Jiezno seniūnijos gyventojai turėjo valdžiai klausimų
Jau eina į pabaigą seniūnijų ataskaitiniai susirinkimai bei susitikimai su savivaldybės vadovais. Į 2015 metų veiklos aptarimą Jiezne kovo 14 -osios vakarą susirinko ne tiek jau daug gyventojų. Matyt, vieni nespėjo grįžti iš darbo, kitiems iš kaimų atvykti buvo nepatogu. Tačiau nedalyvaujančiųjų interesams atstovavo seniūnaičiai, bendruomenių nariai.
Susitikti su jiezniečiais atvyko Prienų savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, mero pavaduotojas Algis Marcinkevičius, mero patarėja Jūratė Zailskienė, administracijos direktorius Egidijus Visockas, Tarybos narys, Jiezno seniūnijos gyventojas Algimantas Šidlauskas, parapijos klebonas Rolandas Bičkauskas, Jiezno ligoninės vadovas Povilas Rimkus, Jiezno gimnazijos direktorė Neringa Zujienė.
Pirmieji savo veiklą „pateikė“ Jiezno laisvalaikio centras seniausio kolektyvo – kapelos „Jieznelė“ koncertu. Šis kolektyvas, vadovaujamas Dalios Vertinskienės, niekada nestokoja naujų idėjų ir gražių smagių lietuviškų melodijų, džiuginančių žmonių širdis.
Visos seniūnijos veiklos ataskaitą pateikė seniūnas Algis Bartusevičius. Pirmiausia seniūnas paminėjo, kad Jiezno seniūnijoje 2015 m. gimė 31 kūdikis, t.y. 10 daugiau negu praėjusiais metais. Deja, per praeitus metus mirė 68 žmonės, o tai yra 9 daugiau negu 2014 metais.
Kaip ir kitose seniūnijose, Jiezne daugiausia sulaukiama kritikos ir nepasitenkinimo dėl kelių būklės. Nors stengiamasi kelių neapleisti – ir žiemą, ir vasarą jų priežiūrai skiriama lėšų, tačiau galimybės yra ribotos.
Daug dėmesio skiriama kelių remontui ir priežiūrai
Seniūnijos žvyruotų ir gruntinių kelių bei gatvių ilgis yra 124,962 km. Asfaltuotų kelių ir gatvių ilgis 20,542 km. Bendras seniūnijos kelių ilgis – 145,504 km.
Jiezno seniūnijos kelių priežiūrai buvo skirta 102 080 eurų. Pagal išgales buvo tvarkomi vietinės reikšmės keliai, taisomos gatvės su asfalto danga (užtaisomos duobės), o žvyruotos – greideriuojamos, žvyruojamos, remontuojamos pralaidos.
Daugiausia lėšų buvo skirta Gedimino gatvės kapitaliniam remontui – 28 960 eurų; kelio JI-50 paprastajam remontui – 41 000 eurų.
2015 m. buvo pastatyti kelio ženklai su gatvių pavadinimais Jiezno mieste, Jiezno Kolonijų ir Strazdiškių kaimuose.
Seniūnas paminėjo, kad asfalto duobės buvo lopomos Jiezno m. Kauno, Dariaus ir Girėno, J. Basanavičiaus, Sodo, Mokyklos, Žaliojoje ir Taikos gatvėse, taip pat Jiezno Kolonijų ir Kašonių gyvenvietės gatvėse.
Pušų gatvei Strazdiškių kaime asfaltuoti išleista 25 215 eurų (iš sutaupytų kelio JI-50 remonto lėšų).
Kapitalinis remontas atliktas trijose kelio JI–50 (Vilūnėliai–Sudvariškės–Anglininkai–Liciškėnai) atkarpose, taip pat Mokyklos g. atkarpoje (prie Jiezno m. katilinės). Pradėtas Gedimino g. kapitalinis remontas (gatvės pagrindų, lietaus kanalizacijos, šaligatvio įrengimas). Buvo suremontuoti kelių su žvyruota kelio danga ruožai Liciškėnų, Anglininkų, Truncų, Sobuvos, Pečiauskų, Mediniškių, Pelekonių, Paviekšnių, Kisieliškių, Paverknių kaimuose, įrengtos penkios naujos pralaidos, o trys suremontuotos. Žvyro ir smėlio sluoksniu buvo pilamos duobės visuose pagrindiniuose keliuose. Visi seniūnijos keliai buvo nugreideriuoti du kartus, o svarbesni net dažniau.
