home Aktualijos Savanoriškos veiklos priešaky

Savanoriškos veiklos priešaky

Savanorystė kaip virusas plinta po visą pasaulį. Savanoriška veikla, tokia populiari senas tradicijas turinčiose demokratinėse šalyse, vis dar palyginti reta Lietuvoje. Į ją kartais žiūrima nepatikliai. Žmogaus ar grupės veikla be piniginio atlygio kaimynų, bendruomenės ar visuomenės labui dažnam lietuviui atrodo nesuprantama. Nors erdvės savanoriškai veiklai yra nemažai.   Gruodžio 5 d. Prienų bendruomenės Savanorių centras sukvietė savanorius ir šia kilnia veikla užsiimančių organizacijų atstovus pasidalinti gerąja patirtimi bei kartu atidaryti Prienų bendruomenės Vaikų dienos užimtumo centro ir savanorių bendro kūrybinio darbo piešinių „Ebru“ meno parodą, skirtą Tarptautinei savanorių dienai. Tai jau antroji Vaikų dienos užimtumo centro lankytojų paroda Prienų rajono savivaldybės administracijos patalpose. Vaikų dienos užimtumo centro „Ebru“ meno parodos, kurią pristatė Prienų bendruomenės pirmininkė ir Savanorių centro projekto vadovė Auksė Grižaitė, atidaryme dalyvavo ir Savivaldybės mero pavaduotoja Loreta Jakinevičienė bei administracijos direktorius Algis Marcinkevičius. Sveikindama su Tarptautine savanorių diena vicemerė džiaugėsi, kad jau antrus metus šią dieną Savivaldybėje svečiuojasi vaikų darbai, leidžiantys pasidžiaugti ta šiluma, kuri iš jų sklinda. Administracijos direktorius linkėjo, kad savanorių darbai visuomet būtų matomi, jaučiami ir įvertinti. „Gerumui ribų nėra, tegul visi geri keliai, kuriuos jūs tiesiate, sugrįžta į jus“, palinkėjo A. Marcinkevičius.  

Žengtas dar vienas žingsnis

Mini konferencija „Organizacija ir savanorystė: bendri lūkesčiai ir galimybių perspektyva“ buvo skirta supažindinti visuomenę su savanorių tarnybomis bei skatinti žmonių norą įvairiose srityse siūlyti savo paslaugas. Konferencijoje dalyvavo įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų, kuriose gražiai skleidžiasi savanorystės žiedai, atstovai, pasidalinę savo patirtimi, džiaugsmais ir lūkesčiais. Rajono mero pavaduotoja L. Jakinevičienė pastebėjo, kad per šiuos metus, kai Savanorių diena švenčiama savivaldybėje, buvo žengtas dar vienas žingsnis į savanorystės plėtrą. Šios idėjos plėtojamos ir kitose organizacijose, kuriose dirbantys savanoriai aukoja savo laiką visuomenės labui. Vicemerė sakė tikinti, kad neseniai patvirtintos Jaunimo reikalų tarybos veiklos programoje taip pat bus nubrėžtos savanorystės gairės. Administracijos direktorius pritarė, kad savanorystė, kaip veikla, veikė ir veikia visose kryptyse ir įvairiomis formomis, turint omenyje tą darbą, kurį dirba bendruomenės, socialiniai, sveikatos priežiūros darbuotojai, kultūros ir mokyklos bendruomenių nariai. Šią veiklą vykdančių žmonių labai daug, bet jaunieji Prienų bendruomenės Savanorių centro savanoriai, anot A. Marcinkevičiaus, yra avangardas, turi tikslą ir dirba planingai. Tuo jie skiriasi nuo kitų savanorišką veiklą vykdančių organizacijų. Direktorius teigė pastebėjęs, kad kitose šalyse vyresnio amžiaus žmonės yra daug aktyvesni: jie tvarko aplinką, prižiūri sodus, miesto parkus ir t. t. Sveikindamas, linkėdamas ir besidžiaugdamas kartu su savanoriais administracijos vadovas pakvietė juos naujiems iššūkiams, naujiems darbams.  Konferencijos įžangoje Savanorių centro projekto vadovė A. Grižaitė pastebėjo, kad savanoriška veikla ne tik atima laiko, bet ir skatina solidarumui ir savitarpio pagalbai. Europoje savanoriška veikla užsiimantys žmonės sukuria net iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto. Pasaulyje apie 140 mln. žmonių visą darbo dieną užsiima savanoriška veikla. – Tai dideli ir gražūs skaičiai, rodantys, kad žmogus turi gyventi vardan kito. Tyrimai rodo, jog Europoje dažniau savanorišku darbu užsiima jauni, dirbantys, aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės, tarp kurių daugiau vyrų. Lietuva šioje srityje tik po truputėlį vejasi Europą. Šalyje yra beveik 1000 nevyriausybinių organizacijų, į savo veiklą įtraukiančių savanorius. Tyrimai rodo, jog 80 proc. gyventojų atrodo, jog patraukliausia veikla yra aplinkos tvarkymas, mažiau – švietimas, socialinė veikla, t. y. tos sritys, kurios turėtų būti prioritetinės, – teigė A. Grižaitė. Prienų bendruomenės Savanorių centras gyvuoja antrus metus, todėl jo vadovė džiaugiasi, kad per 2011 metus sulaukė 95 savanorių, kurie dirbo 670 valandų. Anot jos, tai maži skaičiai pasaulio mastu, tačiau jie nemaži mūsų mažame miestelyje.  

