Šiemet daugelis mėgėjų grybauti jau buvo beveik praradę viltį grįžti iš miško su pilnu krepšiu. Bet po sauso ir karšto rugpjūčio lietaus atgaivintuose miškuose pradėjo dygti grybai. Pirmiausia šviežių grybų skonį išbandė pajūrio gyventojai, o vėliau ir kiti šalies regionai. Gal grybų ir nėra tiek daug kaip kitais, grybingais metais, bet nė vienas negrįžta iš miško tuščia kraite.

Šiemet miškas pašykštėjo savo gėrybių, nedaug buvo mėlynių, aviečių, ne kažin ką pririnko ir brukniautojai – nuo karščio uogos mažos ir smulkios. Taigi reikia džiaugtis radus kazlėkų, raudonikių, ūmėdžių, o kai kada – ir gražuolių baravykų.

 

Grybai – delikatesas, kurį vartojame ir virtą, ir keptą, ir džiovintą. Pagal sudėtį ir baltymų kiekį grybai yra artimi mėsai, todėl kai kuriose šalyse vadinami „augaline mėsa“.

Grybuose gausu B grupės vitaminų, randama taip pat A, D ir C vitaminų, priklausomai nuo grybo cheminės sudėties, rūšies ir augimvietės. Apskritai valgomieji grybai yra vertingas ir skanus maisto produktas. Pagal angliavandenių ir mineralinių medžiagų kiekį grybai artimesni daržovėms ir vaisiams. Be to, grybuose yra daug ląstelienos – ji beveik neįsisavinama, tačiau skatina žarnyno darbą ir padeda pašalinti kai kurias organizmui kenksmingas medžiagas.

 

Kaip apsirengti einant į mišką

Paprastai grybauti susiruošiame tada, kai turime laisvo laiko ir norime pabūti gamtoje. Be to, eidami į mišką turime pasirinkti tinkamą aprangą bei apavą. Kadangi miške galime netikėtai sutikti ir gyvačių, ir aptikti širšių lizdus, šiuo metu labai aktyvios ir erkės, todėl turime tam pasirengti.

Patariama apsirengti drabužius ilgomis rankovėmis, apsiauti ilgomis kelnėmis ir, jeigu oras lietingas, pasiimti neperšlampamą striukę ar lietpaltį. Kojas geriausia apsiauti guminiais batais, nes jie apsaugo ir nuo drėgmės, ir nuo galimo susitikimo su gyvatėmis.

Grybams dėti būtų gerai turėti iš vytelių pintą krepšį, kuriame grybai ne taip kaista, mažiau liečiasi ir susilaužo. Tinka ir kibirėlis, jeigu neturite krepšio. Tačiau nepatariama grybų dėti į celofaninius maišelius, kur jie susilaužo ir susitrina.

Geriausių grybautojų sėkmės paslaptis glūdi pirmiausia mokėjime pasirinkti grybavimo vietą. Be to, miškininkai ar gyvenantys pamiškėse žmonės žino nemažai smulkmenų, susijusių su grybavimu. Tik kitiems to neatskleidžia…

 

Ką reikia žinoti grybautojui

Grybus reikia arba išrauti, arba nupjauti prie pat žemės. Rekomenduojama likusią koto dalį pridengti žemėmis arba samanomis, kad neišdžiūtų grybiena. Griežtai draudžiama ardyti miško paklotę, samanų ar kerpių dangą, niokoti nerenkamus grybus.

Susiruošusieji grybauti privačiose valdose, kurios yra arčiau kaip 100 m iki miško savininko sodybos, turėtų būti atidūs – čia galima rinkti grybus tik miško savininkui sutikus.

Kaip nustato Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklės, draudžiama rinkti, parduoti ir supirkti voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1 cm, ir baravykus, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1,5 cm. Taip pat negalima rinkti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų rūšių grybų.

Jeigu nustatyta tvarka pažeidžiama grybaujant, piliečiams gali būti skiriama nuo 7 Eur iki 28 Eur, pareigūnams – nuo 28 Eur iki 57 Eur bauda. Jeigu tvarka  pažeidžiama grybus superkant, parduodant ar perdirbant, piliečiams gali būti skiriama nuo 72 Eur iki 144 Eur, pareigūnams – nuo 144 Eur iki 289 Eur bauda.

Neteisėtas saugomų laukinių augalų ar grybų rinkimas, žalojimas, naikinimas arba kitoks neteisėtas šių augalų ar grybų ar jų gaminių įgijimas, laikymas, perdirbimas, gabenimas ar kitoks naudojimas užtraukia piliečiams įspėjimą arba 28–289 Eur baudą, pareigūnams – 57–579 Eur baudą. Iš pažeidėjų taip pat gali būti konfiskuojami pažeidimo padarymo įrankiai ir priemonės, augalai ir grybai ar jų gaminiai.

Baudos baudom, bet grybautojui svarbiausia – neprisirinkti nepažįstamų grybų. Jeigu nežinote, koks tai grybas, nors jis ir labai patinka, geriau palikite. Šiemet miške labai gausu gražių musmirių, pasipuošusių raudonomis taškuotomis skrybėlaitėmis, kurios vilioja grybautojus. Beje, kur auga musmirės, ten galite tikėtis rasti ir gražuolių baravykų…

IMG_0327

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close