Judėjimo džiaugsmas ir sąnarių skausmas. Kodėl toks svarbus judėjimas?

Dauguma žmonių yra girdėję, kaip braška jų sąnariai. Pradžioje į tai nekreipiame dėmesio, nes dar nepatiriame judėjimo diskomforto. Tačiau ilgainiui tai šen, tai ten dilgteli, dar vėliau – prasidedanedideli, periodiniai sąnarių skausmai, o paskui belieka vienas kelias – operacija.

DSC_0006

Įprasta manyti, jog sąnarių ligos susijusios su senėjimu, tačiau sąnarių skausmais vis dažniau skundžiasi ir jaunesni žmonės. Kokios to priežastys? Kaip užkirsti kelią sąnarių ligoms ir jas gydyti? Apie tai kalbamės su Prienų ligoninės Konsultacinės poliklinikos vadovu, gydytoju traumatologu-ortopedu Vytautu Martinaičiu.

Ar dažnai sulaukiate pacientų, kurie skundžiasi sąnarių skausmais? Apie kokias ligas gali perspėti šie skausmai?
Statistiškai kas penktas pacientas skundžiasi sąnarių skausmais. Yra daug sąnarių ligų, tačiau viena labiausiai paplitusių – artrozė, arba sąnario susidėvėjimas (sudilimas). Paprasčiau tariant, kiekvieno sąnario paviršių dengia kremzlės sluoksnis. Kol žmogus jaunas, sąnarius dengiantis kremzlių sluoksnis yra tvirtas, vientisas – sąnariai juda sklandžiai, slysdami, nestrigdami, nekeldami nemalonių pojūčių ar skausmo. Artrozė nustatoma tada, kai kremzlės audinyje atsiranda susidėvėjusių plotų ar židinių, kremzlės audinys suminkštėja. Dėl atsiradusių pokyčių sąnarį sudarantys kaulai judant pradeda trintis vienas į kitą.Tai ne vienos dienos ar savaitės procesas.Sąnarių kremzlės kinta palaipsniui – iš pradžių minkštėja, po to skilinėja ir pradeda trupėti. Kol sąnarių kremzlinis paviršius yra vientisas, elastingas, žmogus nejaučia skausmo, sąnarių maudimo ar kitokių nemalonių reiškinių. Kai pažeidžiama sąnario kremzlė, dėl kauliniame audinyje esančių nervinių gausių galūnėlių kiekvienas judesys pradeda kelti skausmą.

 

Beveik visus žmones domina klausimas: kodėl vienų sąnariai susidėvi ir dėl to pradeda varginti skausmas gana anksti – darbingame amžiuje, kitų ir senatvėje sąnariai išlieka gana lankstūs? Kodėl sąnarių kremzlinis audinys dyla nevienodai?

Vienareikšmio atsakymo iki šios dienos nėra. Amžius, sąnarių paviršius pažeidžiančios ligos (reumatoidinis artritas, poliartritas ir kt.), genetiškai paveldėtas polinkis sirgti sąnarių ligomis, sąnariams tenkantys neadekvatūs krūviai – tik keletas atsakymų į keliamą klausimą. Svarbu žinoti, jog sąnarių kremzlinis audinys yra pritaikytas tik tam tikram fiziniam krūviui.Tai ypač aktualu sportuojantiems žmonėms, taip pat ir turintiems antsvorio.

 

Kokie pirmieji sąnarių pažeidimo požymiai?

Pirmasis sąnario pažeidimo požymis – skausmas po didesnio fizinio krūvio. Tai sąnario kremzlės minkštėjimo požymis. Organizmas iš pradžių bando šį procesą kompensuoti – mėgina didinti sąnario paviršiaus plotą, kitaip tariant, sąnariuose pradeda formuotis išaugos. Tai nėra išsigelbėjimas, nes juo labiau formuojasi išaugos, juo stipriau jos spaudžia sąnario kapsulę, aplinkinius audinius, o tai savo ruožtu kelia dar didesnį skausmą ir riboja judesius. Šių išaugų šalinimas, ar įsivaizduojamas „ištirpdymas“, yra visiškai nerealus dalykas, nes tai kartu žeistų ir ardytų sąnarių kaulinį audinį.

 

Ką kiekvienas asmeniškai turėtume žinoti?

Sąnarių kremzles reikia maitinti. Maisto medžiagos iš kaulo gaunamos su krauju bei iš sąnarinio skysčio, esančio kiekviename sąnaryje. Labai svarbus judėjimas – tik judant sąnarinis skystis gerai sutepa sąnarių kremzles, paskirsto maisto medžiagas. Judėjimas yra reikalingas sąnario mitybai bei tvirtiems aplinkinių sąnarių audiniams (raiščiams, raumenims) palaikyti. Tvirti ir išsivystę raumenys yra sąnarių stabilumo garantas. Tačiau visur yra riba, nes didelės apkrovos žaloja sąnarių kremzlinį audinį ir padaro sąnariui daugiau žalos nei naudos. Reikia žinoti, jog sutrinta, sužalota sąnario kremzlė neatsigauna. Medikamentais galima tik iš dalies sustabdyti šį procesą ir kuo ilgiau palaikyti sąnario funkciją, bet tai negali trukti neribotą laiką. Galutinis rezultatas yra paprastai neguodžianti perspektyva – sąnario keitimas endoprotezu.

 

Kokią medikamentinę pagalbą ar patarimus siūlo medicina? Esame girdėję, jog į sąnarį kartais leidžiami preparatai, kurie mažina skausmą, sąnarių susidėvėjimą. Gal jie gali pakeisti dirbtinį sąnarį?

Yra gana daug preparatų, padedančiu kuo ilgiau išlaikyti gerą sąnarių būklę ir funkciją. Tai priešuždegiminiai preparatai, mineralai ir mikroelementai, hialurono rūgšties preparatai. Pastarieji yra klampios konsistensijos cheminė medžiaga, kuri patekusi į sąnario ertmę įsiskverbia į sąnarinę kremzlę ir atkuria jos struktūrą, leidžia kremzlei atsigauti. Šios grupės preparatai mažina kaulinių paviršių trintį,skatina kokybiško savojo sąnarinio skysčio gamybą.

Hialurono rūgšties preparatų poveikis priklauso nuo šios medžiagos klampumo. Juo šis preparatas yra klampesnis, tuo geriau sutepa sąnario kremzlę.

Kai kam iš tiesų gali kilti klausimas, ar į sąnarį leidžiami preparatai gali pakeisti dirbtinį sąnarį? Atsakymas vienareikšmis – ne. Šie preparatai gali jį atitolinti. Preparatai ypač efektyviai padeda tada, kai yra pradinių stadijų artrozė. Preparatai yra svarbūs tiems pacientams, kuriems negalima atlikti sąnario keitimo operacijos (dėl sunkios širdies ir kraujagyslių ligos, senyvo amžiaus ir kt.). Sudėtinga sąnarius endoprotezuoti ir pacientams, turintiems daug antsvorio. Pastariesiems į sąnarį leidžiami preparatai dažnai yra vienintelis išsigelbėjimas.

Judėjimas – vienas iš pagrindinių žmogaus poreikių, jo gyvenimo kokybės rodiklių. Būtina pasinaudoti visomis priemonėmis, kad kuo ilgiau neprarastume jo teikiamo džiaugsmo.

 

Kalbėjosi Roma Sinkevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close