Po vasaros darbo užsienyje – blusos

Anglijoje vasarą uždarbiavusi šeima grįžo į namus, pilnus blusų. Šimto kvadratinių metrų individualiame name buvo rasti trys kraujasiurbių kenkėjų židiniai – jie knibždėjo abiejuose namo aukštuose.

„Visa šeima buvo išvykusi vasarą padirbėti svetur – namus saugojo senolė. Netoliese radusi pamestą šunį močiutė jį priglaudė namuose. Po trijų mėnesių grįžusi šeima jau pirmą dieną pajuto įkandimus – kūnai buvo nusėti raudonomis dėmelėmis, ant patalynės šokinėjo maži juodi vabzdžiai. Daugiausiai kiaušinėlių ir jau išsiritusių lervų buvo rasta svetainėje ant sofos – ten laikinai vaikų namuose gyvenusi moteris, šalia pasisodinusi naują globotinį, vakarais žiūrėdavo televizorių“, – pasakoja UAB „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė.

Blusos minta ir žmonių krauju

Pasak biologo Liutauro Grigaliūno, klaidinga manyti, jog gyvūnų pernešamos blusos pavojingos tik jiems – jos mėgaujasi ir žmonių krauju.

„Besimaitindamos krauju blusos deda kiaušinėlius, iš kurių per 20 – 25 dienas išsivysto suaugusi blusa, galinti dėti naujus palikuonis. Ši vasara buvo palanki daugeliui kenkėjų – vystymosi procesai buvo spartesni nei įprasta, tad nenuostabu, kad senolei parsivedus namo šunį, turintį blusų, jos pasklido po visus namus. Blusos maitinasi ne tik gyvūno krauju, bet ir žmonių – į patalpas atneštos blusos jaučia žmogaus skleidžiamą kūno šilumą ir puola maitintis“, – komentuoja ekspertas.

Problema paūmės rudenį

Rudenį vėstant orams beglobiai gyvūnai, pelės, žiurkės, blusų knibždančiais kailiais, ieško prieglobsčio, kuriame galėtų sušilti ir peržiemoti. Dažnai tokiomis vietomis tampa laiptinės, kurių durys laikomos atidarytos, nesandarūs rūsiai, garažai.

„Blusos gali nušokti ilgesnį nei 30 cm atstumą, užsikabinti už drabužių ir parkeliauti į namus. Būdami geraširdžiais žmonės maitina benamius gyvūnus ir nesusimąsto, kad tai gali būti rimtos problemos pradžia. Praeitą savaitę Elektrėnuose naikinome blusas – išpurškėme ir išvalėme net 35 rūsius, kuriuose veisėsi blusos. Žmonės, norintys padėti beglobiams gyvūnams, turėtų pasirūpinti ne tik maistu, bet ir antkakliais nuo blusų. Neatsakingas elgesys gali tapti ne vieno buto, o viso namo problema“, – pabrėžia M. Kutkaitė.

 

Perneša užkrečiamas ligas

Atpažinti blusos įkandimą nėra sudėtinga: blusos dažniausiai kandžioja kojas, rankas, įkandimo vietoje atsiranda netaisyklingos formos apie 1 cm skersmens paraudimas, kuris išsilaiko iki keleto dienų. Pats kenkėjas yra mažas, besparnis, apie 2-4 cm ilgio, vikriai šokinėja, blusos kūnas rudas, blizgus, apaugęs šereliais.

„Blusos kankina ne tik įkandimais, bet gali iššaukti ir sunkias alergines reakcijas. Be to, šie kraujasiurbiai platina užkrečiamąsias ligas – tuliaremiją, listeriozę, vidurių šiltinę, endeminę žiurkių dėmėtąją šiltinę. Daugybiniai blusų įkandimai alina žmogaus nervų sistemą, tad labai svarbu laiku griebtis priemonių ir neleisti šiems kenkėjams išplisti“, – teigia L. Grigaliūnas.

Svarbu pasirūpinti švara

Kenkėjų kontrolės ekspertė M. Kutkaitė tikina, kad blusos gali apsigyventi net ir tvarkingiausiuose namuose – svarbiausia laiku imtis priemonių. Kenkėjų kontrolės vadovė teigia, kad būtina išnaikinti ne tik suaugusius vabzdžius, bet ir plika akimi nematomas lervutes, kurių būna šimtai, – jas reikia purkšti profesionaliomis priemonėmis.

„Užklausimų naikinti blusas gauname kasdien. Žmonėms, kurie bando kenkėjus išnaikinti patys, patariame pirmiausiai kruopščiai išplauti patalpas, išsiurbti ir itin gerai išvalyti visus plyšius, kilimus, minkštus baldus ir kitas ertmes, kadangi kenkėjai kiaušinius sudeda į grindų plyšius, po kilimais, sausose šiukšlėse, dulkėse, skuduruose, šunų ir kačių guoliuose, ant gyvūno kailio. Svarbu sunaikinti ne tik akimi plika matomus vabzdžius, bet ir jų kiaušinėlius. Išnaikinus blusas namuose, būtina pasirūpinti aplinka: koridoriais, laiptine ir kt. Jei patiems nepavyksta išnaikinti šių kenkėjų, būtina kreiptis į ekspertus, nes blusos gali nesunkiai pakliūti pas draugus, kaimynus, būti išneštos į darbą ar kitas patalpas“, – perspėja M. Kutkaitė.

„Dezinfa“ – kenkėjų kontrolės ekspertai

Bendrovė „Dezinfa“ – viena iš pirmųjų privačių įmonių Lietuvoje, profesionaliai užsiimančių kenkėjų kontrolės paslaugomis. Nuo 2008 m. bendrovė priklauso stipriausiam kenkėjų kontrolės įmonių tinklui pasaulyje „Rentokil“. Lietuvoje veikia 5 įmonės padaliniai – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Šiuo metu „Dezinfoje“ dirba per 70 kenkėjų kontrolės ekspertų. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas www.dezinfa.lt arba www.rentokil.co.uk.

blusa

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close