A. Bartusevičius pasidžiaugė, kad praeitais metais kelių priežiūrai buvo gauta daugiau lėšų nei ankstesniais metais, todėl ir darbų padaryta daugiau. 2016 m. planuojama įteisinti du mažuosius smėlio ir žvyro karjerus – tai padės sutaupyti lėšų, skirtų smėliui, žvyrui atvežti, ir leis padaryti daugiau kelių priežiūros darbų.
Nemažai problemų ir socialinėje srityje
Kaip ir kitose kaimiškose vietovėse, Jiezno seniūnijoje aktualios gyventojų socialinės problemos – nedarbas, girtavimas, vaikų nepriežiūra socialinės rizikos šeimose, taip pat vyresnių ir neįgalių vienišų žmonių bėdos.
Seniūnas paminėjo, kad Jiezno seniūnijoje sudaryta piniginės socialinės paramos teikimo komisija, kurios nariai kiekvieno mėnesio pabaigoje seniūnijoje posėdžio metu svarsto visus pateiktus prašymus dėl pašalpų bei kompensacijų.
2015 m. buvo priimti 427 prašymai socialinei pašalpai gauti (2014 metais – 485, 2013 metais – 502, 2012 m. – 691). Prašymų mažėja dėl pasikeitusios pašalpų skyrimo tvarkos. Devyniems asmenims socialinės pašalpos buvo nutrauktos dėl nedalyvavimo visuomenei naudingoje veikloje.
„Buvo išrašyta 316 siuntimų atlikti visuomenei naudingus darbus. Labai gaila, kad daugelis pašalpų gavėjų visaip vengia dalyvauti visuomenei naudingoje veikloje, neša iš gydytojų nedarbingumo lapelius“, – sakė seniūnas.
2015 metais socialines pašalpas gavo septyniolika socialinės rizikos šeimų. Šioms šeimoms dalis pinigų pervedama į „Maxima“ kortelę, kad pinigai atitektų vaikų maitinimui skirtiems maisto produktams įsigyti. Su šia kortele negalima įsigyti svaigalų ir tabako gaminių.
Seniūnas pažymėjo, kad pastebėjus, jog šeima nemoka tvarkytis su gautais pinigais, pašalpa pervedama į paštą ir ja disponuoti padeda socialinis darbuotojas.
Suruoštos septynios bylos dėl šeimų įtraukimo į socialinės rizikos šeimų sąrašą. Labai gaila, bet tokių šeimų sąrašas ilgėja. Vaikai seka tėvų pėdomis ir taip pat papildo socialinės rizikos šeimų sąrašą.
2015 m. gruodžio 31 d. Jiezno seniūnijoje į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, sąrašą buvo įrašyta 30 šeimų. Jose gyvena 74 vaikai, iš jų globos įstaigose auga 15 vaikų, kuriems nustatyta laikinoji (12 vaikų) ar nuolatinė (3 vaikams) globa. Per metus dar buvo įrašytos 7 šeimos (5 – dėl girtavimo ir vaikų nepriežiūros, 2 – dėl socialinių įgūdžių stokos), o 7 šeimos išbrauktos iš socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitos dėl pasikeitusių gyvenimo aplinkybių (suėjus vaiko pilnametystei, išvykus gyventi kitur, mirus motinai, pakeitus gyvenimo būdą).
Pagrindinės problemos, su kuriomis susiduriama socialinės rizikos šeimose – socialinių, tėvystės įgūdžių stoka, tėvų nedarbas, motyvacijos stoka ieškotis darbo ir dėl to kylantys finansiniai sunkumai, nepriteklius, skurdas. Daugelyje šeimų susiduriama ir su piktnaudžiavimo alkoholiu, netinkamos vaikų priežiūros problemomis. Neretai tokiose šeimose ir tarpusavio santykiai būna įtempti, konfliktiški, netrūksta vaikų elgesio problemų, šeimos narius kamuoja įvairios sveikatos problemos.
Socialinės rizikos šeimoms teikiamos konsultavimo, informavimo, tarpininkavimo, socialinių įgūdžių ugdymo paslaugos, organizuojamos psichologo konsultacijos. Pagal poreikį šeimos yra siunčiamos į tėvystės tobulinimo įgūdžių kursus, organizuojami susitikimai-konsultacijos su Šeimos santykių instituto specialistais, skaitomos edukacinės paskaitos.
