home Politika Prienų krašte lankėsi politikai

Prienų krašte lankėsi politikai

Vasario 6 d. Prienų rajone lankėsi Europos Parlamento narys, Prezidentas Rolandas Paksas ir LR Seimo vicepirmininkas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Kęstas Komskis. Lydimi LR Seimo nario Vytauto Kamblevičiaus, Prienų rajono savivaldybės tarybos narių Loretos Jakinevičienės ir Cezaro Pacevičiaus, svečiai lankėsi rajono įstaigose, domėjosi jų veikla, sveikatos, socialiniais, kultūros, verslo klausimais.  DSC_6371 Priešpiet LR Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, lydimas Prienų rajono savivaldybės tarybos narių Loretos Jakinevičienės ir Cezaro Pacevičiaus, lankėsi Veiverių ir Balbieriškio pirminės sveikatos priežiūros įstaigose. Seimo narys išsamiai susipažino su teikiamomis pirminio lygio ambulatorinėmis asmens sveikatos priežiūros bei stacionarinėmis slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugomis, įstaigos dabartimi ir galimomis perspektyvomis, aplankė slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, bendravo su pacientais. K. Komskis turėjo galimybę palyginti dviejų slaugos ir palaikomojo gydymo medicinos įstaigų veiklą, jų teikiamų paslaugų kokybę, prieinamumą, finansavimo ir vidinių resursų panaudojimo ypatumus. Įstaigų vadovai noriai diskutavo apie Lietuvos sveikatos sistemą bei išsakė savo problemas, su kuriomis susiduria dažniausiai. Nors rajonų kaimiškųjų teritorijų ligoninių vaidmuo sveikatos sistemoje yra labai svarbus, tačiau jos susiduria su akivaizdžiomis finansavimo problemomis. Tiek Veiverių, tiek Balbieriškio PSPC, kurie teikia ne tik pirminio lygio ambulatorines asmens sveikatos priežiūros, bet ir stacionarines slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas, metinis biudžetas sudaro apie 1 milijoną litų, tačiau praėjusiais metais jis buvo viršytas apie 70 tūkst. litų. Jeigu Valstybinės ligonių kasos nebūtų už šias paslaugas apmokėjusios, sveikatos priežiūros įstaigų vyr. gydytojų Linos Kazlauskienės ir Angelės Sidaravičienės teigimu, įstaigos metus būtų baigusios nuostolingai. Be to, kad buvo suteikta viršplaninių paslaugų, dar po bene 100 tūkst. litų (apie 29 tūkst. eurų) jau keletą metų velkasi Prienų rajono savivaldybės įsiskolinimas už suteiktas gyventojams ilgalaikės slaugos paslaugas.  

