Gaisras atliekų konteineryje. Kas dėl to kaltas?

„Sudegė mano atliekų konteineris“, – tokį nusiskundimą ne kartą yra tekę išgirsti Alytaus regione atliekas tvarkančių įmonių darbuotojams. Apdegusių ar sudegusių mišrių atliekų konteinerių ypač padaugėja šaltuoju metų laiku, kai žmonės kūrena krosnis, o iš jų išsemtus pelenus net neatvėsusius išpila į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, kuriuose smilkstantys pelenai sukelia gaisrus, neretai apgadindami ar visai sunaikindami plastikinius konteinerius.

sudeges konteineris4

„Iš krosnių išsemtus pelenus galima pilti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, bet prieš tai pelenus reikia gerai atvėsinti, o žmonės tą padaryti kartais pamiršta ir prisidaro bėdos“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro vyresnioji paslaugų specialistė Agnė Jučienė.

Ji priminė, kad savivaldybių tarybų patvirtintos atliekų tvarkymo taisyklės numato, jog visi konteinerius gavę gyventojai privalo naudotis tik tais mišrių (likusių po rūšiavimo) atliekų surinkimo konteineriais, kuriuos jiems davė paslaugos teikėjas arba savivaldybė, laikytis konteinerių naudojimosi ir rūšiavimo instrukcijų ir dėti į konteinerius tik tas atliekas, kurioms šie konteineriai yra skirti.

„Visiems regiono gyventojams atliekų surinkimo ir rūšiavimo konteineriai išdalinti nemokamai, tačiau juos sugadinus ir norint įsigyti naują konteinerį, už jį  jau gali tekti sumokėti patiems“, – pabrėžė A. Jučienė.

Alytaus regione naudojamų atliekų surinkimo konteinerių kaina yra apie 25–30 eurų. Iki šiol sugadintų konteinerių savininkams parašius prašymą, ARATC naują konteinerį duodavo nemokamai, žinoma, savininkus prieš tai įspėjus, kad pažeidimui pasikartojus konteinerį teks įsigyti už savo pinigus. Tačiau didėjant dėl neatsargaus žmonių elgesio sudegančių konteinerių skaičiui, nemokamai jie nebebus duodami.

Pasak Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro kontrolės padalinio vadovo Martyno Krasausko, dėl savo neatsargaus elgesio konteinerius apgadinę ar sugadinę žmonės supranta, kad tai jų kaltė, ir kartais net nesiryžta prašyti pakeisti konteinerius, bet bando įvairiais būdais „lopyti“ senuosius – apvynioja juos lipnia juosta, klijuoja ar kitaip mėgina pratęsti tarnavimo laiką.

Tačiau tai – prasta išeitis, nes nesandarūs konteineriai nėra tinkami atliekoms rinkti, todėl sugadinus vieną, nori nenori tenka įsigyti kitą. Atliekų tvarkymo specialistai pastebi, kad pastaruoju metu daugiausia kolektyvinio naudojimo konteinerių sudega Prienų rajono savivaldybėje, o individualaus naudojimo konteinerių daugiausia apgadinama arba pavagiama Alytaus miesto ir rajono savivaldybėse.

Kad konteineriai būtų saugūs, gyventojai privalo juos laikyti savo namų valdose, o ne palikti prie kelio ar gatvės – čia juos derėtų išstumti tik atliekų surinkimo dieną.

ARATC specialistė A. Jučienė atkreipė dėmesį į tai, kad vis dažniau gaisrų priežastimi tampa ne tik karšti pelenai, bet ir į konteinerį išmesta neužgesinta nuorūka ar degtukas. Tokių atvejų dažniausiai pasitaiko bendro naudojimo konteineriuose, ypač rūšiavimui skirtuose „varpeliuose“.

„Šie konteineriai stovi daugiabučių gyvenamųjų namų kiemuose arba netoli jų. Smilkstančios, degančios atliekos kelia pavojų aplinkiniams gyventojams, ypač vaikams, ir visai aplinkai“, – kalbėjo A. Jučienė, ragindama atsakingai elgtis ir su atliekomis, ir su joms skirtais konteineriais.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close