Širdies liga suvienijo medikų ir pacientų bendruomenes

Šių metų balandį Pasaulinės širdies federacijos organizuoto Pasaulio kardiologų kongreso metu paskelbta Tarptautinė sergančiųjų prieširdžių virpėjimu chartija, kurią palaiko 68 medikų ir pacientų organizacijos iš 39 šalių. Tai pirmasis tokio pobūdžio ir mąsto kreipimasis į viso pasaulio žmones, apjungiantis pacientų reikalavimus ir informacinę kampaniją „Pasirašyk prieš insultą dėl prieširdžių virpėjimo”. Chartija kviečia atkreipti dėmesį į prieširdžių virpėjimą – kraujotakos ligą, kurios paplitimas senstančioje visuomenėje sparčiai didėja. Siūlomos strategijos ir sprendimai, kaip užkirsti kelią mirtį arba neįgalumą sukeliantiems insultams, kuriuos patiria prieširdžiu virpėjimu sergantys žmonės.


Prieširdžių virpėjimas yra dažniausias ilgalaikis širdies ritmo sutrikimas, kuris gali sukelti gyvybei pavojingą arba net sveikatą luošinantį insultą. Sergant šia liga, dėl nereguliarios širdies veiklos kairiajame prieširdyje gali susidaryti kraujo krešuliai, galintys patekti į smegenis ir sukelti insultą. Insultas pažeidžia smegenis, sukelia psichinius ir funkcinius sutrikimus, mirtį. Sergant prieširdžių virpėjimu, insulto rizika padidėja 5 kartus. Europoje šis susirgimas kankina daugiau kaip 6 milijonus žmonių. Dažnai tai yra nediagnozuojamas ir nepakankamai gydomas kraujotakos sutrikimas. Juo serga viso pasaulio vyrai ir moterys, gyvenantys įvairiose ekonominio išsivystymo šalyse. Prieširdžių virpėjimas lemia 20% visų insultų, įvykstančių dėl kraujo krešulių.
„Netenkame pernelyg daug gyvybių vien dėl to, jog žmonės sužino sergantys prieširdžių virpėjimu tik ištikus insultui”, – teigia Melani Tru Hils (Mellanie True Hills), prieširdžių virpėjimo pacientų organizacijos „StopAfib.org“ įkūrėja. Jos teigimu, šią ligą reikia nustatyti kuo anksčiau, tuomet skubiai ir veiksmingai gydyti, kad ligonis insulto nepatirtų.
Kauno klinikų kardiologas doc. Aras Puodžiukynas tvirtina, kad palyginti su aukštu kraujo spaudimo ar diabeto problema, apie prieširdžių virpėjimo keliamą riziką žino palyginti mažai žmonių. „Tai – pavojinga sveikatos būklė, kuri insulto riziką padidina penkis kartus. Anksti diagnozavus ligą ir skyrus tinkamą, nuo trombų susidarymo apsaugantį gydymą, daugumos insultų būtų galima išvengti“, – teigia pacientų chartiją pasirašęs Lietuvos medikas.
Svarbu, jog dėl prieširdžių virpėjimo įvykusio insulto pasekmės yra daug sunkesnės nei kitų insultų. Šia liga sergantis žmogus, ištikus insultui, turi mažiau galimybių grįžti į įprastinį gyvenimą, jam reikalinga intensyvesnė priežiūra namuose arba slaugos įstaigoje, dažnai tokie pacientai lieka prikaustyti prie lovos. Didesnis dėmesys švietimui, prieširdžių virpėjimo diagnozei ir gydymui gali sumažinti netektis ir nuostolius, kuriuos patiria ligonis ir jo šeima, sveikatos sistema ir net visuomenė.
Tarptautinė sergančiųjų prieširdžių virpėjimu chartija remia kampaniją „Pasirašyk prieš insultą dėl prieširdžių virpėjimo”, renka rėmėjų parašus visame pasaulyje ir vykdo visuomenės informavimo ir švietimo kampanijas siekiant didinti žinomumą apie pirmuosius prieširdžių virpėjimo simptomus, insulto rizikos veiksnius ir pulso matavimo svarbą. Vienas iš šios kampanijos prioritetų yra siekti, kad prieširdžių virpėjimu sergančiųjų insulto prevencija ir priežiūra taptų vienu iš nacionalinės sveikatos apsaugos prioritetų. Be to chartijos tikslai yra nacionaliniu lygmeniu įdiegti tarptautines prieširdžių virpėjimo ir insulto dėl prieširdžių virpėjimo klinikines gydymo rekomendacijas, gerinti medicininį išsilavinimą ir geros praktikos taikymą tarp sveikatos priežiūros specialistų diagnozuojant ir gydant prieširdžių virpėjimą ir insultus dėl šios ligos. Galiausiai užtikrinti, kad technologijos, pagerinančios prieširdžių virpėjimo ir insulto prevenciją, diagnozę ir gydymą, ligoniams būtų prieinamos kuo anksčiau.
„Pasirašyk prieš insultą dėl prieširdžių virpėjimo” kampanijos tikslas surinkti 1,7 milijono parašų – tiek senelių, motinų, tėvų, dėdžių ir tetų kasmet miršta arba tampa neįgaliais visame pasaulyje dėl insulto, kurio priežastis yra prieširdžių virpėjimas. Tarptautinę sergančiųjų prieširdžių virpėjimu chartiją ir „Pasirašyk prieš insultą dėl prieširdžių virpėjimo” kampaniją remia Vokietijos farmacijos kompanija „Bayer Healthcare”.
68 pacientų organizacijos ir medikų bendruomenės visame pasaulyje kreipiasi į visuomenę, sveikatos specialistus, politikus ir ragina padėti inicijuoti veiksmus, galinčius užkirsti kelią šiems sveikatai ir gyvybei pavojingiems insultams. Žmonės kviečiami aplankyti interneto tinklalapį www.signagainststroke.com ir pasirašyti chartiją.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close