Renginiai Birštono sakraliniame muziejuje
Rytoj prasidės paskutinis rudens mėnuo – lapkritis. Lapkričio 1-oji – Visų Šventųjų diena, o 2-oji – Vėlinės. Abi minimos katalikų bažnyčioje.
Lapkričio 1 d. katalikų bažnyčia prisimena paskelbtus ir nepaskelbtus, bet vertus būti paskelbtais, šventuosius. Lapkričio 2 d., Vėlinių dieną, tinka eiti į kapines, prisiminti giminės mirusiuosius, pagerbti jų atminimą uždegant žvakę, sukalbant maldą, Šią dieną už mirusiuosius bažnyčiose aukojamos šventos Mišios.
Anksčiau, kaip rašo etnologas Aleksandras Žarskus, Vėlinių dieną degdavo ne žvakes, bet laužus. Iki XIX a. pabaigos žvakių kapinėse nedegindavo. Anksčiau būdavo užkuriamas bendras laužas, kuriame degindavo senus nuvirtusius kryžius. Senų kryžių deginimas ir buvo paprasčiausia, pirminė seno naikinimo ir naujo gimimo apeigos forma. Tai, kas deginama, virsta šiluma ir šviesa. Laužų deginimo paprotys kai kur išliko iki šių dienų.
Pirmą kartą žvakės ant kapų rašytiniuose šaltiniuose paminėtos apie1880 m. Per Vėlines kunigui žvakes pašventinus, parapijiečiai nešdavo po žvakę ant savo artimųjų kapų. XX a. 3-4 dešimtmetyje žvakių deginimas ant kapų labai sparčiai plito, o 7-ame dešimtmetyje jis tapo visuotinis. XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje žvakės negalėjo būti paplitę dėl brangumo. Jų gamino mažai, paprastai tik iš vaško.
Todėl Birštono sakralinis muziejus paruošė edukacinę programėlę vaikams, kurioje mielai dalyvauja ir suaugusieji, – „Kaip gimsta vaško žvakė?”.
Šią savaitę sakralinio muziejaus darbuotojos Daiva Valatkienė ir Joana Kliucevičienė turėjo džiaugsmo priimti į pamokėlę svečius iš Vilniaus M. K. Čiurlionio meno mokyklos. Buvo smagu girdėti, kad jiems atvykti į sakralinį muziejų rekomendavo čia lankęsi ir margučių edukacinėje pamokoje dalyvavę mokytojai ir mokiniai iš tos pačios mokyklos. Vilniečių atvyko pilnas autobusas. Priimti visus vienu kartu lieti žvakių neįmanoma, todėl mums pagelbėjo Birštono turizmo ir informacijos centro darbuotojas Karolis. Svečius iš sostinės padalijus pusiau, vienus Karolis supažindino su miestu, o su kitais liejome žvakes. Vėliau susikeitėme grupėmis. Dėkojame Birštono turizmo ir informacijos centrui už bendradarbiavimą.
Žvakių liejimą pademonstruoti pakvietėme bitininkę iš Prienų Liną Klėgerienę. Mokiniai klausėsi sakralinio muziejaus darbuotojos Daivos Valatkienės pasakojimo apie žvakės prasmę liturgijoje ir šventėse, apie senas tradicijas žvakes gaminti namuose. Vaikai įdėmiai klausėsi ir bitininkės Linos papasakojo apie bičių gyvenimą. Lina vaikams papasakojo, kaip avilyje atsiranda vaškas. Po trumpos teorinės pamokėlės visi kibo į darbą. Vieni vaikai liejo iš šilto vaško ilgas žvakes, o kiti suko jas iš vaškinių lakštų. Visi išėjo nešini rankose po kvepiančią vaškinę žvakę.
Šią savaitę Birštono sakraliniame muziejuje vyko ir kitos edukacinės pamokėlės: „Kvepiantis Birštono miesto simbolis banginukas“, kurioje dalyvavo vaikai iš Rokų vidurinės mokyklos, „Dievo Tarno Teofiliaus Matulionio kankinystės keliu“ – jos metu rožančių iš duonos gaminosi Birštono gimnazijos ketvirtokai. Šioje edukacinėje pamokėlėje mums talkino Birštono vienkiemio darželio-mokyklos tikybos mokytojas Andrius Nekraševičius. Ačiū jam už pademonstruotas skaidres, kurios supažindino su rožinio maldos svarba lageriuose, tremtyje. Pažiūrėję skaidres, vaikai atidžiai klausėsi Dievo Tarno Teofiliaus Matulionio gyvenimo istorijos. Gerai įsižiūrėję į arkivyskupo Teofiliaus Matulionio rožančių iš tremties duonos, sėdom gamintis jį patys. Rožančiaus darymas iš duonos sakralinio muziejaus verandoje prie žvakelių šviesos prilygo vakaro meditacijai.
Jau savaitė sakralinio muziejaus salėje eksponuojama dailininko Gintauto Gavenavičiaus paroda Tai darbai iš neminto lino. Labai savita ir įdomi kūryba. Paroda veiks ir visą lapkričio mėnesį. Maloniai kviečiame apsilankyti.
Jei neturėjote galimybės pamatyti dailininkų plenero „Dailininko N. Silvanavičiaus tapybos keliu” parodos darbų, tai padaryti galite iki lapkričio vidurio. Birštono sakralinis muziejus lankomas: II-V 10-18 val., VI 11-17 val., VII 11-16 val. Maloniai lauksime Jūsų apsilankant.
Daiva Valatkienė,
Birštono sakralinio muziejaus darbuotoja