Žmonės sensta, paslaugų poreikis didėja
Pasak seniūno, kuo toliau, tuo labiau žmonės sensta, ne vienam seniūnijos gyventojui reikia didesnės pagalbos, pas daugelį tenka lankytis namuose, priimti prašymus dėl šildymo kompensacijų, dėl kompensacinės technikos. Dauguma senyvo amžiaus žmonių pageidavo socialinių paslaugų į namus, bet kol kas šios paslaugos seniūnijoje neteikiamos, nes Socialinių paslaugų centras Jieznui yra skyręs tik vieną etatą.
Kiek leidžia galimybės, aplankomi vieniši seneliai, daugelio jų gyvenimo sąlygos yra labai prastos, bet savo namų palikti jie nenori.
„Palaikome glaudžius ryšius su Paslaugų centru, kuris labai operatyviai padeda, kai prireikia transporto paslaugos, sklandžiai ir greitai pristato kompensacinę techniką“, – pasidžiaugė A. Bartusevičius.
Vyksta bendradarbiavimas
Seniūnas sakė, kad 2015 m. surengti trys prevenciniai reidai – po darbo valandų su Prienų PK policijos pareigūnais aplankytos 48 šeimos, užfiksuoti 9 pažeidimai.
Seniūnijos šeimų vaikai kasmet dalyvauja akcijoje „Vaikų svajonė“ (pildomos vaikų svajonės), vaikai dalyvauja socialinių darbuotojų organizuojamuose renginiuose, nuvežami į Prienų rajono savivaldybės socialinių paslaugų centro organizuojamus renginius, gauna kalėdines dovanėles.
„Mūsų socialinės darbuotojos Bena Astrovienė ir Gintarė Stankevičiūtė nuolat kelia savo kvalifikaciją, dalyvauja kvalifikacijos tobulinimosi kursuose, paskaitose, seminaruose, diskusijose, praktiniuose užsiėmimuose, dalijasi gerąja darbo patirtimi su kitais socialiniais darbuotojais“, – džiaugėsi seniūnas.
Seniūnija aktyviai bendradarbiauja su Alytaus apskrities VPK Prienų PK, Jiezno gimnazija, Prienų savivaldybės Vaiko teisių apsaugos ir Socialinės paramos skyriais, Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo 2-osios rinktinės Prienų 6-ąja kuopa.
Dėmesio reikalauja kapinių priežiūra
Jiezno seniūnijoje yra net 7 veikiančios kapinės ir vienos – Vošiškių kaimo – neveikiančios. Visos kapinės užima 5,07 ha plotą. Jiezno seniūnijos teritorijoje esančios kapinės, taip pat tarybinių karių, partizanų, savanorių, žydų kapavietės yra nuolat prižiūrimos: šienaujama žolė, tvarkomos apleistos kapavietės, rūšiuojamos ir išvežamos šiukšlės iš konteinerių prie kapinių. Tiesa, seniūnas apgailestavo, kad dauguma kapinių lankytojų nerūšiuoja šiukšlių, bet dar atveža iš namų buitines ir statybines atliekas, tuo užkraudami finansinę naštą seniūnijai.
Į Valstybės saugomo kultūros paveldo objektą įtraukti Lietuvos savanorių, žuvusių 1919 m. ties Jieznu, kapai. Juos sudaro prieš pagrindinę kapavietę pastatytas paminklas iš lauko akmenų ir 22 betoniniai kryžiai, kurie yra labai aptrupėję ir sulūžę.
Kadangi užrašai ant kryžių neįskaitomi, tad numatyta, kad bus vienas užrašas „Lietuvos karys savanoris“, o visos palaidotų karių pavardės, kurias Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos specialistams pavyko nustatyti, bus surašytos ant bendro paminklo kariams. Lietuvos karių kapų tvarkymo darbus (betoninių kryžių pakeitimą standartinio pavyzdžio granitiniais kario kryžiais) numatyta atlikti 2015–2016 m. iš Prienų rajono savivaldybės biudžeto. Jau 2015 m. gruodžio 3 d. atlikti pirmieji Lietuvos karių kapų Jiezne tvarkymo darbai – pakeisti 6 kryžiai.
„Taip pat pakeitėme Pelekonių kaimo kapinių sulūžusią medinę tvorą nauja metaline, kuriai buvo skirta 1500 eurų. Visus darbus vykdėme savo jėgomis, nes lėšų užteko tik medžiagoms“, – sakė seniūnas.
