Klausimai ir atsakymai: Zika virusinė infekcija ir nėštumas

Ar yra vakcina, skirta apsisaugoti nuo Zika virusinės infekcijos?
Ne. Vakcinos, apsaugančios nuo Zika virusinės infekcijos, nėra.

Aš esu nėščia. Ar galėčiau vykti į šalis, kur registruojama Zika virusinė infekcija?
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomenduoja nėščiosioms nevykti į šalis, kuriose šiuo metu sparčiai plinta Zika virusas ir yra uodų, platinančių šį virusą. Atidėti nebūtinas keliones turėtų nėščiosios bet kuriame nėštumo trimestre.

Nėščiosios, kurios vis dėlto nuspręs keliauti į Zika viruso paveiktas šalis, prieš tai turėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju ir kelionėje saugotis uodų įgėlimų. Be to, uodų įgėlimo rizikai sumažinti rekomenduojama:

  • naudoti repelentus ir laikytis ant produkto pakuotės nurodytų instrukcijų;
  • vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes, ypač didžiausio uodų aktyvumo metu. Aedes uodai aktyvūs ir dienos metu, tačiau jų aktyvumas didžiausias anksti ryte ir vėlai vakare;
  • miegoti ir ilsėtis nuo uodų apsaugotose ar kondicionuojamose patalpose, kitu atveju naudoti tinklelius nuo uodų, net dienos metu;
  • keliautojams, kuriems grįžus iš paveiktos teritorijos per tris savaites pasireiškia Zika virusinės ligos simptomai, patariama kreiptis į savo gydymo įstaigą ir informuoti gydytojus apie vykusią kelionę;
  • nėščios moterys po apsilankymo teritorijose, kuriose perduodamas Zika virusas, turėtų informuoti savo gydytoją apie įvykusią kelionę, kad būtų galima įvertinti padėtį ir jas tinkamai stebėti.
Informaciją, apie šalis, kuriose registruojama Zika virusinė infekcija, rasite čia.

Planuojančioms nėštumą artimiausiu metu po kelionės į Zika viruso paveiktas šalis rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, o nusprendus vykti į kelionę, būtina saugotis uodų įgėlimų.

Aš esu nėščia. Kokį poveikį Zika virusas turės mano negimusiam kūdikiui?
Didelio susidomėjimo tarp sveikatos priežiūros specialistų Zika virusinė infekcija sulaukė, kai 2015 m. spalį buvo pastebėtas neįprastas naujagimių mikrocefalijos atvejų padidėjimas Brazilijoje. Ryšys tarp Zika virusinės infekcijos nėštumo metu ir naujagimių mikrocefalijų yra stipriai tikėtinas, tačiau dar nėra moksliškai įrodytas. Planuojami įvairūs tyrimai, siekiant išsiaiškinti Zika virusinės infekcijos keliamą riziką nėštumo metu.

Ar saugu naudoti repelentus nėštumo metu?
Naudojant repelentus svarbu laikytis ant produkto pakuotės nurodytų instrukcijų. Repelentus, kurių sudėtyje yra DEET veikliosios medžiagos, gali naudoti nėščios moterys.

Jeigu nesilaukianti moteris užsikrečia Zika virusine infekcija, ar ateityje būsimiems nėštumams gali kilti rizika dėl mikrocefalijų išsivystymo?
Zika virusas infekuoto asmens kraujyje dažniausiai išlieka nuo kelių dienų iki savaitės. Virusas nesukels infekcijos kūdikiui, jeigu buvo pastota tuomet, kai viruso kraujyje jau nebuvo. Šiuo metu nėra įrodymų, kad Zika virusinė infekcija gali įtakoti vaisiaus vystymosi sutrikimus ateityje Moterys, neseniai pasveikusios po Zika virusinės infekcijos ir planuojančios nėštumą, turėtų pasikonsultuoti su gydytojais.

Jeigu moteris neseniai keliavo teritorijose, kuriose registruojama Zika virusinė infekcija, turėtų palaukti prieš pastojant?
Zika virusas infekuoto asmens kraujyje dažniausiai išlieka nuo kelių dienų iki savaitės. Virusas nesukels infekcijos kūdikiui, jeigu buvo pastota tuomet kai viruso kraujyje jau nebuvo. Šiuo metu nėra įrodymų, kad Zika virusinė infekcija gali įtakoti vaisiaus vystymosi sutrikimus ateityje. Moterys, neseniai keliavusios teritorijose, kur registruojama Zika virusinė infekcija ir planuojančios nėštumą, turėtų pasikonsultuoti su gydytojais.

Parengta pagal JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro medžiagą.

Parengė Epidemiologinės priežiūros skyriaus specialistai.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close