,,Noriu lietuvių tautos žmones matyti taurius, sveikus“ (Vydūnas)

        Prienų sveikos gyvensenos klubo ,,Versmenė“ nariai trečiąjį lapkričio trečiadienį (tai tradicinė susitikimų diena) susirinko į savo svetainę „Ąžuolo“ mokykloje pakalbėti apie įžymų kultūros veikėją, filosofą, sveiko gyvenimo būdo propaguotoją Vydūną (tikroji pavardė Vilhelmas Storosta, 1868–1953).

        Pokalbį pradėjo Vida Januševičienė. Ji pabrėžė, kad Vydūnas – vienas ryškiausių XX a. pirmosios pusės lietuvių mąstytojų, daug prisidėjęs prie Mažosios Lietuvos kultūros gaivinimo ir palaikymo. Anot Vydūno, koks yra žmogaus vidus, tokios yra ir jo aplinkybės. Ne turtas gerina ir dorina žmogų. Pasak Vydūno gyvenimo ir kūrybos tyrinėtojo V. Bagdonavičiaus, „filososfiniai Vydūno ieškojimai prasidėjo bandant rasti atsakymus ne į teorinius, o pirmiausia į praktinius, gyvenimo realybės skaudžiai keliamus klausimus“. Labiausiai jį patraukusioje indų filosofijoje Vydūnas jautėsi radęs tai, kas buvo artima jo dvasiniams ieškojimams ir kas, jo manymu, buvo tinkamiausia rekomenduoti savo tautai, kuriai taip reikėjo vidinės stiprybės.

Vydūnas vadovavo prie Tilžės lietuvių bažnyčios įsikūrusiam chorui, rengė lietuviškus vaidinimus, publikavo filosofinius traktatus. Vydūno palikimas didžiulis. Jį sudaro daugiau kaip 60 grožinių, filosofijos, kalbos, autobiografinių knygų.

        Veronika Beliūnienė papasakojo apie Vydūno sveiko maitinimosi rekomendacijas: mažiau valgyti mėsos arba visai jos nevalgyti, nerūkyti, nevartoti alkoholio, nevalgyti saldainių ir t. t. Danutė Ratkevičienė pacitavo ištraukas iš Vydūno knygos ,,Sveikata. Jaunumas. Grožė“. Mąstytojas teigė, kad daug svarbiau rūpintis savo sveikata negu ligų gydymu. Reikia gyventi paprastai ir saikiai, vengti lepumo, valdyti savo prigimtį, nebūti žmonių ir dalykų vergu, miklinti nuolatos savo kūną, dvasią ir sielą. Danutė Marčiulionienė papasakojo apie Vydūno požiūrį į moteris, apie gilią pagarbą savo motinai, žmonai. Jis teigė, kad žodis žmoniškumas, žmonija kilęs iš žodžio žmona, kad moteriškumas yra esmingesnis, o pati moteris savąja prigimtimi yra nepalyginamai arčiau paties Esmingojo – arčiau paties Viešpaties, pačios Amžinybės gelmių.

Gražina Mikušauskaitė prisiminė puikius šiauliečių renginius „Su Vydūnu į 2018-uosius“, kuriuose dalyvaudavo ir „Versmenės“ klubo nariai. Deja, nunykus Šiaulių sveikuolių klubo veiklai, niekas estafetės neperėmė, tokie renginiai ten nebevyksta. Laima Janušauskienė, Birutė Trainavičienė panagrinėjo keletą įdomių Vydūno minčių iš jo knygelės „Pasikalbėjimai apie sveikatą“.

Popietės dalyvių nuomone, viskas, ko mokė Vydūnas, dabar tarsi atrandama iš naujo. Ne be reikalo Vacys Bagdonavičius savo išsamią knygą pavadino „Sugrįžti prie Vydūno“.

                        „Versmenės“ klubo narė Veronika Beliūnienė

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close