Panašūs darbai atlikti ir kitose Jiezno seniūnijos kaimų kapinėse. Tvarkoma Jiezno m. senųjų kapinių akmeninės tvoros atkarpa (atkastas ir išvežtas gilus žemės sluoksnis). Tvarkoma ir nenaudojamų kapinaičių aplinka.
Gyventojų klausimai ir pasisakymai
Pasak mero A. Vaicekausko, 2015 m. Prienų rajono savivaldybei buvo geri – sumažėjo skolos, surinkta daugiau pajamų, žemės mokesčio. „Pasikeitimai vyksta į gerąją pusę, bet dar ne taip gerai, kaip norėtume“, – sakė A. Vaicekauskas.
Meras kalbėjo apie šilumos ūkio problemas, kurias būtina spręsti. Kalbėdamas apie kelių priežiūros problemas, meras pastebėjo, kad kol nepradžius, nieko nebus galima padaryti. Be to, dabar visoje savivaldybėje pasikeitė kelių priežiūros strategija – geriau jau suremontuoti mažiau kelių, bet kapitaliai.
A. Vaicekauskas sakė, kad šiemet iš biudžeto gauta daugiau lėšų, daugiau jų teks ir švietimui, seniūnijoms gyventojų poreikiams tenkinti, renginiams, šventėms. Meras pažymėjo, kad šiemet daugiau kelių remonto darbų planuojama Vėžionių kaime, tačiau neliks be priežiūros ir kiti keliai. Kalbėdamas apie socialines paslaugas kaimo gyventojams, meras paminėjo, kad tokių paslaugų vis daugėja, stengiamasi, kad žmonės su negalia ar vieniši seneliai nebūtų palikti vieni.
Paklaustas apie gimnazijai žadėtą geltonąjį autobusiuką, meras patikino, kad jeigu jie pirmieji eilėje, tai tikrai ir gaus.
Mero pavaduotojas A. Marcinkevičius informavo gyventojus apie galimybę dalyvauti smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimo programoje, taip pat teikti prašymus studentams gauti vienkartinę išmoką, o gimnazija gali kreiptis dėl galimybės rengti vasaros stovyklą.
A. Šidlauskas paragino visas bendruomenes susijungti, rasti bendrą kalbą ir rengti kartu projektus, kad miestas gražėtų ir būtų geresnės sąlygos žmonėms gyventi. Tarybos narys pastebėjo, kad aplink Jiezną yra labai gražių vietų, kurias reikia sutvarkyti. Pavyzdžiui, paežerėje būtų galima įrengti estradą, taip pat sutvarkyti ir kitas reprezentacines miestelio vietas.
Gimnazijos direktorė N. Zujienė kalbėjo apie gimnazijos reikalus, pasidžiaugė gerais mokinių rezultatais ir pasiekimais dalyvaujant respublikiniuose renginiuose, olimpiadose.
Ligoninės vadovas P. Rimkus pasakojo, kad ligoninės rekonstravimo darbai jau pajudėjo, o pavasarėjant turėtų įgauti pagreitį.
Gyventojai domėjosi, kas turi nušienauti žolę prie daugiabučių namų, klausė apie Gedimino gatvės rekonstrukciją ir lietaus nuotekas, koks likimas laukia Paverknių karjero, dėl kelių greideriavimo ir kt.
Kai kurie gyventojai skundėsi greitai lakstančiais automobilių vairuotojais, nepaisančiais greičio ribojimų. Pasak mero, tokius reikia nufotografuoti, užsirašyti automobilio numerį ir pranešti policijai. Jeigu kitaip negalima, tvarką reikia įsivesti skundžiant, kaip tai daroma kitose Europos šalyse. Galima statyti ir vaizdo stebėjimo kameras, kurios irgi padėtų gaudyti vagis ir nusikaltėlius.
Diskusijose buvo kalbama ir klausiama apie Jiezno vaikų globos namų likimą. Meras patikino, kad viskas vyks pamažu, nereikia galvoti, kad vieną dieną vaikai bus kažkam išdalinti. Pasak mero, nereikia pamiršti, kad 14–15 metų paauglius atiduoti kitiems asmenims jau gana sudėtinga.
Meras ar specialistai atsakė ir į asmeninius gyventojų klausimus.