home Gamta Prekybos centruose – taromatai, o kaimo parduotuvėse – maišai

Prekybos centruose – taromatai, o kaimo parduotuvėse – maišai

Vasario 1 dieną Lietuvoje startavo gėrimų pakuočių užstato sistema, kurios esmė yra surinkti ir perdirbti kuo daugiau gėrimų pakuočių, kurios anksčiau patekdavo į sąvartynus arba nuguldavo pakelėse, paežerėse ar miškuose.

 

Šią žinią ypač džiugiai sutiko aplinkosaugininkai. Jie mano, kad dabar mažiau butelių bus išmetama neleistinose vietose. Be to, įvedus užstato sistemą, į sąvartynus turėtų patekti mažiau buitinių atliekų. Lietuva pagal į sąvartynus patenkančių atliekų kiekį yra viena pirmaujančių Europos Sąjungos valstybių. Todėl manoma, kad užstato sistema turėtų padėti išspręsti šią problemą. Manoma, kad užstato sistemos įdiegimas ne tik padės apvalyti gamtą nuo plastikinių ir stiklinių butelių bei metalinių pakuočių, bet ir kai kuriems žmonėms suteiks galimybę užsidirbti. Jau dabar, praėjus vos porai mėnesių nuo sistemos įdiegimo, pamiškės ir pakelės tapo švaresnės.

Tokį akivaizdų faktą patvirtino ir Alytaus gamtos apsaugos departamento Prienų agentūros skyriaus vedėjas Česlovas Meržvinskas.

„Panaudotos taros supirkimas (užstato sistema) duoda naudą visiems. Gyventojai jau seniai rūšiuoja pakuotes ir stiklinę tarą į tam skirtus konteinerius, meta į pastatytus spalvotus „varpus“, tačiau užstato sistema paskatins žmones nemėtyti pinigų. Individualus priėmimas užtikrina geresnę kokybę, nes taromatas pagal tam tikrus standartus atmeta netinkamus ir nešvarius, neatitinkančius reikalavimų butelius. Nedidelėse ar kaimo parduotuvėse naudota tara superkama rankiniu būdu – kiekvienoje gėrimais prekiaujančioje parduotuvėje yra tam skirti dideli maišai, į kuriuos dedami pardavėjo apžiūrėti tinkami supirkti buteliai ar kita tara“, – sakė agentūros vadovas.

Be to, Č. Meržvinskas paminėjo, kad Aplinkos ministerija patvirtino užstato už vienkartines pakuotes sistemos taikymą nurodančio ženklo formos ir vienkartinių pakuočių ženklinimo šiuo ženklu tvarkos aprašą. Naujai patvirtintą ženklą nuo 2016 m. vasario 1 d. privalo naudoti visi gamintojai ir importuotojai ženklindami stiklines, PET ir metalines pakuotes, dalyvaujančias naujoje užstato sistemoje. Naujoji depozito sistema apima į stiklinę, PET ir metalinę pakuotę (skardines) išpilstytą alų, alaus kokteilius, sidrą, vaisių vyną ir jo kokteilius bei gėrimus, kitus fermentuotus gėrimus, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus, girą, taip pat visų tipų vandenį, sultis, nektarą. Pagal Aplinkos ministerijos patvirtintą tvarką, nuo 2016 m. vasario 1 d. Lietuvos gamintojai ir importuotojai privalo imti užstatą iš pakuočių platintojų ar pakuočių pardavėjų ir jį grąžinti pakuočių pardavėjams, kai šie grąžina pakuočių atliekas, jeigu supakuotus gėrimus tiekia Lietuvos vidaus rinkai. Patvirtintas užstato sistemos ženklas naudojamas ant visų užstato sistemoje dalyvaujančių pakuočių ir informuoja vartotoją, kad jis turi teisę grąžinti tokias pakuotes ir atsiimti už jas sumokėtą užstatą.

Č. Meržvinsko nuomone, superkant depozito ženklu pažymėtas pakuotes, jos bus kokybiška žaliava perdirbimui, o kartu duos ir ekonominės naudos.

Gamtosaugininkus labiausiai džiugina tai, kad miškuose po grybavimo, uogavimo ar stovyklavimo neliks tuščių butelių, kurie gamtoje gali irti iki šimto ir daugiau metų.

Apsilankius Birštono savivaldybėje esančioje Nemajūnų kaimo parduotuvėje, kurioje superkama tara (pakuotės) ir dedama į maišus, parduotuvės vedėja Valerija Vaičiūnienė pasidžiaugė, kad dabar apie parduotuvę nesimėto tuščių butelių. Visi depozito ženklu pažymėti buteliai priimami, o žmonės iš karto gauna pinigus. Pagamintus anksčiau plastmasinius butelius ar metalines gėrimų talpas, ant kurių nėra depozito ženklo, reikia dėti į mėlynus prie namų esančius konteinerius arba į vadinamuosius varpus. Pardavėja sakė, kad dabar, kol oras vėsus, surenkama 1-2 maišai pakuočių, tačiau kai atšils, bus daugiau. Kol kas jokių sunkumų nėra, žmonės noriai atneša ir priduoda butelius. Tiesa, kaimo parduotuvių pardavėjoms padaugėjo darbo, daugiau atsakomybės, nes reikia vizualiai gerai apžiūrėti ir tinkamai įvertinti, ar grąžinama tara tvarkinga.

Teko atkreipti dėmesį, kad ir po savaitgalių ar šventinių dienų respublikiniai ir regionų vidaus keliai (tiksliau pakelės) jau mažiau „papuoštos“ spalvingomis gaiviųjų gėrimų pakuotėmis.

Žinoma, labai svarbu, kad už tinkamas pakuotes mokama 10 euro centų, tačiau svarbi ir kitokia nauda – žmogus mokomas galvoti ir suvokti, kad gamtą reikia saugoti, kad daugelį daiktų galima panaudoti antrą kartą kaip žaliavą, kad turime mąstyti, ką paliksime kitoms kartoms.

 DSCF2083 DSCF2363

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close