Biudžetas suplanuotas nemažiems užmojams įgyvendinti

Vasario mėnesį vykusiame Prienų rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtintas 2016 m. savivaldybės biudžetas. Tai, kad jis priimtas vienbalsiai, mažų mažiausiai parodo šios kadencijos valdžios atvirumą dialogui su politinėmis partijomis, opozicija, viešumą, kurį Savivaldybės vadovai demonstravo ir po savaitės vykusioje spaudos konferencijoje.

Prienų rajono savivaldybėje vykusioje spaudos konferencijoje detaliau pristatytas svarbiausias Tarybos dokumentas, nuo kurio, pasak mero Alvydo Vaicekausko, didele dalimi priklauso savivaldybės darbų apimtys šiais metais. Patvirtintas Prienų r. savivaldybės 2016 m. biudžeto pajamų planas – 22 mln. 368 tūkst. 100 eurų.

Meras akcentavo, kad praeitais metais surinkta 396 tūkst. eurų daugiau pajamų, negu planuota – daugiausia iš Gyventojų pajamų mokesčio, kas, anot mero, reiškia, jog žmonės turėjo daugiau galimybių dirbti ir uždirbti, taip pat iš Žemės mokesčio, Savivaldybės turto nuomos ir gamtos išteklių nuomos mokesčio. Net 1 mln. 300 tūkst. eurų sumažėjo savivaldybės kreditorinis įsiskolinimas, dėl to, mero nuomone, pagerės biudžetinių įstaigų finansavimas. 2016 m. padidės švietimo srityje dirbančių pagalbinių darbuotojų, buhalterių, taip pat socialinių darbuotojų atlyginimai.

Šių metų biudžete padidėjo parama smulkiam verslui ir kaimo plėtrai, numatyta lėšų kai kuriems švietimo įstaigų darbams – rezervuota lėšų mokyklų apšvietimo modernizavimui (be ko mokyklos negali gauti Higienos pasų), įrengiama viena grupė Veiverių darželyje.

Pradedami darbai pastate Kauno gatvėje Nr. 2 (kur įsikūręs Registrų centras) – ruošiamasi iš naujo sutvarkyti koridorius, laiptus, pakeisti duris.

Meras pasidžiaugė, kad šiais metais gauta daugiau lėšų iš valstybės investicijų programos ir tikslinių dotacijų, kuriomis bus vykdomi tęstiniai projektai švietimo ir kultūros įstaigose: Jiezno gimnazijai – 116 000 eurų, Prienų kultūros ir laisvalaikio centrui – 280 000 eurų, Stakliškių gimnazijai – 85 000 eurų, Veiverių Tomo Žilinsko gimnazijos vidaus darbams – 185 000 eurų.

Į savivaldybės biudžetą šiais metais įtraukta nauja – vaikų socializacijos programa, kuriai iš pradžių skirta 4000 eurų, tačiau, ištyrus poreikį, ji bus tobulinama.

Meras atkreipė dėmesį, kad remonto darbai laukia ir seniūnijose – administraciniuose, kultūros centrų pastatuose, darželiuose. Nuo šių metų Savivaldybės biudžete numatytos lėšos Veiverių šaulių namų šildymui. Šiame pastate didžia dalimi verda kultūrinis miestelio gyvenimas, glaudžiasi seniūnijos centro bendruomenė.

Laukia miesto tvarkymo darbai. Daugiau lėšų skirta komunalinėms reikmėms ir vienas iš tų darbų jau matomas – Prienų miestas apšviestas visu tamsiuoju paros metu, kas leidžia gyventojams jaustis saugiau. Meras pažadėjo, kad susidėliojus išteklius bus ieškoma galimybių iš Europos Sąjungos lėšomis finansuojamų projektų įrengti mieste nors keletą vaizdo stebėjimo kamerų.

 

Europinės investicijos neatpažįstamai pakeis viešąsias erdves

Savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Visockas atkreipė dėmesį, kad jau parengtas virš milijono eurų vertės investicinis projektas, kurio metu ruošiamasi sutvarkyti Nemuno pakrantę ir Revuonos parką bei jo prieigas, pritaikant jas bendruomenės ir verslo poreikiams. Kultūriniams, sportiniams bendruomenės poreikiams bus pritaikytos erdvės ir prie Kūno kultūros ir sporto centro, kur ruošiamasi įgyvendinti du projektus. Stadiono modernizavimo projektas (preliminari vertė 185 000 eurų) bus įgyvendinamas lygiagrečiai su kitu projektu, kurio metu bus įkurtas Bendruomenės, laisvalaikio ir užimtumo centras ir sukurta užimtumo infrastruktūra (preliminari vertė apie 700 tūkst. eurų).

