Kiekvienais metais (šiemet jau 26 kartą) pirmąjį rugpjūčio šeštadienį Ariogaloje vyksta Lietuvos tremtinių, politinių kalinių ir Laisvės kovų dalyvių sąskrydis „Su Lietuva širdy”. Tai graži tradicinė šventė, organizuojama LPKTS. Jau antrus metus Tarptautinė istorinio teisingumo komisija, bendradarbiaudama su Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga bei Ariogalos gimnazija, kviečia šalies mokyklų Tolerancijos ugdymo centrų mokytojus dalyvauti seminare –renginyje ,,Savo šalies istoriją prisimenant – su Lietuva širdy“. Šiame renginyje dalyvavo ir Balbieriškio pagrindinės mokyklos atstovai.

 

Rugpjūčio 5 d. Tolerancijos centrų mokytojų komanda turėjo galimybę išsamiau susipažinti su Šiaulių krašto istorija. Bene didžiausią įspūdį paliko apsilankymas Chaimo Frenkelio viloje. Chaimas Frenkelis – garsus žydų pramonininkas, mecenatas ir vienas iš daugiausiai sėkmės patyrusių visų laikų Lietuvos verslininkų. 1906 m. Rygoje Frenkeliai atidarė mechanizuotą avalynės fabriką, kuris buvo eksperimentinė bazė Frenkelių pagamintoms odoms išbandyti. Šiauliuose pasistatė nuosavą ekstrakto fabriką su moderniais įrengimais. 1900 m. Frenkelis įsirengė artezinius šulinius, pirmasis Šiauliuose įsivedė telefoną ir elektrą. Prie fabriko įkurtame medicinos punkte nemokamai buvo gydomi fabriko darbininkai ir jų šeimos. 1908 m. fabrike buvo suorganizuota priešgaisrinė komanda, nes tais metais gaisras sunaikino dalį pastatų (daugiausia medinių). 1914 m., prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, Rusijos karinė vadovybė pasiekė, kad Frenkelio odų fabrikas gamintų ir Rusijos kariuomenei pristatytų maksimalų odų kiekį. Fabrikas visu pajėgumu dirbo dieną ir naktį.  Frenkelis rūpinosi žydų bendruomenės reikalais. 1907 m. prie fabriko medinę sinagogą jis perstatė į mūrinę dviejų aukštų sinagogą (dab. Šv. Pijaus X kunigų brolija). 1908 m. pastatė trijų aukštų mokyklą, kurioje mokėsi 300 žydų berniukų (dab. Šiaulių universiteto rūmai), senelių prieglaudą (dab. Šiaulių universiteto centriniai rūmai), parėmė Šiaulių žydų kapinių sutvarkymą, perstatė bendruomenės pirtį ir kt. Frenkelio žmonos iniciatyva 1911 m. Vilniaus gatvėje buvo pastatyta mokykla, kurioje mokėsi 150 žydų mergaičių (dab. Didždvario gimnazija). Frenkelis mirė 1920 m. Šiauliuose ir šiandien veikia negausi žydų bendruomenė (apie 130 narių). Lankėmės bendruomenės namuose, atkurtoje sinagogoje. Bendruomenės narys Aleksandras supažindino su žydiškąja miesto istorija, lydėjo mus į Holokausto aukų atminimo vietas.

Rugpjūčio 6 dieną kartu su įvairių organizacijų ir miestų atstovais, vedami Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos karių ir karinio pučiamųjų orkestro, nenutrūkstama keliatūkstantine gyvąja upe nusileidome į Dubysos slėnį ir dalyvavome sąskrydyje. Prasminga ir džiugu, kad atnešant ugnį nuo Kauno Vytauto Didžiojo karo sodelyje degančios amžinosios ugnies dalyvavo ir mūsų rajono bėgikai, vadovaujami Aldonos Ivanauskienės. Sąskrydyje laukė įdomi meninė, edukacinė programa: skambėjo E. Kučinsko ir tremtinių chorų dainos, galima buvo apsilankyti imitaciniame partizanų bunkeryje, vyko dokumentinių filmų ,,Žaibas – Dzūkijos legenda“, ,,Choras“, ,,Misija Sibiras 2015“ ir kitų peržiūros. Nuoširdus bendravimas, dalinimasis prisiminimais, susitikimas su Seimo nariais ir šviežiausi įspūdžiai iš ,,Misija Sibiras 2016“ dalyvių lūpų praturtino istorinę patirtį ir suteikė malonių akimirkų.

Mokytoja Reda Valančienė

 IMG_8017

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close