Kaip organizacija turėtų pritraukti savanorius?

Apie tai, kaip savanoriška veikla organizuojama ir kaip šią veiklą savo akimis mato jaunas žmogus, mintimis pasidalino gimnazistės savanorės Rimvydė ir Greta. – Manome, kad savanoriu gali būti tolerantiškas, užtikrintas tuo, ką daro, ir, žinoma, bendraujantis, malonus, nebijantis priimti iššūkius ir išbandyti save žmogus, – sakė savanorės. Jų nuomone, siekdami pakeisti neigiamą nuomonę apie savanorystę, patys savanoriai turėtų šviesti kitus, organizuoti savanoriškus renginius, motyvuoti žmones daryti gerus darbus, burti naujus savanoriškus centrus miestuose ir miesteliuose. Jaunosios savanorės jau antrus metus užsiima savanoriška veikla Savanorių centre, todėl turi kuo pasidalinti su bendraamžiais ir suaugusiaisiais, norinčiais prisijungti prie šio gražaus būrio. Rimvydė ir Greta kartu su kitais savanoriais dalyvavo jau trečius metus vykstančioje „Maisto banko“, „Darom“, „Nedelsk“ akcijose, dalijosi patirtimi su kitų šalių savanoriais konferencijoje „Jaunimo savanorystė“ Anglijoje, rūpinasi Vaikų dienos užimtumo centro vaikų užimtumu, dalyvauja mokymuose, kūrybinėse stovyklose ir nuolat tobulina savo įgūdžius.    Yra savanorių, kurie Savanorių centre dirba tik metus. Kartu veiklą centre pradėjusios Ieva, Evelina, Indrė ir Gabija, jau savanoriavusios „Maisto banko“ akcijoje, Stadiono mikrorajono šventėje ir stovyklose, didžiavosi ir džiaugėsi, kad yra savanorės, patikindamos, jog šią veiklą tęs ir toliau.  

Savanorystės mitai ir faktai

Konferencijoje darbo su savanoriais patirtimi pasidalino „Lietuvos caritas“ atstovė, Vaikų dienos užimtumo centro koordinatorė Kristina Virbašiūtė. Viešnia prisipažino pirmiausia tapusi Dienos centro savanore ir jau 12 metų dirbanti tame pačiame centre. Per daugiau nei dešimtmetį ji sakė susidūrusi su daugybe mitų apie savanorystę. Kas iš tiesų yra savanoris? Kokie tikslai ir lūkesčiai atveda savanorį į organizaciją? K. Virbašiūtė paneigė mitą, kad savanoris ateina į organizaciją vien vedinas dangiškų ir dieviškų paskatų, kad jis nori dalintis ir save atiduoti. Anot jos, savanoriai ateina spręsti tam tikrų psichologinių problemų: nori daugiau bendrauti, įgyti naujų įgūdžių, turėti draugų, su kažkuo kažką veikti. Savanoriui irgi reikia apsidrausti: turėti savanoriško darbo sutartį, aptarti pareigas ir atsakomybę. Organizacija neturi išnaudoti savanorio, abi pusės privalo pasidalinti atsakomybę.  

