Nenustebkite sulaukę „greitukės“ iš kito rajono

Nuo gruodžio 11 d. VšĮ Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios medicinos pagalbos skyrius prijungtas prie Kauno miesto greitosios pagalbos stoties dispečerinės. Tai viena iš Sveikatos apsaugos ministerijos vykdomos dispečerinių reformos dalių.

Nuo šiol, paskambinus greitosios pagalbos telefonu, atsilieps Kauno miesto dispečeriai, kurie ir koordinuos Prienų greitosios medicinos pagalbos (GMP) brigadų darbą. Kauno miesto GMP koordinavimo sistema jau veikia metai laiko ir yra visiškai kompiuterizuota. Pasibaigus reformai, Kauno miesto GMP dispečerinė bus viena iš 10 išlikusių dispečerinių Lietuvos apskrityse. Galima paminėti, kad kai kuriose Europos valstybėse dispečerinė yra tik viena.

Kaip tai įtakos pirmosios pagalbos suteikimą Prienų rajono gyventojams? Visų pirma, remiantis užsienio valstybių bei didžiųjų Lietuvos miestų patirtimi, tikimasi, kad šie pokyčiai ne tik patobulins informacijos sklaidą tarp brigadų ir priėmimų skyrių, laukiančių atvežamų ligonių ar sužeistųjų, bet ir pagreitins GMP ekipažų atvykimą į įvykio vietą ar pacientų namus. Anksčiau greitosios pagalbos ekipažas buvo siunčiamas tik baigus pokalbį su dispečeriu. Dabar GMP brigada išvyks iš karto, pranešus tikslų adresą. Prienų rajono gyventojai gali jaustis saugūs: kol jie dispečeriui tikslins įvykio aplinkybes, GMP brigada jau bus pakeliui nurodytu adresu.

Keisis ir pokalbis su dispečeriu. Dabar, paskambinę į greitosios pagalbos dispečerinę, išgirsime du pagrindinius klausimus: koks yra vietos adresas ir koks yra telefono, iš kurio skambinate, numeris. Abu šie klausimai bus kartojami du kartus. Dispečeris gali išsiųsti GMP brigadą tik žinodamas tikslų adresą ir kontaktinį telefoną. Vėliau dispečeris užduos klausimus, kad sužinotų, ar tai skubus iškvietimas ir kokia pagalba yra reikalinga.

Žmonės, ištikus nelaimei arba sunkiai sunegelavus, dažnai susijaudina ir negali tiksliai nurodyti nei adreso, nei aplinkybių. Todėl ir pagalba kartais negali atvykti labai greitai. Paskambinus į greitosios pagalbos dispečerinę, reikia būti pasiruošusiam atsakyti į šiuos klausimus (dalį atsakymų netgi galima pasirašyti ir laikyti prie telefono):

  1. Koks yra įvykio vietos adresas?
  2. Koks yra telefono, iš kurio skambinate, numeris?
  3. Pasakykite, kas atsitiko.
  4. Ar dabar esate su pacientu?
  5. Kiek žmonių sužeista / serga (autoįvykio / epidemijos atveju)?
  6. Kiek jai / jam metų?
  7. Ar ji / jis sąmoningas?
  8. Ar ji / jis kvėpuoja?

Jau kuris laikas Prienų pirminės sveikatos priežiūros centro lėšomis GMP automobiliuose bei dispečerinėje yra įrengta ryšio sistema, kuri kainavo per 70 000 Lt. Ši sistema pakeitė mobiliuosius telefonus ir pagreitino susisiekimą su ekipažais. O ne per seniausiai įrengta transporto kontrolės sistema ne tik supaprastino iškvietimų planavimo pagal esamą GMP brigados vietą darbą, bet ir padėjo sutaupyti lėšų. Anot Prienų PSPC vyriausiojo gydytojo Artūro Ivanausko, sistemos įdiegimas į ekipažus kainavo po 1 000 Lt, o pati kontrolės sistema – apie 10 000 Lt, tačiau jos pagalba per greitą laiką pavyko sutaupyti per 50 000 Lt. Ši sistema leidžia kompiuterio ekrane matyti visų GMP brigadų buvimo vietą realiu metu. Taip žymiai lengviau spręsti, kuris ekipažas yra arčiau iškvietimo vietos, kuris yra laisvas ir kurį galima greičiau nusiųsti.

Prienų PSPC iš sutaupytų lėšų vietoj Sveikatos apsaugos ministerijos finansuojamų 2,5 brigadų nuolat išlaiko 3. Pagal savo ūkinę veiklą, Prienų PSPC yra antroje vietoje visoje Lietuvoje. Prienų PSPC veikia pelningai, dėl to nuolat gali tobulinti savo teikiamas paslaugas. Nuo sausio 1 d. Prienai prisijungs ir prie elektroninių gydytojų vietų sistemos. Pas juos registruotis bus galima per portalą www.esveikata.lt. Nebereikės gaišti pildant popierines formas. Tai pagreitins darbą, padidins jo efektyvumą ir sumažins lėšų poreikį.

Prisijungimas prie Kauno miesto greitosios pagalbos stoties dispečerinės pagelbės ir kriziniais momentais. Dažnai pasitaiko, kad iškvietimų skaičius viršija tuo metu laisvų brigadų skaičių. Nuo šiol, jeigu Prienų GMP brigadų pritrūks, į iškvietimus bus siunčiamos arčiausiai esančios GMP brigados iš Kauno apskrities. Todėl Prienų rajono gyventojai, gyvenantys arčiausiai Kaišiadorių rajono, turėtų nenustebti sulaukę GMP brigados iš šio rajono, Išlaužo gyventojai – sulaukę Kauno rajono GMP brigados. Veiveriuose ir dabar kartais pasirodo Kauno rajono GMP. Gyventojai neturėtų išsigąsti kito rajono „greitukės“ – jiems bus suteikta reikalinga pagalba. Jei prireiks pacientą vežti į gydymo įstaigą, tai, atsižvelgiant į padėties sunkumą, jis bus vežamas į artimiausią gydymo įstaigą, dažniausiai į rajono, kuriame gyvena pacientas, ligoninę.

Nereiktų išsigąsti ir tiems, kurie mano, kad Prienų GMP brigados pradės važinėti į kitus rajonus. Dispečeriai kompiuteriuose mato, kurie ekipažai yra arčiausiai iškvietimo vietos. O Prienų rajone esančios brigados beveik visada būna toliau nuo kitų rajonų gyventojų susitelkimo vietų. Prienų rajono GMP brigados dirbs tokia pačia tvarka, kaip ir dirbo, nesikeis ir pervežimų į kitas gydymo įstaigas tvarka. 

Mantvydas Prekevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close