„TALENTŲ SAMBŪRIS“. Žengtas pirmas žingsnis jaunimo politikos įgyvendinimo srityje
Siekiant paskatinti pozityvias jaunimo iniciatyvas, aktyvų dalyvavimą visuomeniniame ir pilietiniame gyvenime bei dialogą su vietos savivalda, kovo mėnesio viduryje Prienų kultūros ir laisvalaikio centre buvo surengtas seminaras „Efektyvus jaunimo politikos įgyvendinimas vietos lygmeniu“. Seminaras buvo skirtas Prienų rajono jaunimo organizacijoms, aktyviam jaunimui bei jaunimo darbuotojams. Jį vedė lektorius Vytautas Gaidamavičius – buvęs LIJOT valdybos narys, AIESEC Lietuva valdybos narys, verslininkas, turintis virš 10 metų vadovavimo, mokymo ir konsultavimo patirtį verslo įmonėms ir nevyriausybinėms organizacijoms.
Seminare dalyvavo Prienų rajono savivaldybės Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas Rimantas Šiugždinis, skyriaus vyr. specialistas Adomas Kubilius, Visuomenės sveikatos biuro l. e. direktoriaus pareigas Jurga Minajevienė, kultūros įstaigų, bibliotekų, mokyklų savivaldos atstovai. Seminaro metu buvo nagrinėjamos temos: Jaunimo organizacijų komunikacija tarpusavyje; efektyvus dialogas tarp jaunimo ir savivaldybės; nemokyklinio amžiaus jaunimo aktyvus skatinimas; organizacijų kūrimo principai; motyvacija – kas jaunimą buria į organizacijas; jaunimo aktyvumo skatinimas.
Lektorius Vytautas Gaidamavičius pristatė jaunimo, jaunimo organizacijų ir savivaldybės institucijų bendradarbiavimo modelį, dalyvavimo ,,Apskritojo stalo“ ir savivaldybės veikloje svarbą ir kt.
Veiksniai, skatinantys ir slopinantys jaunimo iniciatyvas
Jaunimas ir savivaldos bei jos įstaigų atstovai aktyviai dirbo grupėse. Šį interaktyvų būdą – įsivertinti patiems, kiek Prienų rajonas kaip vieta yra ideali jaunimui gyventi, ką turime ir galbūt neišnaudojame, kad jaunimas atrastų nišą savo veiklai, atrasti dalykus, kurie skatina iniciatyvas bei tai, ko trūksta, kad jaunimas būtų patenkintas gyvenimu čia, kas skatintų užimtumą, aktyvesnę ir visapusiškesnę veiklą, pasiūlė lektorius V. Gaidamavičius.
Vardindami privalumus, dažniausiai grupių dalyviai minėjo puikią rajono geografinę vietą, jaunimo jungimąsi į nevyriausybines organizacijas, taip pat galimybes dalyvauti skautų veikloje, meninės raiškos, šokių ir sporto būreliuose (krepšinio, futbolo, stalo teniso, sporto klubuose „Vėjas“, „Spektras“). Kaip trūkumai išvardinti informacijos apie jaunimo organizacijas, rėmėjų stygius, mažai iniciatyvų iš paties jaunimo ir iš valdžios, interesų skirtumai bei nepasitikėjimas, kurį jaunimas jaučia iš suaugusiųjų, mokytojų. Pasak mokinių, kartais kelią užkerta suaugusiųjų nepasitikėjimas jaunų žmonių jėgomis ir savarankiškumu. Aišku, jauni žmonės svajoja apie šiuolaikinį miestą, kuriame būtų boulingas, ledo arena, kino teatras, dviračių takai, vasarą po miestą važinėtų „ledų mašina“, o į kitą Nemuno pusę bei šiuolaikiškai sutvarkytą estradą perkeltų keltas. Nori, kad mieste vyktų šokių vakarai, koncertai, aktyviai veiktų teatro, fotografų studijos, politikai ir jaunimo atstovai bei jaunimo organizacijos tarpusavyje galėtų susirinkti diskusijoms prie „Apskritojo stalo“, o visa informacija būtų skleidžiama interneto tinklalapyje.
Tuo tarpu dirbančių su jaunimu mintis išsakiusi Virginija Naudžiūtė teigė, jog rajone yra iniciatyvių žmonių ir Savivaldybė netrukdo veiklai, tačiau ir vyresnieji laikosi nuomonės, jog trūksta informacijos, konsultacijų, finansavimo, taip pat neužtikrinamas veiklų tęstinumas, nes projektai dažniausiai vienkartiniai, o juos tęsti trūksta lėšų. Atviro jaunimo centro arba jaunimo namų, kur jie galėtų burtis, diskutuoti, veikti, siūlyti ir realizuoti idėjas, pageidavo ir jaunimo darbuotojai, ir patys jaunuoliai.
