Akys – svarbiausias žmogaus jutimo organas

Regėjimas leidžia pažinti mus supantį pasaulį, bendrauti, grožėtis, saugotis nuo aplinkos pavojų. Net 80 proc. visos informacijos gauname per akis. Menkiausias regėjimo sutrikimas žmogui sukelia daug problemų. Dažnai net nesusimąstome, kaip turime tausoti, saugoti akis ir jomis rūpintis.

Lietuvoje kasmet daugėja žmonių, sergančių įvairiomis akių ligomis ar turinčių regos sutrikimų. Nors regos sutrikimai neretai pasireiškia jau ikimokyklinio amžiaus vaikams, jų ypač padaugėja mokymosi mokykloje metu. Daugelio akių ligų ir regėjimo aštrumo sumažėjimo priežastis – akių raumenų pertempimas, pavyzdžiui, kai beveik nemirksėdami ilgai žiūrime į kompiuterio ar televizoriaus ekraną, ilgai skaitome ir panašiai. Tokiais atvejais sutrinka akių maitinimas, sulėtėja kraujo apytaka, kraujagyslės prisipildo šlakų, akys pavargsta ir ima skaudėti, prasideda uždegimas. Akys – dalis organizmo, todėl organizmui nusilpus ar sergant tam tikroms ligomis (cukriniu diabetu, kraujagyslių ateroskleroze), gali nusilpti ir regėjimas.

Viena iš akių profilaktikos priemonių yra akių mankštelės. Akių pratimai turi būti atliekami sistemingai, t.y. nuolatos, pageidautina kasdien. Padeda ne tik mechaninis pratimų atlikimas, ne mažiau svarbus ir psichologinis žmogaus nusiteikimas, kad tai padės matyti geriau.

Mokslininkai ištyrė, kad būnant lauke žmogaus organizme gaminamos medžiagos, kurios stabdo trumparegystės progresavimą. Todėl ir vaikams, ir paaugliams, ir suaugusiesiems labai naudingas judėjimas gryname ore. Akys atsipalaiduoja, ilsisi, stiprėja regėjimas, nes būdami lauke jūs žiūrite natūralioje šviesoje į įvairius tolimesnius objektus.

 

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis:

> apytikriai 285 milijonai pasaulio gyventojai turi regos sutrikimų, iš jų 39 milijonai – akli, 246 milijonai – turi vidutinio sunkumo arba sunkių regos sutrikimų;

> pasaulyje kas 5 sekundes apanka vienas suaugęs žmogus, kas minutę – vienas vaikas. Ši grėsmė nesvetima ir Lietuvos gyventojams. Kasmet prastėja ir vaikų akių sveikata;

> apie 90 proc. aklųjų gyvena mažas pajamas gaunančiose šalyse;

> net 80 proc. regėjimo sutrikimų galima išvengti juos gydant ar vykdant profilaktiką;

> aklumas dėl infekcinių ligų per pastaruosius 20 metų smarkiai sumažėjo;

> apie 65 proc. visų regos negalią turinčių asmenų – vyresni negu 50 metų amžiaus,

> pasireiškiant gyventojų senėjimo procesui, daugės ir su amžiumi susijusių regos sutrikimų;

> pagrindinės regos sutrikimų ir aklumo priežastys – glaukoma ir katarakta.

 

Dažniausi regos sutrikimai:

Trumparegystė – tai akių refrakcijos yda, kai žmogus blogai mato toli esančius daiktus, nes jų vaizdas susidaro prieš tinklainę. Trumparegių akys greitai pavargsta, jie sunkiai įžiūri toli esančius daiktus.

Toliaregystė – akių refrakcijos yda, kai žmogus blogai mato arti esančius daiktus ir šiek tiek pablogėja toli matomų daiktų atvaizdų kokybė, nes matomų objektų vaizdas susidaro už tinklainės. Toliaregių akys greičiau pavargsta, pradeda skaudėti galvą, liejasi vaizdas, trūkčioja ar netgi parausta vokai.

Astigmatizmas – tai dviejų skirtingo laipsnio refrakcijų susidarymas vienoje akyje. Sergantys astigmatizmu žmonės mato labai neryškiai, daikto vaizdas tinklainėje nėra tiksliai atkuriamas. Ši būklė dažniausiai būna paveldėta arba įgimta.

