Reditos Dominaitytės „Knygos teatras“ tęsia prabangią literatūrinę kelionę

2016 m. „Knygos teatras“ tęsia literatūrinę kelionę po Lietuvą. Spektaklio kūrybinė trupė aplankys savo gimtuosius miestelius, dovanodama savo tėviškei skaitymo ir bendravimo džiaugsmu nuspalvintą premjerą pagal J. Savickio noveles „Prabangos“.

Teatro kūrybinė grupė nusprendė ateinančius metus paskirti gastrolėms po Lietuvą, aplankant brangias vietas, kur gimė, augo, baigė mokyklą. Spektaklis „Prabangos“ – tarsi dovana tiems regionams, kurių nepasiekia miesto kultūra, atvežant iškiliausius žmones, kurie augo ir brendo tose erdvėse, susiformavo kaip asmenybės ir tapo žinomais žmonėmis.

Teatro vadovės Reditos Dominaitytės komentaras: „Esame paskendę buityje, stokojame dėmesio ir laiko savo brangiausiems žmonėms – tėvams, giminaičiams, buvusiems klasės ir kiemo draugams, pedagogams. Supratome, kad prasmingesnės dovanos, kaip spektaklis, negalime Jiems padovanoti. Tai prabėgusių metų kūrybinis lobis“.

Belieka priminti, jog 2015 m. buvo 125-osios Jurgio Savickio gimimo metinės.

Novelių, pagal kurias pastatytas spektaklis, autorius Jurgis Savickis buvo lietuvių rašytojas, žymus praėjusio amžiaus visuomenės veikėjas, dėl politinių sumetimų ilgą laiką išstumtas iš literatūrinio konteksto. Dabar šis autorius jau yra įtrauktas į privalomos perskaityti literatūros mokyklose sąrašą. Jurgis Savickis buvo vienas pirmųjų į lietuvių literatūrą įvedęs ironiją, humorą, parodiją, leidęs sau pažaisti įprastais lietuvių literatūros stiliaus, tematikos ir pasaulėžiūros motyvais.

„Nežinau kito lietuvių rašytojo, apie kurį atsiminimus būtų įdomu skaityti kaip gerą romaną. Liūdna žinia mums visiems yra ta, jog, esu įsitikinusi, kad Savickiu tapti net ir labai stengiantis neįmanoma. Galima išmokti gerų manierų, bet turėti tokį orumą, kad ne tik gerai jaustumeisi Šiaurėje ir Pietuose, bet vienodai elgtumeis ir su karaliais, ir su prasčiokais – tokiu žmogumi reikia tiesiog gimti, o J. Savickis buvo diplomatas iš prigimties“, – pastebi literatūrologė S. Daugirdaitė.

J. Savickio vaikaitis dailininkas R. Savickas prisiminė: „Jis atėjo į mūsų sąmonę palaipsniui ir kaip literatas, nes jo knygos gulėjo spec. fonduose, jis buvo sunkiai prieinamas kaip rašytojas modernistas. Ir iki šiol jis ne visiems prieinamas, nors buvo išskirtinis rašytojas – didžiąją gyvenimo dalį pragyvenęs užsienyje, rašė lietuvių kalba, dirbo Lietuvai“.

„Knygos teatre“ yra derinamas skaitovinis teatras su kompoziciniais elementais. Daiktais ir detalėmis yra atkuriama jutiminė aplinka, bet teatro stiprybe išlieka miestietiškos lietuvių literatūros perkėlimas į sceną. Gyvenimą, J. Savickio vaizduojamą kaip teatrą, perteiks kūrybinė spektaklio trupė, teatro ir kino aktoriai: Redita Dominaitytė, Eimutis Kvoščiauskas/Šarūnas Gedvilas ir Virginija Kuklytė. Režisierius – Alius Veverskis.

Po pasisekimo sulaukusio spektaklio pagal Lietuvos klasiko Vinco Mykolaičio-Putino romaną „Altorių šešėly“, „Knygos teatras“ ir toliau skatina skaityti nacionalinę literatūrą.

„Knygos teatro“ spektaklis „Prabangos“ 2014 m. rugsėjo 30 d. buvo pristatytas Vilniaus miesto rotušėje. Spektaklis „Prabangos“ yra pastatytas pagal Jurgio Savickio noveles „Palikimas“, „Ponia Janina Sudocholskienė“ ir „Prabangos“. „Knygos teatro“ kūrybinė komanda siekdama išsaugoti šį kultūrinį palikimą, viešinti rašytojo ir nusipelniusio Lietuvai literato vardą, nusprendė spektaklį parodyti plačiajai visuomenės daliai ir vežti spektaklį į Lietuvos regionus. Šiuo projektu siekiama ne tik skleisti kultūrą regionuose, bet ir skatinti bendradarbiavimą tarp skirtingų kultūros sričių atstovų.

 1(1)

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close