Kuo šiltinimas akmens vata yra patrauklus renovuojantiems namą?

Pastato modernizavimas arba taip vadinama renovacija yra puiki galimybė pagerinti gyvenamųjų patalpų mikroklimato sąlygas, sumažinti šildymo išlaidas ir taupiai naudoti gamtinius išteklius. Tai – vienkartinė investicija, kurios grąža galima naudotis visą pastato eksploatacijos laikotarpį.

Iškart po modernizavimo pagerėja patalpų šiluminis komfortas, pastato išvaizda ir sumažėja išlaidos šildymui. Modernizuotų pastatų mikroklimatas ir investicijų grąža labai priklauso nuo pasirinktų bei įgyvendintų pastato apšiltinimo sprendimų bei energiją naudojančių inžinerinių sistemų.

Nors šiltinimo medžiagos yra „paslepiamos“ po apdaila, tačiau jų teikiama nauda lydi mus visą pastato gyvavimo laiką. Todėl renkantis izoliacines medžiagas, pastato šiltinimo sprendinį reiktų atkreipti dėmesį į šiltinimo medžiagų savybes ir charakteristikas.

Kodėl renovuojant senus pastatus verta rinktis akmens vatos šiltinimo medžiagas? Tokį klausimą uždavėme „Paroc“ rinkodaros vadovei Baltijos šalyse dr. Audronei Endriukaitytei.

Visų pirma, anot jos, PAROC akmens vatos gaminiai puikiai praleidžia vandens garus. O tai reiškia, kad sienų apšiltinimo ar pastatų eksploatavimo metu į akmens vatą patekusi drėgmė laisvai pasišalins į išorę pro sienos apdailą arba vėdinamą oro tarpą. Vandens garų judėjimas nekeičia akmens vatos šiluminių ir eksploatacinių savybių. Tai labai svarbu užtikrinant pastato konstrukcijų ilgaamžiškumą bei geresnes patalpų mikroklimato sąlygas. Jei termoizoliacinė medžiaga yra mažai laidi vandens garams, tai tam tikromis sąlygomis, iš patalpų pro sieną migruojanti drėgmė gali kauptis prieš termoizoliacinę medžiagą esančiame sienos sluoksnyje. Tokiu būdu pablogėja sienos šilumos izoliacijos savybės, sumažėja kai kurių sienos medžiagų stipris, didėja drėgminės deformacijos. Visa tai kenkia pastato konstrukcijoms ir sumažina jų ilgaamžiškumą.

Žinoma, šių procesų poveikį galima sumažinti vėdinant patalpas, tačiau daugumoje renovuojamų senųjų daugiabučių nėra efektyvių vėdinimo sistemų. Kuo sienos termoizoliacinė medžiaga yra laidesnė vandens garams, tuo mažesnė tikimybė, kad ant vidinio sienos paviršiaus susidarys sąlygos augti pelėsiams: netgi dėl nepakankamo šildymo ir vėdinimo iki modernizavimo įdrėkusios sienos greičiau išdžius, jei jos bus apšiltintos akmens vatos gaminiais.

 20150421_125958

Akmens vata nedega

Kitas labai svarbus dalykas yra tas, kad senų renovuojamų daugiabučių sienos dažniausiai yra mūras arba betoniniai, keramzitbetoniniai surenkami elementai. Tai yra tokios sienos, kurios nedega ir atitinka aukščiausių – A1 arba A2 gaisrinių klasių reikalavimus. Kai sienos apšiltinamos degiomis izoliacinėmis medžiagomis, netgi tada, kai degi sienos apšiltinimo medžiaga yra „paslepiama“ po tinko sluoksniu arba kitokia nedegia danga, renovuoto namo sienų klasifikacija pasikeičia. Jos yra klasifikuojamos tik kaip B s-1 d0 ar net žemesne gaisrine klase.

Ypač pavojingas yra degių termoizoliacinių medžiagų naudojimas statybos metu. Dažnai ant renovuojamos sienos sumontuotos degios termoizoliacinės medžiagos nutinkuojamos arba kitaip padengiamos tik po keleto dienų ar net savaičių. Visą tą laikotarpį netgi maža išorinė ugnis gali sukelti pastato gaisrą.

Anksčiau patalpose – tiek buityje, tiek ir darbinėje aplinkoje – buvo naudojama daugiau natūralios kilmės medžiagų, kurios ilgiau neįsidegdavo, o užsidegusios išskirdavo mažiau kaitros ir nuodingų dūmų. Pastaruoju metu mūsų būstuose – vis daugiau sintetinių ir polimerinių gaminių iš naftos produktų. „Fire Safe Europe“ (FSEU) organizacijos duomenimis, Europoje net 50 % žmonių gaisruose žuvo ne dėl ugnies, bet dėl nuodingų dūmų poveikio. 1950-aisiais vidutinis laikas nuo gaisro patalpų viduje pradžios iki staigaus ugnies išplitimo buvo 15 minučių, po 25 metų, anot FSEU, šis laikas sutrumpėjo iki 5 minučių, o dabar lemtingomis sąlygomis ugnis gali išplisti per 3 minutes. Ugnies išplitimo laikas, kilus gaisrui, yra lemiamas veiksnys gelbėjant žmones ir materialines vertybes. Tad renovuodami pastatus nedegiomis medžiagomis, Jūs galite sumažinti gaisro riziką.

Beveik visos mineralinės vatos rūšys klasifikuojamos kaip nedegios medžiagos, tačiau PAROC akmens vatai, kuri gaminama iš nedegios žaliavos – uolienų – yra būdinga itin aukšta (apie 1000 °C) lydymosi temperatūra. Dauguma PAROC akmens vatos gaminių, nepadengtų jokia danga, yra priskiriami saugiausiai A1 degumo klasei. Akmens vata ilgiau saugo pastato konstrukcijas nuo ugnies poveikio, todėl ja rekomenduojama apšiltinti net ir tokias konstrukcijas, kurioms taikomi itin griežti priešgaisriniai reikalavimai. Unikalios PAROC akmens vatos savybės naudojamos apsaugoti nuo ugnies visas pastato konstrukcijas: pamatus, sienas, stogus. Metalo ir gelžbetonio konstrukcijų apsaugai nuo ugnies yra sukurti ir mokslinėse laboratorijose išbandyti specialieji gaminiai bei sprendimai.

„Rinkdamiesi statybines medžiagas, mes dažniausiai vertiname ir lyginame kainas. Tačiau pasirenkant pastato atitvarų apšiltinimo sprendinį, reiktų įvertinti ne tik šiluminės energijos sutaupymą ir šilumos izoliacijos kainą, bet ir kitus tokio pasirinkimo privalumus. Juk tai yra vienkartinė investicija, kurios teikiama nauda naudositės visą pastato eksploatavimo laiką. Šiltinimas PAROC akmens vata sukuria tokias vertes, kurios yra ypač svarbios ir sunkiai įkainojamos: geresnė gyvenamoji aplinka, saugesnis ir ilgaamžis būstas“, – sako dr. A. Endriukaitytė.

Aud Endr. mazas

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close