Klausytojus užbūrė Romualdo Granausko klasika

Praėjusį trečiadienį Birštono kurhauze vyko paskutinis liepos mėnesio, Birštono viešosios bibliotekos muzikinio literatūrinio projekto „Po žvaigždėtu vasaros dangum“ renginys, skirtas išskirtinio talento rašytojui, eseistui, klasikui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Romualdo Granausko kūrybai.

 

Kurhauzo salėje vos tilpo visi, kurie norėjo daugiau sužinoti, susipažinti su

rašytojo kūriniais, jo nepaprastais, tikrais, autentiškais, kaimo gyvenimo ir kaimo žmonių aprašymais.

R. Granausko kūrybinę ir gyvenimo kelio biografiją apžvelgė aktorė Dalia Jankauskaitė, kuri vėliau skaitė ir jo tekstus. Muzikinį foną suteikė birbynininkas Kastytis Mikiška, o kompozitorius Andrius Kulikauskas atliko dainas, kurias sukūrė pagal R. Granausko draugo, poeto Jono Strielkūno tekstus.

Rašytojas R. Granauskas gimė 1939 m. balandžio 18 d. Mažeikiuose (mirė 2014 m.). Iš pradžių dirbo statybininku, šaltkalviu, vėliau – Skuodo laikraščio „Mūsų žodis“ ir žurnalo „Nemunas“ redakcijose, radijo korespondentu, kurį laiką mokytojavo Mosėdžio vidurinėje mokykloje. Nuo 1972 m. atsidėjo kūrybiniam darbui. R. Granauskas yra išleidęs per 20 prozos knygų. Žinomiausi kūriniai – apsakymas „Duonos valgytojai“ apysakos „Jaučio aukojimas“ , „Gyvenimas po klevu“ , romanai: „Duburys“, „Kenotafas“ „Rūkas virš slėnių“ „Trys vienatvės“ . Pagal apysaką „Gyvenimas po klevu“ yra pastatytas kino filmas.

Prisilietimas prie klasikos buvo toks įspūdingas, kad aktorei skaitant tekstus salėje vyravo vos ne spengianti tyla. Iš tikrųjų tai buvo todėl, kad reikėjo klausytis ir kartu matyti tuos žmones, apie kuriuos buvo kalbama. Iki skausmo buvo visiems aiškus ir suprantamas kiekvienas pamąstymas apie žmogaus gyvenimą, vienišos vienatvės jausmas, kai buvo kalbama apie vienišą šunį, varną ir žmogų… („Trys vienatvės“).

Tekstų nuoširdumas ir įtaigumas, gebėjimas surinkti tuos paprastos kasdienybės žodžius ir jausmus, sudėti į prasmingą visumą perleidžiant per savo sąmonę tiesiog užbūrė. Kiekvienas, norėjome ar nelabai, žvelgėme į savo gyvenimą, jautėme tai, ką ir norėjo rašytojas mums pateikti.

R. Granausko vaizduojamas gyvenimas atrodo amžinas, su savo vertybėmis, požiūriu ir neišvengiamybe. Kaip sakoma, R. Granausko proza yra labai konkreti ir aiški, o kartu lyg pakylėta nuo kasdienybės, nes visas mūsų gyvenimas vyksta kaip numatyta Dievo ir gamtos dėsnių.

Labai kiekvienam tiko R. Granausko taiklūs žodžiai: „Biografija nėra gyvenimas. Ir niekada nebuvo. Gyvenimas yra tai, ko negali užrašyti, ką gali tik gyventi.“

„Kam įdomus kitų, mažų ir paprastų žmonių gyvenimas? Tik nedaugelis pagalvoja ir sudeda žodžius į knygas. O kur dingsta mažųjų žmonių gyvenimas, tie, kurie neužrašyti? Gyvenimas – valia gyventi, šventa, kažkieno duota“…

Baigiantis paskutinis vakaro akordas nuskambėjo A. Kulikausko atliekama daina žemaičių poeto Algimanto Mikutos žodžiais.

Už puikų ir prasmingą vakarą D. Jankauskaitei, A. Kulikauskui ir K. Mikiškai dėkojo klasikos gerbėjai,taip pat ir šio projekto autorė Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė.

Kitas literatūrinio muzikinio projekto „Po žvaigždėtu vasaros dangum“ renginys įvyks rugpjūčio 2 dieną.

 DSCF4523

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close