 

Patarimai norintiems išsaugoti gerą regėjimą:

> saugokite akis, kad jos nepavargtų;

> dirbdami įtempę akis (pavyzdžiui, prie kompiuterio), kas valandą darykite pertraukėlę – leiskite akims pailsėti;

> atsisakykite žalingų įpročių, ypač rūkymo, nes cigarečių dūmuose esantys toksinai siaurina kraujagysles, didėja tikimybė, kad atsiras trombozių ir išsivystys tinklainės degeneracija;

> kad akys neišsausėtų, kasdien suvalgykite po bananą (juose yra kalio (K), kuris padeda išlaikyti reikiamą natrio (Na) kiekį organizme);

> išsimiegokite, nes kai miego trūksta, pabrinksta kraujagyslės, akys atrodo pavargusios, būna paraudusios (miegokite ne trumpiau kaip 8 valandas);

> dirbkite esant geram apšvietimui;

> vartokite sėmenų aliejų (tai riebiųjų rūgščių omega-3 šaltinis) – akys bus pakankamai drėkinamos. Taip pat valgykite graikinių riešutų, riebios žuvies (tuno ar lašišos);

> daugiau valgykite morkų, špinatų, pomidorų, vartokite maisto papildų, kurių sudėtyje yra mėlynių ekstrakto ir liuteino;

> mažiau vartokite gyvulinių riebalų, venkite druskos;

> reikėtų mažiau vartoti cukraus, nes jis labai kenkia akių lęšiukui;

> venkite streso.

 

Patarimai geram regėjimui:

Dirbkite esant tik geram apšvietimui.

Išsimiegokite, nes esant miego trūkumui, pabrinksta kraujagyslės, akys atrodo pavargusios, būna paraudusios (miegokite ne trumpiau kaip 8 valandas).

Kad akys neišsausėtų, kasdien suvalgykite po bananą (juose yra kalio (K), kuris padeda išlaikyti reikiamą natrio (Na) kiekį organizme).

Saugokite akis, kad jos nepavargtų.

Mažiau vartokite gyvulinių riebalų, venkite druskos.

Dirbdami įtempę akis, kas valandą darykite akių mankšteles.

Atsisakykite žalingų įpročių. Cigarečių dūmuose esantys toksinai siaurina akies kraujagysles.

Vartokite sėmenų aliejų (tai riebiųjų rūgščių omega-3 šaltinis) – akys bus pakankamai drėkinamos. Taip pat valgykite graikinių riešutų, riebios žuvies.

Daugiau valgykite morkų, špinatų, pomidorų, vartokite maisto papildų, kurių sudėtyje yra mėlynių ekstrakto ir liuteino.

 

PRATIMAI TRUMPAREGYSTĖS PROFILAKTIKAI

> Nejudindami galvos, pakelkite akis į viršų, palaikykite 5 sekundes, atpalaiduokite akis. Nuleiskite akis žemyn, palaikykite 5 sekundes, atpalaiduokite akis. Pakartokite po 5 kartus. Keletą kartų pamirksėkite akimis.

> Nejudindami galvos, pasukite akis į kairę pusę, palaikykite 5 sekundes, atpalaiduokite akis. Pasukite akis į dešinę pusę, palaikykite 5 sekundes, atpalaiduokite akis. Pakartokite po 5 kartus. Pamirksėkite akimis.

> Sukite akis ratu į kairę pusę 10 kartų. Pamirksėkite akimis.

> Sukite akis ratu į dešinę pusę 10 kartų. Pamirksėkite akimis.

> Stipriai užsimerkite. Palaikykite 5 sekundes ir atpalaiduokite. Pamirksėkite akimis.

> Plačiai atmerkite akis, palaikykite 5 sekundes, tada atpalaiduokite. Pakartokite 10 kartų. Pamirksėkite akimis.

> Užmerkite akis ir pamasažuokite rodomųjų pirštų galiukais (iki 30 sek.)

Po kiekvieno pratimo uždenkite akis delnais ir pailsėkite 2–3 sek.

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close