Atrinkti geriausi Lietuvoje trakėnų veislės žirgai

Rugsėjo 18–19 d. Pagėgių r. esančiame „Lietuvos žirgyno“ filiale „Nemuno žirgynas“ vyko trakėnų veislės žirgų vertinimai ir darbingumo bandymai. Šiemet vertinimuose dalyvavo tik „Lietuvos žirgyne“ išauginti 34 trakėnai – iš jų 5 eržilai ir 14 kumelių buvo išvesti į ringą galutiniam įvertinimui.

Eržilų bandymus laimėjo žirgas Galtero – žirgui suteikta kergimo licencija. Siekiant pelnyti veislinį pripažinimą ir tarptautiniu mastu, kitąmet su šiuo žirgu planuojama dalyvauti 100 dienų trunkančiuose testavimuose Lenkijoje. Be to, žirgas bus ruošiamas sportui ir bus siekiama atskleisti geriausias jo darbines savybes.

Tarp kumelių komisija kaip nugalėtoją pripažino Loteriją. Ji, kaip ir kitos ringe dalyvavusios kumelės, įrašytos į pirmąją pagrindinę trakėnų kumelių kilmės knygą. Knygoje nurodytos kumelės papildo „Lietuvos žirgyno“ veislinę trakėnų bandą – net 70 proc. gerų palikuonių gavimas priklauso būtent nuo kumelių genetikos. Kiekvienais metais „Lietuvos žirgyne“ trakėnų veislės banda padidėja maždaug 80 vnt. nauju prieaugliu, iš kurių po kelerių metų paprastai licencijuojami ir pripažįstami 2–3 eržilai kaip reproduktoriai ir apie 20 veisimui tinkamų kumelių.

„Pagrindinė žirgų įvertinimo sėkmė priklauso nuo zootechnikų žinių ir kvalifikacijos – jiems tenka įdėti daug pastangų, nes nuo eržilo ir kumelės parinkimo iki aukšto įvertinimo bandymuose praeina net 3–4 metai. Todėl džiaugiamės, kad mūsų žirgyne dirba tikri šios srities profesionalai. Ačiū Nemirai Stašienei ir Ramunei Jolantai Jasienei, kurių dėka galime didžiuotis puikiais trakėnų veislės žirgais“, – sako „Lietuvos žirgyno“ direktorius Žilvinas Tomas Badikonis.

Kiekvienais metais filiale „Nemuno žirgynas“ vykstančių bandymų tikslas – įvertinti ir atrinkti geriausius Lietuvoje trakėnų veislės žirgus. Bandymų metu vertinamas žirgo tipas, eksterjeras, žingsnis, riščia, jovada, šuolio technika. Vertinimo komisiją sudarė Vokietijos trakėnų sąjungos ekspertas Hermann Josef Vollmers, Lenkijos trakėnų vertinimo ekspertas Tomasz Siedlanowski, Lietuvos trakėnų vertinimo ekspertai Raminta Sakalauskienė ir Arūnas Jurgaitis. Vertinimuose vadovautasi Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacijos selekcinėje programoje patvirtintomis vertinimo taisyklėmis. Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacija yra Vokietijos trakėnų žirgų asociacijos narė.

Renginyje dalyvavo ne tik svečiai iš Lietuvos, bet ir Lenkijos, Rusijos, Estijos ir Latvijos. Po vertinimų jie buvo kviečiami į viešą pardavimą, kur galėjo įsigyti įvairaus amžiaus ir galimybių trakėnų veislės žirgų.

Trakėnų žirgų veislė buvo išvesta dar XVIII a. viduryje, lietuviškas ir prūsiškas kumeles kryžminant su geriausiais įvairių veislių eržilais. Ši žirgų veislė išsiskiria išvystytu raumenynu, taisyklingu eksterjeru, grakštumu, gerais aliūrais ir lengvu šuoliu. Šiandien trakėnai yra priskiriami prie nykstančių žirgų veislių. Genofondo saugojimo funkcijas šalyje LR žemės ūkio ministerijos pavedimu įgyvendina „Lietuvos žirgynas“ – šiuo metu žirgyne yra saugojami 304 trakėnai ir tai pasaulyje didžiausia trakėnų veislės banda.

Trakėnų vertinimai

www.lietuvoszirgai.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close