home Gamta Automobilių padangos mūsų miškų nepuošia

Automobilių padangos mūsų miškų nepuošia

Balandžio pradžioje visi vairuotojai turėjo pasikeisti žiemines automobilių padangas į vasarines. Vieni dar geras padangas pasidėjo kitam sezonui, o kiti turėjo senųjų atsikratyti. Kaip reikėjo tinkamai pasielgti, kad patiems nekiltų problemų ir liktų nenuskriausta gamta?

 

Apie tai kalbamės su Prienų aplinkos apsaugos agentūros vedėju Česlovu Meržvinsku.

„Pirkdami naujas padangas ir norėdami atsikratyti senų, vairuotojai turi žinoti, kad senas padangas nemokamai priimti privalo visi padangų platintojai, tarp jų ir prekybos centrai. Tik šiuo atveju atiduodamos padangos turi būti skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui, o atiduodamų padangų skaičius atitikti perkamų padangų skaičių. Be papildomo mokesčio senos padangos priimamos jas keičiant autoservisuose. Išmesti senas padangos pamiškėje ar miške, kur nors prie buitinių atliekų konteinerio būtų prastas sumanymas, nes už tokį elgesį asmuo gali būti nubaustas pagal galiojančius įstatymus. Juk tokie dalykai mūsų gamtos nepuošia“, – sakė Č. Meržvinskas. Aplinkosaugininkas primena, kaip nemokamai ir neteršiant aplinkos atsikratyti senomis padangomis. Senas padangas, kaip ir kitas didelių gabaritų atliekas (baldus, televizorius, šaldytuvus ir kitokią naudotą buitinę techniką, kompiuterius), gyventojai gali atvežti ir nemokamai palikti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Jos yra Prienuose ir Birštono savivaldybėje, Birštono vienkiemyje. Šios aikštelės nemokamai priima iki penkių padangų, todėl, prieš veždami atliekas į artimiausią aikštelę, gyventojai turėtų pasitikrinti, kiek padangų atliekų priimama būtent toje aikštelėje. Juridiniams asmenims rekomenduojama kreiptis į padangų atliekas tvarkančią įmonę ir jas atiduoti pagal padangų atliekų perdirbimo ir panaudojimo sutartį. Informaciją apie padangas tvarkančias įmones teikia regionų aplinkos apsaugos departamentai. Aplinkos ministerija primena, kad pagal nustatytą minimalų žalos aplinkai atlyginimo dydį už ne vietoje išmestą padangą gali tekti atlyginti daugiau kaip 140 eurų aplinkai padarytą žalą.

Apsilankius Birštono vienkiemyje esančioje stambių gabaritų atliekų aikštelėje matėsi nemaža krūva senų padangų – mažesnių, lengvųjų automobilių, ir didelių – traktorinių.

Aikštelėje dirbanti priėmėja Angelė Andriuškevičienė patvirtino, kad balandžio pradžioje žmonės labai daug atvežė naudotų padangų, nes keitė naujomis. Dauguma atvežusiųjų buvo iš miesto, bet daugėja ir padangas atgabenančių kaimo žmonių. Kaimo žmonėms netrūksta fantazijos, kaip dar galima būtų panaudoti senas padangas – vieni jomis prispaudžia polietileno plėvelę, kuria uždengiamos siloso tranšėjos, kiti naudoja kaip aptvarus, apsaugas. Ūkininkai atveža ir daugiau traktorių padangų, už kurias imamas mokestis.

„Džiaugiuosi, kad mūsų žmonės darosi sąmoningesni, mažiau naudotų automobilių padangų išmeta miškuose, bet atveža į mūsų aikštelę. Padangų keitimo metu, balandžio pradžioje, buvo privežta daug senų padangų, jau 10 tonų yra išvežta, tačiau dar yra ir likusių. Dar vis žmonės atveža“, – sakė A. Andriuškevičienė.

Prienų miškų urėdijos miškininkai taip pat pastebi, kad miškuose vis mažiau atsiranda padangų ir kitų stambiųjų atliekų. Tačiau dar pasitaiko, nors padėtis, palyginti su buvusia prieš 5 metus, gerokai pasikeitė į gerąją pusę. Reikia tikėtis, kad bėgant metams mūsų žmonės vis labiau supras bei vertins gamtą ir pasistengs jai nekenkti.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

DSCF2942

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close