Lietuvos kariai galutinai pasitraukė iš Kandaharo pietų Afganistane

Nuo 2007 metų Afganistano pietuose veikusi Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų karinė bazė „Gabrielius“ galutinai utilizuota, oficialiai pasirašytas sertifikatas dėl žemės sklypo atstatymo ir perdavimo Kandaharo oro uosto bazės vadovybei.
2007– 2015 metais stovykla „Gabrielius“ buvo nuolatinė Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų eskadrono „Aitvaras“ dislokacijos Afganistane vieta. Iš čia buvo vykdomas pasirengimas operacijoms, čia buvo laikomos transporto priemonės, įrengtos poilsiui skirtos patalpos.
2007 metų pabaigoje tuometinės Kandaharo bazės pakraštyje įrengta Lietuvos karių stovykla „Gabrielius“ NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų operacijos (angl. ISAF) piko metu, kai visoje bazėje tarnavo per 26 tūkst. karių, buvo atsidūrusi NATO operacijos bazės centre. Koalicijos pajėgoms pradėjus mažinti savo pajėgas, Lietuvos karių stovykla vėl atsidūrė bazės pakraštyje.
2015 metų liepos 1 d. oficialiai užbaigus Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų misiją Afganistane buvo pradėtas pajėgų atitraukimas ir stovyklos priemonių utilizavimas. Iš bazės išvykus kariams Afganistane tarnaujantys Lietuvos kariuomenės Nacionalinės paramos elemento kariai užtikrino, kad stovykla būtų perduota Kandaharo uosto vadovybei pagal galiojančias taisykles.
Lietuvos kariuomenės Nacionalinės paramos elemento Afganistane vadas pulkininkas leitenantas Saulius Vainutis, dalyvavęs simbolinėje Lietuvos vėliavos nuleidimo ceremonijoje, pripažino, kad jausmas buvo dvejopas. „Iš vienos pusės džiaugiamės, kad iki galo atlikome savo darbą ir atsiskaitėme su Kandaharo oro uosto bazės vadovybe – viską perdavėme taip, kaip 2007 metais atvykę radome – plyną lauką. Tačiau žvelgiant retrospektyviai, gaila atsisveikinti su ypatingą istoriją turėjusia stovykla „Gabrielius“, kurioje aštuonerius metus operacijas planavo, o vėliau po jų ilsėjosi Specialiųjų operacijų pajėgų kariai, mokymo misiją vykdė Oro pajėgų mokymo grupė, tarnavo Nacionalinio paramos elemento kariai“.
***
2014 m. pabaigoje NATO pertvarkius tarptautinių saugumo paramos pajėgų operacijos kovinį pobūdį į mokomąjį šiandien tarptautinėje misijoje „Tvirta parama“ (angl. Resolute Support“) , skirtoje Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms rengti, kartu su kitų šalių kariais tarnauja ir maždaug 20 Lietuvos karių. Didžioji jų dalis – NATO misijos štabuose tarnybą atliekantys karininkai, logistinės paramos ir ryšių specialistai. Jų tarnybos vietos – Kabule ir Herate.

afganas

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close