Planuojama sutvarkyti Prienų miesto viešąsias erdves, esančias tarp Statybininkų, J. Lukšos, Vytenio, Kęstučio gatvių ir prie Kęstučio gatvės (Nemuno pusėje), pritaikant jas visuomenės ir verslo poreikiams. Įgyvendinus projektą, ši miesto vieta pasikeis neatpažįstamai. Stadiono mikrorajone, kur yra beržynas ir tvenkinys, bus įrengti sporto aikštynai, vaikų žaidimų aikštelės, sutvarkytas parkas, tvenkinys, įrengtas paplūdimys, atsiras persirengimo kabinos, nusidrieks takas, vedantis į pakrantę, kur ateityje bus įrengta prieplauka, poilsio zonos, skirtos suaugusiųjų ir vaikų laisvalaikiui. Šiame Prienų pakraštyje ir Stadiono mikrorajone, pasak E. Visocko, susitelkusi didelė gyventojų koncentracija, todėl toks projektas labai reikalingas. „Turime savo vandens telkinius padaryti kiek įmanoma labiau prieinamus vietos gyventojams. Net yra numatytos ES lengvatos, jeigu tokie projektai sukuria pridėtinę vertę ir pritraukia verslą“, – akcentavo administracijos direktorius. Numatoma kartu su aplinkosaugininkais imtis priemonių užkirsti kelią tvenkinio taršai.

Taigi, atsižvelgdami į visuomenės ir miesto poreikius, savo verslo planus gali jau kurti ir smulkieji verslininkai. Tarkime tie, kurie norėtų pasiūlyti vandens pramogas ar kitas poilsio formas, užsiimti valčių, dviračių nuoma ir pan. Valdžia, rodos, neatsisako minties, kad galėtų atsirasti ir nedidelis turgelis.

Paskelbus projektinių idėjų konkursą, buvo atrinkta labiausiai šiam projektui priimtina idėja ir artimiausiu metu bus pradėti projektavimo darbai.

Dar vienas iš ES lėšų ruošiamas įgyvendinti projektas – Prienų miesto autobusų stoties ir aplinkinės teritorijos pritaikymas verslo poreikiams. Šio projekto metu bus rekonstruotas stoties pastatas, laukimo salė, pasikeis stoties prieigos, atsiras užkandinė. Nelaukiant rekonstrukcijos projekto planuojama, kad jau šį pavasarį bus atidarytas patvarkytas ir paremontuotas tualetas.

Šiais metais turėtų startuoti dar keli projektai – socialinio būsto fondo plėtros, viešųjų erdvių Jiezno mieste sutvarkymo. Kai kuriems projektams šiais metais bus rengiami paskutinieji dokumentai, keletas startuos su pirmaisiais darbais.

Šiais metais turėtų startuoti ir keletas vandentvarkos projektų, kuriuos administruoja UAB „Prienų vandenys“. Projektams įgyvendinti skirta parama – 2,3 mln. eurų. Pasak mero A. Vaicekausko, šiomis lėšomis planuojama Strielčių gyvenvietės ir aplinkinių kaimų gyventojų vandentiekio sistemas prijungti prie Prienų miesto vandens ir nuotekų tinklų, pakeisti vandentiekio trasą Stadiono g., kur dėl šios priežasties dar nebaigta gatvės rekonstrukcija, atsižvelgiant į gyventojų poreikius užbaigti kai kuriuos vandentvarkos darbus Stakliškėse.

Dar turės startuoti vienas projektas kaimiškose seniūnijose, todėl šiuo metu analizuojami poreikiai, kur Savivaldybė kaimo plėtrai skirtomis lėšomis gali prisidėti prie nedidelių projektų – vandentiekio ir nuotekų tinklų įrengimo, kultūros centrų, visuomeninių pastatų viešųjų erdvių sutvarkymo.

 

Didžiausia prieniečių svajonė – atgijęs „Revuonos“ viešbutis

Viliamasi, kad „Revuonos“ viešbučio reikalai, ilgą laiką strigę dėl to, kad pastatas priklausė Aplinkos ministerijai, pajudės. Perėmus jį Savivaldybei, atsirado daugiau galimybių ieškoti investuotojų. Nors buvęs viešbutis – didelis „galvos skausmas“, tačiau neieškoma lengviausio kelio šiam „skausmui“ atsikratyti. Pasak Savivaldybės mero A. Vaicekausko, svarstomos galimybės pastatą parduoti arba išnuomoti koncesijos pagrindais, bet su sąlyga, kad jis bus rekonstruotas ir jame bus vykdoma veikla. Nekilnojamojo turto rinka šiuo metu išgyvena sąstingį, niekas neskuba investuoti į nusidėvėjusį, apgriuvusį pastatą. Vis dėlto, kaip sakė meras, jaučiamas šioks toks susidomėjimas, vyksta diskusijos su investuotojais, ir tai duoda vilčių.