Savanoriškos veiklos apraiškos rajono bendruomenėse

Žemaitkiemio bendruomenės pirmininkas Vaidas Kupstas ir jo žmona Diana – daugeliui prieniečių gerai žinoma šeima, kurios iniciatyva ir pastangomis įsikūrė Žemaitkiemio bendruomenė. Jos nariai ėmėsi kartu tvarkyti buvusios mokyklos aplinką, keletą metų iš eilės rengė rajono bendruomenių sąskrydžius.  Turėdami tikslą, norą, atviras žmonių širdis ir darbščias rankas, sukūrėme gražią erdvę, kurioje patys ir mūsų vaikai galime praleisti laiką, – teigė V. Kupstas. Jis sutiko su prieš tai kalbėjusios viešnios mintimis, kad tik duodamas kitam žmogus gali duoti sau, kad tas, kuris duoda kitam, tvirtėja pats. Kupstų šeima yra užmezgusi ryšius su Ruandoje dirbančiu lietuvių kilmės kunigu misionieriumi Hermanu Šulcu, globojančiu afrikiečių vaikus, apgyvendina savo namuose Lietuvoje viešintį kunigą su jaunimu ir jau ne vienerius metus finansiškai remia du afrikiečių vaikus. Apie šios minties užuomazgas ir jos išvystymą iki aktyvios veiklos bei globos kalbėjusi D. Kupstienė prisipažino, kad savanorystė yra didelis savo laiko ir finansų eikvojimas, auka, tačiau ji suteikia dalykų, kurių nenusipirksi. „Tai būsena, kurią galima pavadinti laime“, – teigė Diana.  

Savanorystė Prienų globos namuose

Tarptautinės dienos proga savanorius pasveikino Prienų globos namų atstovė Raimonda Sakalauskienė, pasidžiaugdama gražia iniciatyva ir vykdomais projektais. Globos namai jau antrus metus dalyvauja Europos Sąjungos projekte „Veiklusis jaunimas“, kurio metu įstaigoje savanoriauja po du savanorius iš Ispanijos ir Ukrainos. Globos namų atstovė pasidžiaugė, kad nuo vasaros įvairius renginius, veiklas organizuoja ir su gyventojais užsiima dar ir Vytauto Didžiojo universiteto studentė Evelina, kuri taip pat dalyvavo konferencijoje. „Organizacijos dalyvavimas projekte buvo išbandymas ir darbuotojams, ir gyventojams. Be to, kad savanoriams turėjome suteikti galimybę dirbti, mūsų misija buvo padėti susipažinti su Lietuvos kultūra, mūsų tradicijomis bei vertybėmis. Manau, kad mūsų savanoriai galėtų susitikti su Prienų bendruomenės savanoriais, paieškoti bendrų iniciatyvų ir darbų “, – teigė R. Sakalauskienė.  

Linkėjo, kad konferencija taptų tradicinė

Konferencijos metu Prienų bendruomenės Savanorių centro vadovė A. Grižaitė įteikė padėkas savanoriškos veiklos aktyvistams, skatintojams, palaikantiems šias idėjas ir jas remiantiesiems. Jie buvo apdalinti ir simboliniais gerumo obuoliais, kalėdiniais meduoliais, kuriuos kepė Savanorių ir Vaikų dienos užimtumo centro vaikai. Apdovanojimai įteikti mero pavaduotojai L. Jakinevičienei, administracijos direktoriui A. Marcinkevičiui, Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vyr. specialistui A. Kubiliui, V. ir D. Kupstams, Prienų jaunimo organizacijos atstovui M. Prekevičiui, Prienų globos namų atstovams, Savanorių centro savanoriams. Vicemerė palinkėjo, kad Tarptautinei savanorių dienai skirta konferencija taptų tradicija ir stiprintų tarpusavio bendradarbiavimą.

Roma Sinkevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close