Racionalaus antibiotikų skyrimo ir skatinimo konferencija

Kovo 9 d. Prienų kultūros ir laisvalaikio centre vyko mokslinė-praktinė konferencija „Antimikrobinio atsparumo problema ir sprendimo būdai“, skirta šeimos, vaikų ir kitų specialybių gydytojams, slaugytojams, visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, vaistininkams.

Kauno apskrities antimikrobinio atsparumo valdymo grupė inicijuoja mokslinius-praktinius seminarus ir konferencijas įvairiose Kauno apskrities teritorijose. 2016 m. kovo 9 d. į seminarą Prienų kultūros ir laisvalaikio centre susirinko daugiau kaip šimtas šeimos gydytojų, vaikų ligų gydytojų, slaugytojų, visuomenės sveikatos priežiūros specialistų ir kitų specialistų ne tik iš Prienų rajono, bet ir iš artimiausių teritorijų: Birštono, Kauno ir Kauno rajono.

„Antibiotikų skyrimas, antibiotikų vartojimas yra didžiausia šio meto problema. Prienai yra viena iš tų teritorijų, kur, tam tikrais duomenimis (matome pagal gydymo įstaigas), skiriama labai daug antibiotikų“, prieš konferenciją sakė Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė.

Anot O. Ivanauskienės, antibiotikų skyrimas ir vartojimas yra viena problema, nes netikslingai ir neteisingai vartojami antibiotikai išprovokuoja antimikrobinį atsparumą vaistams. Žmonės turėtų tai žinoti ir neužsiimti savigyda.

Teisingas antibiotikų skyrimas ir vartojimas yra pagrindinė prielaida mažinti antimikrobinio atsparumo vystymąsi, todėl seminaro metu buvo aptarti klausimai, susiję su šeimos ir kitų specialybių gydytojų atsakomybe, skiriant antimikrobinius preparatus bakterijų sukeltoms ligoms gydyti.

Konferencijos dalyvius pasveikino Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Visockas ir Prienų rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė, šeimos gydytoja Rita Keturakienė. Gydytoja pasidžiaugė Kauno apskrities antimikrobinio atsparumo valdymo grupės iniciatyva priartinti mokslo žinias prie sveikatos priežiūros specialistų ir suteikta galimybe sužinoti daug naujo bei pasidalinti gerąja praktika. Jeigu tokių pageidavimų bus ir ateityje, Tarybos narė patikino, kad kartu su Prienų visuomenės sveikatos biuru ir Savivaldybės administracija bus dedamos pastangos, kad tokia praktika tęstųsi.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (toliau – LSMU) VšĮ Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos gydytoja Jolanta Sauserienė priminė šeimos gydytojo darbe dažniausiai sutinkamas bakterines infekcijas, gydomas antibiotikais, bei pirmo pasirinkimo siauro veikimo spektro antibiotikus, kuriuos pirmiausiai ir turėtų skirti šeimos gydytojas. Lektorė perteikė diagnozių patvirtinimo aktualijas ir laboratorinių tyrimų svarbą, prieš skiriant antibiotikus.

Kauno teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas gydytojas Gintaras Kašėta pristatė kompensuojamųjų antibiotikų skyrimą atskirose Kauno apskrities teritorijose bei Prienų rajone ir Birštone. Išanalizavo ir palygino visų teritorijos asmens sveikatos priežiūros įstaigų kompensuojamųjų antibiotikų skyrimo vaikams rezultatus 2015 m.

LSMU VšĮ Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos gydytoja Ilona Stirbienė priminė, kad Kauno mieste suvartojama sąlyginai nedaug antibiotikų, nes jau kelis dešimtmečius šioje srityje aktyviai bendradarbiauja ir LSMU specialistai. Lektorė taip pat pristatė klinikinių atvejų analizę, gydytojų klaidas bei priminė, kad nepaskyrus antibiotikų laiku galimos rizikos yra itin retos, tačiau netikslingai paskirtų antibiotikų poveikis yra labai žalingas ne tik vaikų sveikatai, bet ir infekcinių ligų gydymo perspektyvai.

UAB „Nemuno vaistinė“ Farmacinės rūpybos projektų koordinatorius Artūras Nastaravičius pristatė farmacinės paslaugos naujoves bei gydytojo ir vaistininko bendradarbiavimo reikšmę, siekiant teisingo vaistų vartojimo, tikslingo jų paskyrimo ir antimikrobinio atsparumo prevencijos. Lektorius perteikė vaistininko, kaip konsultanto, vaidmenį sprendžiant antibiotikų vartojimo problemą visuomenės sveikatos švietimo srityje. Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Rudžinskaitė pristatė Clostridium difficile (tai sporas gaminanti gram teigiama anaerobinė bakterija, įprastai vegetuojanti žmogaus storajame žarnyne) epidemiologinės situacijos analizę Kauno apskrityje. 2015 m. iš viso registruota 102 C. difficile sukelto enterokolito atvejai Kauno apskrityje, dauguma jų susiję su ilgu antibiotikų vartojimu. 2014 m. tokių atvejų buvo vos 9.

Renginį vedusi Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė pristatė Kauno apskrities antimikrobinio atsparumo valdymo grupės veiklą, formuojant racionalią antibiotikų vartojimo politiką apskrityje bei keičiant pacientų ir gydytojų požiūrį, kaip naują visuomenės sveikatos centrų funkciją, padėkojo renginio organizatoriams ir svečiams.

Kauno apskrities antimikrobinio atsparumo valdymo grupė nuoširdžiai padėkojo pagrindiniams seminaro Prienuose organizatoriams Prienų rajono savivaldybei ir Visuomenės sveikatos biurui bei visiems prisidėjusiems, kad renginys vyktų sklandžiai ir būtų naudingas dalyviams.

DSC_0012

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close