Bronis Ropė: Europos Parlamente – mūšis prieš naujus GMO

Vasario 3 d. Strasbūre susirinkę europarlamentarai balsuos dėl trijų prieštaravimų naujoms genetiškai modifikuotų sojų veislėms. Prieštaravimų pagrindiniai motyvai, kuriuos suformulavo Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas, kalba ne tik apie tai, kad Europos Komisijos elgesys patvirtinant naujus GMO yra nedemokratiškas, savavališkas ir pažeidžiantis Europos Sąjungos veikimo sutartį. Pasak Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto nario Bronio Ropės, prieštaravimuose perspėjama apie realius GMO pavojus europiečių sveikatai.

"Pirmoji prieštaravimo sulaukusi GM soja, dėl kurios bus balsuojama šiandien, sukurta Vokietijos farmacijos ir chemijos giganto „Bayer“. Kaip ir dauguma kitų GMO, ši soja sukurta siekiant padidinti tos pačios kompanijos gaminamų pesticidų, „Liberty Link“ pavadinimu, apyvartą", - sako Europos Parlamento Žaliųjų grupės narys Bronis Ropė.

Ši soja „praturtinta“ ne vienu, o dviem naujais baltymais – vienas nulemia sojos atsparumą gliufosinatui, kitas – dar vienam herbicidui izoksaflutolui. Gliufosinatas dar 2009 metais įtrauktas į 22 labiausiai pavojingų cheminių medžiagų sąrašą ir Europos Parlamentas jau buvo nubalsavęs, kad šioms medžiagoms nebūtų pratęstas galiojimas, kuomet jis pasibaigs.

"Gliufosinato galiojimas pasibaigs jau kitąmet, tad kam reikalingi GMO, kurie skirti auginti kartu su šiuo pesticidu? Ar toks gliufosinatui atsparių GMO stūmimas reiškia, kad šio pesticido galiojimą Europos Komisija numačiusi pratęsti? O jei ne, kokia logika leisti importuoti GMO, kurie bus užteršti chemikalais, draudžiamais naudoti ES žemės ūkyje?", - retoriškai klausia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys Bronis Ropė.

Kitos dvi GM sojų veislės, dėl kurių bus balsuojama, yra sukurtos „Monsanto“ - JAV korporacijos, kuri užima pirmą vietą pasaulyje pagal GMO sėklų platinimą. Kadangi „Monsanto“ daugiausia pajamų gauna iš herbicido glifosato (komercinis pavadinimas „Roundup“), minėtos sojos sukurtos būti atsparios būtent glifosatui.

"Pasaulinės sveikatos organizacijos Tarptautinis vėžio institutas neseniai paskelbė, kad glifosatas, kurio GM sojos sukaupia vidutiniškai 10 mg/kg, labiausiai tikėtina yra žmonių kancerogenas. Kadangi Komisijai pavaldi Europos maisto saugos agentūra suskubo ši faktą neigti, pasipiktinimo laišką V.Andriukaičiui pasirašė 90 Europos mokslininkų, dirbančių GMO srityje. Sausio 28 dieną šiuos mokslininkus parėmė 65 europarlamentarai iš įvairių frakcijų, į eurokomisarą V.Andriukaitį kreipdamiesi atviru laišku", - sako Bronis Ropė.

Pasak B.Ropės, tikimąsi, kad trečiadienį vyksiantis balsavimas dar kartą parodys, kad europiečiams nereikalingi jokie GMO, kurie kelia pavojų sveikatai ir kurių pagalba pesticidų gamintojai kraunasi sau pelnus.

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close