Diabeto klubo nariai domisi naujovėmis
Praėjusį šeštadienį, birželio 20 dieną, Birštono parapijos „Carito“ namuose vyko diabeto klubo „Versmė“ susirinkimas, kurio metu klubo narys Vytautas Zienius dalijosi seminaruose ir konferencijose gauta vertinga informacija ir įspūdžiais.
Vertinga kolegų patirtis
Neseniai diabeto klubo nariai turėjo galimybę apsilankyti Varėnoje ir Druskininkuose, plačiau susipažinti su diabeto klubų veikla, išklausyti gydytojų specialistų paskaitas, taip pat pasidomėti, kaip gyvena ir kuo užsiima panašaus likimo draugai.
„Labai gerai, kad tokių susiėjimų metu gauname patikimos informacijos, turime progą pasiklausyti aukštesnio lygio gydytojų, profesorių paskaitų, sužinoti paskutines naujoves apie savo ligą. Konferencijoje dalyvavo ir mūsų asociacijos prezidentė Vida Augustinienė, kuri supažindino su pacientų teisėmis ir galimybėmis gauti informaciją. Patiko, kad Druskininkų klubo nariai labai sąžiningai rašo dienoraščius, fiksuoja visas, netgi smulkiausias detales, tad eidami pas gydytoją nusineša tikrus namų darbus. Druskininkiečiai taip pat labai aktyvūs, kartu sportuoja ir mankštinasi (grupelėmis), vyksta į ekskursijas, rengia įvairius susitikimus, išvykas. Vilkaviškio klubas vienija daug diabetu sergančių žmonių. Labai naudinga kai ką išgirsti ir sužinoti, o paskui pritaikyti ir savo klube“, – sakė V. Zienius.
Prienų ir Birštono diabeto klubas „Versmė“ turi 60 narių, nors sergančiųjų diabetu skaičius mūsų regione yra kelis kartus didesnis. Tačiau, kaip pažymėjo klubo pirmininkė Birutė Bartkevičiūtė, klubas yra savanoriška organizacija, į kurią žmonės ateina tada, kai nori būti kartu, dalyvauti renginiuose ir gauti daugiau informacijos apie savo ligą bei pagerinti gyvenimo kokybę ir sustiprinti sveikatą.
Birutės Bartkevičiūtės pranešimas „Sveikatos stiprinimas“
Klubo pirmininkė pažymėjo, kad Sveikatos ministerija šiuos metus yra paskelbusi „Sveiko senėjimo metais“. Senėjimas prasideda nuo pat gimimo, o sveikata kuriama visą laiką ir turi išlikti gera iki gyvenimo pabaigos.
Pranešėja paminėjo, kad pastarųjų metų tyrimai parodė, jog žmogaus sveikatą lemia keletas pagrindinių veiksnių. Tarp pirmųjų, kurie turi tiesioginį ryšį su sveikata, galima paminėti paveldėjimą, socialinius ir psichologinius veiksnius, medicinos pagalbą. Aplinkos poveikio žmogaus sveikatai dydis priklauso nuo individualių žmogaus organizmo savybių, veikimo trukmės. Visgi įvertinti pavienių aplinkos veiksnių įtaką konkrečiai ligai yra sudėtinga, nes dažniausiai ligos priežastis yra ne vienas, o keli veiksniai.
Gyvenamąją aplinką sudaro keletas svarbiausių komponentų. Pirmiausia – natūrali gamtinė aplinka: oras, vanduo, klimatas, geografinė aplinka, natūralūs maisto produktai. Be to, didelę reikšmę turi ir socialinė-ekonominė aplinka: visuomenės kultūra, išsilavinimas, materialinės sąlygos, individo įpročiai bei prietarai.
Žmogus gyvena ne vienas. Su kitais žmonėmis jis susijęs tam tikrais ryšiais. Tai sudaro psichinę aplinką, kurioje ne paskutinis vaidmuo tenka tikėjimui, dvasingumui ir savo idealams bei motyvacijai. Nervinė, emocinė gyvenamoji aplinka daro stiprų poveikį žmogaus savijautai, darbingumui ir sveikatai.
Gyvenamosios aplinkos poveikis sveikatai gali būti tiesioginis ir netiesioginis. Netinkamos gyvenimo sąlygos kelia grėsmę tiek fizinei, tiek psichinei žmonių sveikatai. O sąveika tarp būsto ir gyvenamosios aplinkos veiksnių bei sveikatos yra sudėtinga.
Žmogaus gyvenimo kokybė priklauso nuo fizinės ir dvasinės sveikatos. Tik sveikas ir stabilios mąstysenos žmogus gali gyventi kokybiškai ir oriai.
B. Bartkevičiūtė kalbėdama apie gyvenimo kokybę (daugiausia kalbėta apie sergančiuosius diabetu) atkreipė dėmesį į tokią temą kaip „Cholesterolis ir jo reikšmė organizmui“, kodėl padidėja cholesterolio kiekis, kokie maisto produktai jo turi daugiausiai, ko reikia vengti ir ką daryti norint sumažinti kraujyje blogojo cholesterolio kiekį.
Kalbėdama apie sveikos mitybos principus B. Bartkevičiūtė atkreipė dėmesį, kad reikia maisto produktuose mažinti druskos kiekį, naudoti daugiau daržovių, kuriose gausu maistinių skaidulų, valgyti daugiau rūgpienio, pieno ir sūrių, gerti vertingas pasukas.
Diabeto klubo nariai dalyvaus tyrimuose
Susirinkime dalyvavo ir „Eglės“ sanatorijos kineziterapeutė Ieva Mickevičiūtė, kuri daro tyrimus ir gilinasi į sergančiųjų II tipo diabetu ligos eigą bei fizinio aktyvumo ir mitybos įtaką. Tyrimas vyks 2 mėnesius, jame dalyvaus visi norintys klubo nariai. Pirmą kartą jie rinksis liepos 1 dieną, ir I. Mickevičiūtė supažindins, kokius pratimus reikės atlikti, kada pasimatuoti gliukozės kiekį prieš sportavimą ir po jo, pristatys parengtų pratimų aprašymus. Dalyvaujantys šioje programoje su vadove susitiks vieną kartą per dvi savaites, pasižiūrės rezultatus, padarys fizinių pratimų korekcijas. Kineziterapeutė užtikrino, kad iš to visi turės akivaizdžios naudos, nes fizinis aktyvumas yra labai svarbus veiksnys susidraugaujant su cukriniu diabetu ir jį valdant.
Po susirinkimo visi klubo nariai apsilankė Centriniame parke ir apžiūrėjo mineralinio vandens garinimo bokštą.