 

Miesto šventė iš centro persikels į gamtą

Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rima Zablackienė nudžiugino naujiena, kad šią vasarą miesto šventės dalyvius – miestelėnus ir svečius – priims seniai pamiršta Prienų estrada. Ją sutvarkyti žadama Savivaldybės biudžeto ir Prienų seniūnijos lėšomis. Puoselėjama idėja ateityje įrengti ir susisiekimą su kitu Nemuno upės krantu. Taip atsirastų galimybė žmonėms pasiekti vasaros estradą trumpesniu (kaip kažkada yra buvę), patogesniu ir originalesniu būdu. Toks susisiekimas papildytų rekreacinį kompleksą prie Nemuno upės.

 

Aktyvinama turizmo plėtra

Ketinama suaktyvinti turizmo plėtrą rajone. Šis tikslas buvo iki šiol tik Savivaldybės strateginiame plėtros plane, o nuo šių metų jis tikslingai bus įgyvendinamas. Pasak administracijos direktoriaus pavaduotojos, jau ruošiamos dviračių takų, pėsčiųjų, jojimo trasų schemos, modeliuojami susisiekimo su Birštono kurortu būdai, vienas iš galimų – vandens kelias. Vienas iš pirmųjų projektų, kurį žadama įgyvendinti, – dviračių taku nuo Globos namų sujungti Prienų r. ir Birštono savivaldybes. Kiti darbai taip pat yra detalizuojami ir aptariami kartu su kaimyninės savivaldybės vadovais.

 

Daugiau dėmesio kultūrai, sportui, jaunimo ir bendruomenių veiklai

Savivaldybės mero pavaduotojas Algis Marcinkevičius pasidžiaugė, kad šiais metais pasiektas vieningas susitarimas dėl Savivaldybės 2016 m. biudžeto. Gera žinia ta, jog šiemet kur kas daugiau skirta lėšų Kultūros, sporto, jaunimo ir bendruomenių veiklos aktyvinimo programai – 175 300 eurų. Nors, pasak vicemero, visų poreikis nebus patenkintas, tačiau komisija, sudėliojusi prioritetus, rems tas bendruomenes arba tuos pareiškėjus, kurie savo veikla integruosis į savivaldybės biudžetinėse įstaigose – kultūros centruose, bibliotekose, mokyklose – vykstančius renginius. Kadangi aktyvių asociacijų, bendruomenių netrūksta, apie 9000 eurų jau perkelta parengtų projektų koofinansavimui. Ateityje skiriant Savivaldybės paramą, pabrėžė vicemeras, visada bus atsižvelgiama į tuos pareiškėjus, kurie kuria pridėtinę vertę ir pritraukia papildomų lėšų į rajoną. Prioritetas bus skiriamas ir toms biudžetinėms įstaigoms, kurios naujomis formomis eina į bendruomenes kultūriniais, sveikatinimo skatinimo ir kitais visuomenės aktyvinimo renginiais.

Ugdymo kokybės ir mokymosi aplinkos užtikrinimo programoje gabių mokinių rėmimui ir skatinimui išliko tokia pati parama, kaip ir pernai – 4000 eurų, studijų rėmimui – 3000 eurų.

Smulkaus ir vidutinio verslo subjektų rėmimui skirta 15 000 eurų. A. Marcinkevičiaus nuomone, verslininkai, norintys suaktyvinti verslą, turėtų kreiptis į Savivaldybę su prašymais.

 

Atsakė į klausimus

Spaudos konferencijos organizatoriai atsakė į spaudos atstovų klausimus apie socialinę rūpybą ir kelių priežiūrą, Jiezno globos namų perspektyvas, biudžeto įvertinimą.

Kaip sakė R. Zablackienė, šiais metais kelių priežiūrai ir pakelių tvarkymui bus skiriama daugiau dėmesio. Nepaisant to, kad lėšos kelių priežiūrai nepadidėjo, bus principingiau reikalaujama kelių remonto, sankasų formavimo, pakelių priežiūros darbų kokybės. 2016 m. planuojama išasfaltuoti apie 20 km žvyrkelių.

Pasak E. Visocko, ateityje planuojama Jiezno globos namus pertvarkyti, globotinius paskirstant į šeimas maždaug po 5 vaikus. Kol kas dėliojamas veiksmų planas pagal modelį – tokį, kaip: poreikio analizė, viešinimas ir informacijos sklaida, pageidaujančiųjų globoti vaikus šeimose skaičiaus nustatymas, jų apmokymai, įdarbinimas.

Pagal turimus išteklius suplanuotą Prienų r. savivaldybės 2016 m. biudžetą meras A. Vaicekauskas įvertino devynetu dešimtbalėje sistemoje. Meras neslėpė, kad yra tobulintinų dalykų, kurie per metus dar bus aptariami ir tobulinami, bet į svarbiausius poreikius, pabrėžė jis, buvo atsižvelgta. Ir tai pavyko pasiekti dar nuo rudens biudžeto formavimo klausimu kalbantis, diskutuojant, tariantis su partijomis, Tarybos nariais bei opozicija.

DSC_0003

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close