Klasikinė gitara grįžta į Birštoną

 Paskutinįjį liepos savaitgalį Birštone įsikurs klasikinė gitara – čia rengiamas Baltijos gitarų festivalis, pirmąkart truksiantis kelias dienas. Festivalyje unikalią programą su orkestru pristatys Baltijos gitarų kvartetas, koncertuos pasaulinė žvaigždė iš Prancūzijos Roland Dyens, vyks atviros gitaros meistriškumo pamokos ir gitaros meistrų instrumentų paroda.

Liepos 29–30 d. klasikinė gitara sugrįžta į Birštoną. Baltijos gitarų festivalis Birštone turi istorinę reikšmę – čia vieną savo pirmųjų koncertų atliko klasikinės gitaros pradininkas Lietuvoje Markas Sokolovskis. Klasikinė gitara muzikos pasaulyje įsitvirtino XVIII a., ypač ji buvo propaguojama Italijoje, Ispanijoje ir Prancūzijoje. Lietuvoje klasikinė gitara savo kelią pradėjo XIX a. – kai M. Sokolovskis – muzikantas, kuriam plojo visa Europa, 1859 m. Vienoje buvo tituluotas geriausiu Europos gitaristu ir tais pačiais metais surengė pirmuosius audringomis ovacijomis palydėtus savo koncertus Lietuvoje. Praėjus 150 metų nuo gitaros virtuozo M. Sokolovskio gimimo, Lietuvoje buvo atidaryta pirmoji klasikinės gitaros klasė.

Šiandien Lietuvoje klasikinė gitara įgauna vis tvirtesnes pozicijas klasikinės muzikos pasaulyje – disciplina dėstoma ne tik šalies muzikos mokyklose, bet ir akademijose, į Lietuvą atvyksta koncertuoti visame pasaulyje pripažinti gitaristai, o Lietuvai atstovaujantis Baltijos gitarų kvartetas laikomas geriausiu klasikinės gitaros ansambliu Baltijos šalyse.

Baltijos gitarų kvarteto nariai, kurių dabartinė sudėtis taip pat susiformavo gitarų festivalyje Vokietijoje po pažinties su Chrisu Ruebensu, džiaugiasi įgyvendinę dar vieną savo svajonę – surengti festivalį, kuriame būtų rengiamos meistriškumo pamokos jauniesiems gitaristams, vyktų gitaros meistrų paroda ir, žinoma, koncertai – įsimintini, pirmą kartą skambantys Lietuvoje. „Pirmiausia mes, žinoma, esame muzikantai, tačiau nuolat kryptingai dirbame, kad klasikinės gitaros muzika Lietuvos scenoje užimtų pelnytą vietą. Laukia be galo smagus savaitgalis. Iš savo patirties žinome, kad būtent tokie renginiai muzikos mylėtojus įkvepia labiausiai“, – sako Baltijos gitarų kvarteto narys Saulius S. Lipčius.

Praėjusiais metais Lietuvoje pristatę „Grammy“ laimėtoją Los Andželo gitarų kvartetą, organizatoriai ir šiemet nenuleidžia kartelės – Baltijos šalyse pirmą kartą koncertuos viena ryškiausių šių dienų gitaros figūrų R. Dyens. „Jis be abejonės yra gyva gitaros legenda ir asmenybė, kuri nepalieka abejingų, tiek savo meistriškumo pamokomis, tiek savo visame pasaulyje žinoma ir pripažinta kūryba“, apie festivalio žvaigždę pasakoja savo kūrinį festivalyje taip pat pristatysiantis Baltijos gitarų kvarteto narys C. Ruebensas.

Pirmąkart Baltijos šalyse Baltijos gitarų kvarteto kvietimu koncertuosiantis R. Dyens yra legendinis kompozitorius, atlikėjas, klasikos ir džiazo virtuozas. Įdomu tai, kad R. Dyens niekada iš anksto neplanuoja ir nepateikia savo koncerto programos. Tik tokiu būdu jis sako galintis sukurti geriausią koncerto atmosferą – kai gali koncerto metu nuspręsti, kokius kūrinius atliks, jausdamas publiką, įsiklausydamas į salės akustiką ir ypač į savo jausmus.

Liepos 29 d. koncerte skambės ir kvarteto nario C. Ruebenso kūryba, vis plačiau pripažįstama pasaulyje – atstovaujant Lietuvai 2015 m. jo kūrinys solo gitarai „Fantasy No. 1“ laimėjo pirmąją vietą Ačeros tarptautiniame kompozitorių konkurse (Italija). Festivalio svečiai turės progą įvertinti pirmąjį C. Ruebenso kūrinį orkestrui ir gitarų kvartetui. Kūrinį atliks Baltijos gitarų kvartetas ir Vilhelmo Čepinskio vadovaujama Senoji CAMERATA.

Festivalio programa

Liepos 29 d. 9.45–13 val. ir 14.30–16.05 val. Kurhauze vyks atviros klasikinės gitaros meistriškumo pamokos, nuo 14 iki 18 val. Kurhauze instrumentus pristatys gitaros meistrai, lankytojai turės galimybę išbandyti gitaras. 20 val. Birštono kultūros centre koncertuos Baltijos gitarų kvartetas ir Senoji CAMERATA (meno vadovas – Vilhelmas Čepinskis).

Liepos 30 d. nuo 14 iki 18 val. Kurhauze gitaros meistrų instrumentų paroda, skirtingais instrumentais gros jaunasis klasikinės gitaros talentas Rokas Jurkus. 20 val. Kurhauze koncertuos vienas žymiausių klasikinės gitaros kompozitorių ir atlikėjų – Roland Dyens.

 

Apie Baltijos gitarų kvartetą ir festivalį

Jaunų ir talentingų klasikinės gitaros atlikėjų iniciatyva 2004 m. susibūręs Baltijos gitarų kvartetas yra garsiausias tokios sudėties ir muzikavimo žanro ansamblis Baltijos šalyse. Dabartinės sudėties kvartetas susiformavo 2008 m., kai prie Zigmo Čepulėno, Sergėjaus Krinicino ir Sauliaus S. Lipčiaus prisijungė belgas Chrisas Ruebensas. Gitaristai yra koncertavę įvairiuose festivaliuose, prestižinėse koncertų salėse daugiau nei dvidešimtyje Europos ir Azijos šalių.

2009 metais Baltijos gitarų kvarteto nariai pradėjo organizuoti tarptautinį Baltijos gitarų festivalį. Koncertuodamas užsienyje ir dalyvaudamas įvairiuose festivaliuose, kvartetas dažnai lankosi kitų gitaros atlikėjų, niekada nekoncertavusių Baltijos šalyse, pasirodymuose. Stebint kitų gitaros atlikėjų kūrybą, muzikantams kilo idėja Baltijos šalyse organizuoti koncertus ir pristatyti geriausius pasaulyje gitaros virtuozus, kurių pasirodymai būtų įkvėpimo šaltinis gitaristams ir klasikinės gitaros mylėtojams. Be to, taip siekiama, kad gitara klasikinės muzikos scenoje užimtų pelnytą vietą.

 

Festivalį jau aplankė tokie atlikėjai: Amadeus Duo (Vokietija ir Kanada), Luz de Luna (Belgija), Irina Kulikova (Rusija / Olandija), Bandini Chiacchiaretta duo (Italija), Daniel Marques (Brazilija), Thibault Cauvin (Prancūzija), Dimitris Regginos (Kirpas), Los Andželo gitarų kvartetas (JAV), Paolo Devecchi ir Salvatore Seminara (Italija).

 camerata

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close