Kas, jei ne aš?
Diskusijų metu paaiškėjo, kad jaunimui netrūksta idėjų, yra nemažai lyderių, aplink kuriuos galėtų burtis iniciatyvūs ir veiklūs žmonės. Tai ko gi reikia, kad jaunimo veikla įsisuktų? Iš grupių atstovų pasisakymų galima buvo spręsti, kad labiausiai trūksta noro ir bendradarbiavimo – tarp jaunimo organizacijų, mokyklų mokinių tarybų, abipusio dialogo tarp savivaldos ir jaunimo organizacijų. Atrodo, kad pradžios kiekviena pusė tarsi laukia viena iš kitos.
Seminaro metu buvo pasiūlyta parodyti iniciatyvas čia pat, įsipareigoti pagal galimybes ir norą asmeniškai atlikti vieną ar kitą darbą. Prienų mokinių klubo narė Rūta Tamošiūnaitė pasisiūlė parengti straipsnius apie Prienų mokinių klubą ir paskatinti burtis į jį aktyvų jaunimą, Elena Jančiukaitė – sukurti facebook‘e jaunimo grupę, kolektyvo „Trapukas“ vadovas Darius Žilinskas padės Elenai pareklamuoti jaunimo grupę bėgančioje eilutėje tinklapyje prienai.lt ir facebook‘e, Raminta Tebėraitė – suburti grupę mokinių, kurie iki birželio mėnesio sutvarkytų Prienų estradą. Ieva Aldakauskaitė pažadėjo surasti lektorių pravesti paskaitą jaunimui aktualiomis savęs pažinimo ir kitomis temomis, bibliotekininkė Daiva Tankelevičienė – pavasario atostogų metu sukviesti diskusijai Strielčių kaimo jaunimą. Aktyvų seniūnijos jaunimą paskatinti įsijungti į seniūnijos veiklą paragins ir Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centro vadovė Neringa Senavaitytė, o Visuomenės sveikatos biuro l. e. direktoriaus pareigas Jurga Minajevienė balandžio 6 d. sukvies jaunimo iniciatyvinių grupių vadovus diskusijai apie šių dienų aktualijas: jaunimo fizinį aktyvumą ir sveiką mitybą. Jau žinoma, kad norą dalyvauti diskusijoje pareiškė „Žiburio“ gimnazijos bendruomenės nariai, „Vėjo“ sporto klubo vadovas ir entuziastai. Biuro vadovė puoselėja mintį suburti aktyvistus organizuoti jaunimo užimtumą vasarą.
Bendradarbiauti su jaunimo iniciatyvine grupe pažadėjo Savivaldybės kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus atstovai.
Apibendrinant seminaro metu išryškėjusias mintis ir idėjas galima daryti išvadą, kad siekiant skatinti glaudesnį bendradarbiavimą tarp Prienų rajono jaunimo, su jaunimu dirbančių organizacijų ir savivaldybės, reikia dažniau rengti bendrus susitikimus, diskusijas. Seminarą vedusio lektoriaus V. Gaidamavičiaus teigimu, tarpine grandimi ir brandžiu partneriu visuomenei ir Savivaldybei galinti būti Jaunimo reikalų taryba arba klubas „Apskritasis stalas“, kurį sudaro aktyviausi jaunimo, visuomeninių organizacijų žmonės, inicijuojantys diskusiją iš apačios. Dažnai pradžia, anot jo, vyksta nuo Savivaldybės ar mokytojų, tačiau vėliau tai tampa trukdžiu. Norint pasiekti rezultatą, akcentuoti reikia lygiavertę partnerystę ir vienodą suinteresuotumą iš abiejų pusių.
Po seminaro V. Gaidamavičius kalbėjo Prienuose pamatęs aktyvius, principingus, savo nuomonę ginančius jaunimo atstovus, kurie yra lyderiai, galintys suburti apie save dar didesnę grupę iniciatyvių žmonių. O pradėti patarė nuo nedidelių darbų, kuriems dažnai net lėšų nereikia: suorganizuoti diskusiją, surengti sporto varžybas, koncertą, įsijungti į savanorišką veiklą, siūlyti savo idėjas Savivaldybės vadovams ir pan. Vėliau, anot lektoriaus, kažkaip savaime ir rėmėjų atsiranda.
Roma Sinkevičiūtė