Birštonas žydi ir rudenį
Kai gamtoje sodrią žalumą pakeičia gelsva aukso spalva, o klevai nusidažo įvairiausiais vario atspalviais, reiškia, kad pas mus atkeliavo ruduo. Jo alsavimą jaučiame visur. O kurorto gatves tebepuošia žydinčių gėlių vainikai, lyg vasarą kupoluose raudonuoja žiedai. Atrodo, kad Birštone vasara pasiliko…
Tai, kad Birštone nuo ankstyvo pavasario žydi gėlės, džiuginančios vietinių gyventojų ir svečių akis bei širdis, yra Birštono miesto tvarkymo tarnybos nuopelnas. Daugiausia prie grožio sukūrimo prisideda želdinių priežiūros specialistė Danguolė Jurkėnaitė.
Kad gėlės būtų gražios, lapai sodrios žalios spalvos ir žydėtų ištisą šiltąjį laikotarpį, reikia jas tinkamai prižiūrėti: laiku palaistyti, patręšti tam tikromis mineralinėmis ir su mikroelementais trąšomis, palaistyti tirpalais, skatinančiais pumpurų formavimąsi.
– Norint gerų rezultatų, reikia dirbti sistemingai. Ypatingos priežiūros reikalauja vazonai stulpuose. Juose greičiau išgaruoja vanduo, mažoje erdvėje susiformuoja gana didelės šaknys, todėl ten būna mažai žemės. Taigi vazonus net ir lietingu oru tenka laistyti kas 1-2 dienas, – pasakoja D. Jurkėnaitė.
Gėlynuose moterys triūsia ir kaitrią dieną, ir lyjant lietui. Pasak specialistės, miesto viešose erdvėse gėlynų daug, todėl reikia suspėti laiku surinkti nukritusius žiedlapius, nuskinti žiedkočius, kad būtų geresnės sąlygos augti ir skleistis naujiems pumpurams.
Želdynų priežiūros specialistė sako, kad labai svarbu išvalyti iš gėlyno išdžiūvusius lapus, kad neatsirastų puvinių, purenti žemę, kad patektų daugiau deguonies į šaknų sistemas, kad nesusidarytų žemės pluta, būtų išnaikintos piktžolės. Be to, kol augalai dar nedideli ir nesusilieję, nesudaro bendros visumos, reikia ypatingos priežiūros.
Miesto tvarkymo tarnyba negali pasidžiaugti, kad turi pakankamai žmonių, dirbančių prie gėlių. Tai daugiausia moterys, samdomos sezoniniam darbui. Tačiau anksčiau gėlių ir gėlynų kurorto miestelyje buvo daug mažiau, o dabar, pasak D. Jurkėnaitės, valdžia nori įrengti dar daugiau gėlynų… Tai, ko gero, yra merės Nijolės Dirginčienės pastangos, kad miestelis viliotų akį gėlių grožiu.
– Dar žadame įrengti gėlynus prie „Versmės“ sanatorijos, prie įvažiavimo į miestą, prie turizmo informacijos centro, prie kurhauzo, gimnazijos, dar reikėtų papuošti ir prieplauką, – vardija specialistė viešas erdves, kurias dar norima pagražinti.
Šiais metais pirmą kartą buvo pastatytos gėlių kompozicijos prie įvažiavimo į Birštoną. Daugelis spėliojo, ar ilgai jos stovės. Tačiau jau baigiasi spalis, o gėlės tebežydi. Pasak Birštono miesto tvarkymo tarnybos direktoriaus Algirdo Kederio, grožis žmones auklėja. Juk kur gražu ir tvarkinga, nelabai kyla ranka daryti blogus darbus. Kita vertus, įtakos turi ir įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.
Kaip pasakojo D. Jurkėnaitė, buvo rastos kelios išrautos gėlės, ištryptas vidurys gėlyno. Tačiau paaiškėjo, kad vienur šeimininko neprižiūrimas šuo pralėkė ir pasikapstė, kitur bepozuodami fotografams jaunieji ištrypė. Daugiausia nuo jaunavedžių „nukentėjo“ banginukas prie kurhauzo ir gėlynas Nemuno pakrantėje.
Nemažai keliavusi ir gražių pavyzdžių mačiusi želdynų priežiūros specialistė nori kažką panašaus įgyvendinti ir mūsų mieste. Juk Birštonas mažas, todėl norisi jį padaryti lyg žaisliuką, kad norėtųsi paimti į rankas.
Anot D. Jurkėnaitės, nedidelius miestelius ir jų erdves labai puošia tilteliai ir žydinčios pievutės. Vienas labai gražiai žydintis ir žaliuojantis tiltelis traukia praeivių dėmesį prie „Tulpės“ sanatorijos gydyklų,.
Siekiant, kad nuo ankstaus pavasario kurortas džiugintų gėlių žiedais, jie sodinami tam tikra tvarka. Pavasarį pirmieji iš žemės įvairiaspalvius žiedus išskleidžia krokai, pasodinti dar rudenį, paskui paržysta tulpės, o dar vėliau, atėjus vasarai, pražysta ir visos kitos gėlės.
Gėles, kurias su vazonais kabina ant stulpų, parsiveža iš šiltnamių jau gerokai ūgtelėjusias. Vazonus nuveža dar kovo mėnesį, tai iki gegužės augalai ne tik puikiai prigyja, išvysto šaknų sistemą, bet ir sukrauna žiedynus. Retesnius augalus, žydinčius vasaros metu, tenka užsakyti iš anksto, o įprastinius – po Naujųjų metų.
– Šiuo metu mūsų darbininkai rauna baigiančias nužydėti gėles. Jau nebėra banginuko, nėra gražaus gėlyno prie G. Veselio parduotuvės. Raunamos begonijos prie savivaldybės, nors kai kurios gražiau atrodančios kampuose dar paliekamos. Ten pat sodinami našlaičių daigeliai, kuriuos pavasarį perkelsime į kitą vietą, nes jos čia šiek tiek prasčiau peržiemoja. Dar nemažai darbų reikia padaryti, nes nuo lapkričio 1 d. sezoniniai darbuotojai bus atleidžiami, – pasakoja specialistė.
Dar turės darbininkai išrauti ir išgabenti senas gėles, išpurenti plotus kitiems metams, nukabinti, išvalyti ir išdezinfekuoti vazonus. Kad kurortas būtų gražus ir kitais metais, reikia stengtis iš rudens. O kad gėlės gražiai žydėtų ir teiktų džiaugsmą, reikia, kad jas glostytų mylinčių žmonių rankos.
Miesto tvarkymo tarnyba kiekvienu metų laiku turi darbų: vasarą šienaujami plotai, rudenį grėbiami lapai, žiemą valomas ir kasamas sniegas.
Dabar darbininkai grėbia lapus nuo senųjų kapinių, o centriniame parke dar leidžiama jais pasidžiaugti lankytojams. Juk jie tokie gražūs, geltoni, rusvi ir rudi, tarsi saulės vaikai, atėję mūsų paguosti tamsiuoju metų laiku, lyg praėjusios vasaros atspindžiai.
Stasė Asipavičienė