Stambiagabaritės atliekos gamtos nepuošia

Aplinkos apsaugai skiriamas didelis dėmesys visame pasaulyje, baiminantis klimato kaitos padarinių. Globaliu mastu tai sprendžia šalių vadovai ir vyriausybės, o mūsų gyvenamosiose vietovėse ir aplink savo namus, turime rūpintis patys.

Su smulkesnėmis atliekomis susitvarkome jas rūšiuodami, ir prie to jau mūsų žmonės pripranta, nes žino, kad vis tiek teks susimokėti už komunalinių atliekų išvežimą. Kiek sunkesnė padėtis su stambiagabaritinėmis atliekomis, kurių vienokį ar kitokį kiekį metų bėgyje sukaupia kiekviena šeima. Stambiagabaritės atliekos – tai įvairūs seni baldai, langai, durys, kilimai, vežimėliai, dviračiai, talpos ir kitos buityje susidarančios didelių matmenų atliekos.

Prienų rajone veikia 4 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės – Prienuose Pramonės g. Nr.3, Jiezno sen. Kolonijų kaime, Balbieriškio sen. Gerulių kaime, Klevų g. Nr.52 ir Veiveriuose, Kauno g. Nr.34A. Birštono savivaldybėje stambių gabaritų priėmimo aikštelė yra Birštono vienkiemyje, prie buvusio gyvulininkystės komplekso.

Atrodo, kad yra kur pristatyti atgyvenusius baldus ar buitinę techniką, tačiau dar tokiu žmonių sąmoningumu pasidžiaugti negalima. Tiesa, pagrindiniuose keliuose, kur miškai užtverti tvoromis, atvežtų „dovanų miškui“ aptinkama mažiau, bet ten, kur atvira, miškininkai nesidžiaugia radę televizorių, lovų, kėdžių ir kitokio gero. Sugaudyti visų niekadėjų nėra galimybių, bet kartais papuola užklupti su neginčijamais įrodymais ir nusikaltimo vietoje. Tada jau tenka atsakyti pagal įstatymą. Paliekantys atliekas (nuodingas ar ne), įvairius buities daiktus,padangas ir kt. neša atsakomybę pagal Administracinės teisės pažeidimų kodekso 51 str. 1d., kur baudos dydis priklauso nuo atliekų kiekio pobūdžio ir ar padarė žalą gamtai. Štai pavyzdžiui, ketinantieji atsikratyti senomis padangomis išmesdami jas į aplinką turėtų prisiminti, kad ne vietoje išmetus padangą galima „užsidirbti“ baudą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 513 straipsnyje, nuo 28 eurų iki 1158 eurų, be to dar gali tekti atlyginti daugiau kaip 140 eurų aplinkai padarytą žalą.

Pakelėse kartais tenka matyti gulinčias automobilių padangas, kurias paliko neatsakingi vairuotojai. Apie šią problemą Alytaus aplinkos apsaugos departamento Prienų aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Česlovas Meržvinskas sakė, kad su tuo kovoti sunku.

„ Sunkvežimių, tralų vairuotojai pasikeičia prakiurusią padangą ir ją palieka pakelėje, nors tai daro irgi ne visi. Visi puikiai žino, kad padangos yra priimamos stambių gabaritų aikštelėse. Lengvųjų automobilių padangas turi priimti servisai, kuriuose keičiamos padangos, parduotuvės, kurios jomis prekiauja. Aš neturiu paaiškinimo, kodėl miškuose dar tenka aptikti krūvas padangų,“- sako agentūros vedėjas.

Kalbėdamas apie įvairias stambias atliekas ir jų surinkimą bei tvarkymą, Č. Meržvinskas pažymėjo, kad kai kurie gyventojai norėdami atsikratyti seno šiferio, jį pakloja ant kelio, kad susivažinėtų. Anot aplinkos apsaugos agentūros vedėjo, tai prastas sumanymas, nes šiferis važinėjamas suyra ir dulkės labai kenkia žmogaus sveikatai. Naudotas šiferis priimamas Alytaus stambių gabaritų surinkimo aikštelėje, tam skirtoje vietoje.

Nemėgsta kai kurie žmonės vargintis išveždami atgyvenusią sofą ar lovą – naktį, kai mažiau kas mato, atgabena prie buitinių atliekų konteinerio ir palieka. Ne tik sofų gali rasti – ten būna ir unitazų, prausyklų, kibirų, batų…

Dar viena problema yra, su kuria kovoja daugelio seniūnijų seniūnai. Tai konteineriai prie kapinių. Ir ko tik čia nebūna. Atrodo, kad „mirusiųjų mikrorajonas“ tokių buitinių atliekų, tame tarpe ir stambių gabaritų, neturėtų. Bet ir čia yra ir radijo aparatų, kibirų, laistytuvų, statybinių medžiagų, o jau apie maišus sauskelnių geriau nekalbėti…

Birštone atokiau nuo vaizdo kamerų akių, Pušyno gatvėje stovi rūšiavimo konteineriai. Bet retą kartą prie jų nebūna prinešta įvairių buities daiktų, fotelių, plytų ir kt.

Norėdami, kad mūsų gamta būtų švari, kad miške nestūksotų krūvos padangų, stiklų ar automobilių dalių, turime pradėti nuo savęs – rūšiuoti buitines komunalines atliekas, sumesti į tam skirtus konteinerius. O stambiąsias atliekas reikia nugabenti į tam skirtas surinkimo aikšteles. Daugelyje seniūnijų galima susitarti, kad būtų išvežti nereikalingi baldai ar atgyvenusi įranga, o ne palikti juos tvarkyti kitiems žmonėms.

Kiekvienas gyventojas, kiekvienas pilietis turi žinoti tokias paprastas tiesas: natūraliomis sąlygomis popieriaus pakuotė suyra per maždaug 2 metus, stiklo – per 900 metų, o iki 500 metų trunkantis plastiko irimo procesas – gamtoje tiksinti bomba. Todėl neatsakingas gyventojų požiūris, kai metama ar paliekama mažai irios atliekos kur pakliūva, negali būti toleruojamas.

Birštono vienkiemio stambiagabaričių atliekų aikštelės priėmimo vedėja Angelė Andriuškevičienė sakė, kad pastaruoju metu pastebimai padaugėjo žmonių, kurie atveža nereikalingus ir nenaudojamus daiktus, nugenėtas medžių šakas, stiklą, sulūžusius baldus. Jaučiasi, kad žmonių mąstymas po truputį keičiasi, bet dar ne tiek, kiek norėtųsi.

Džiugina tas faktas, kad daugelyje rajono mokyklų veikia jaunųjų miško bičiulių būreliai, kur vaikai mokosi saugoti ir puoselėti gamtą. Vaikai ne tik patys mokosi, kaip ir kodėl reikia rūšiuoti šiukšles, bet apie tai paaiškina ir tėveliams, kartu eina į talkas. Toks pavyzdys, kai visi kartu daro gerus darbus, yra gera patirtis, lemianti sąmoningo ir gamtai draugiško žmogaus ugdymą visuomenėje.

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant LR Aplinkos ministerija

20160221_164902

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close