Palaikė kaimo sveikatos priežiūros įstaigų išsaugojimo būtinybę

Jeigu Balbieriškio PSPC Seimo vicepirmininkui paliko gerą įspūdį kaip pakankamai šiuolaikiškai įrengta įstaiga, iš savo komercinių paslaugų įsigijusi nemažai medicininės įrangos, projekto lėšomis pasikeitusi išoriškai, tai Veiverių PSPC patalpų vaizdas, anot K. Komskio, švelniai tariant, skurdus. Patalpoms būtinas remontas, o abiem įstaigoms, kuriose auga slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų poreikis, – ir socialinių paslaugų plėtra. Seimo vicepirmininkas nusistebėjo išgirdęs, kad Prienų rajono savivaldybė atsisakė tuo metu apie 760 tūkst. litų europinės paramos investiciniam projektui Veiveriuose įgyvendinti – renovuoti prie įstaigos prijungtą pastatą ir įkurti daugiafunkcinį dienos centrą su išplėstomis socialinėmis paslaugomis, pritaikant jas šeimoms, suaugusiems ir ypač senyvo amžiaus žmonėms. Anot K. Komskio, tai bene vienintelė savivaldybė Lietuvoje, atsisakiusi lėšų socialinių paslaugų plėtrai kaimiškoje teritorijoje ir neišnaudojusi palankios galimybės. Veiverių PSPC vyr. gydytoja patikino, jog toks centras būtų padėjęs spręsti visuomenės socialines problemas, o ypač senyvų gyventojų trumpalaikės dienos slaugos problemą. Kita vertus, pasak sveikatos priežiūros įstaigos vadovės, renovuoti senąjį pastatą ir jo šilumos sistemą yra beviltiška, nes tai pareikalautų gerokai didesnių investicijų, negu pastatyti vieno aukšto šiuolaikišką pastatą. Kalbėti apie materialinės bazės gerinimą, darbuotojų atlyginimų kėlimą ar socialinių paslaugų plėtrą kaimiškų regionų ligoninėse kol kas sunku. Jų vadovams kelia nerimą reikalingos papildomos lėšos ne tik personalo darbo užmokesčiui didinti, darbo sąlygoms bei paslaugų kokybei gerinti, bet ir darbo užmokesčio skirtumams mažinti. Pasak Balbieriškio PSPC medikų, mažai kvalifikuotas darbas šiuo metu apmokamas panašiai, kaip ir nekvalifikuotas, pavyzdžiui, valytojų atlyginimas tampa toks pat kaip ir slaugytojų.„Esame priversti taupyti paslaugų kokybės, darbuotojų sąskaita. Darbuotojų atlyginimams skiriama dutrečdaliai uždirbtų lėšų, vadinasi, pacientų aptarnavimui lieka vos trečdalis. O darbuotojų atlyginimai yra maži. Sunku užsidirbti, nors kolektyvas labai puikus ir darbštus“, – vardijo problemas Balbieriškio PSPC vadovė A. Sidaravičienė. Veiverių PSPC direktorė L. Kazlauskienė apgailestavo, kad tas paslaugas, kurios nustatytos Šeimos gydytojo medicinos normoje (atlikti ir įvertinti reikiamus tyrimus), dažniausiai nėra galimybės suteikti, nes tam neužtenka skiriamo finansavimo.
„Valstybės politika taip pat turėtų būti orientuota į socialinių paslaugų kaime plėtrą. Akivaizdu, kad sveikatos sistemoje yra daug neišspręstų problemų, kurias būtina spręsti tiek tobulinant įstatymus, tiek priimant konkrečius sprendimus atskirose sveikatos sistemos srityse“, – po apsilankymo Veiverių ir Balbieriškio PSPC savo nuomonę išsakė Seimo vicepirmininkas K. Komskis. Jis pabrėžė, kad siekiant nebloginti gydymo įstaigų finansinės padėties, užtikrinti savalaikį darbo užmokesčio mokėjimą šiose įstaigose dirbantiems asmenims, mažinti kreditorinius įsiskolinimus, būtina kuo skubiau spręsti sveikatos sektoriaus finansavimo problemas. Anot politiko, jeigu regioninių ligoninių problemoms dar skiriamas šioks toks dėmesys, tai pirmo lygio medicinos priežiūros įstaigos užmirštos. „Pirmo lygio ir ypatingai slaugos lovų finansavimas turėtų būti kitoks, juolab kad daugiau nei prieš dešimt metų patvirtinta finansavimo metodika yra pasenusi, slaugos bei palaikomojo gydymo paslaugoms taikomi įkainiai šiuo laikotarpiu netinkami“, – kalbėjo Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys, pridurdamas nesantis šalininkas ir nuomonės, kad pirmojo lygio sveikatos priežiūros įstaigos priklausytų privačiam sektoriui. Jo manymu, pirmajame lygyje yra daug socialinių klausimų, kurių nesiima spręsti privačios įstaigos.  

Išryškėjo bendros tendencijos

Seimo vicepirmininkas K. Komskis pabrėžė, kad lankantis rajono medicinos įstaigose išryškėjo visoms kaimiškosioms medicinos paslaugų įstaigoms būdingos tendencijos: finansavimo trūkumas, globos paslaugų kaimiškose vietovėse poreikio didėjimas ir neužtikrinta mažųjų miestelių slaugos ir globos įstaigų ateitis, neproporcingas vieno santykinio balo už atliekamą paslaugą įvertinimas. Šis rodiklis ligoninėms yra vienas iš svarbesnių ir, pasak Seimo vicepirmininko, šiais metais realiai pasiekiamų. Balbieriškio PSPC vadovės A. Sidaravičienės nuomone, tokio balo vertę kaimo ligoninės nelabai pajusiančios – svarbiau, kad būtų padidintas slaugos ir palaikomojo gydymo lovų skaičiaus normatyvas vienam tūkstančių gyventojų. Su tokia nuomone sutiko ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys, teigdamas, jog patvirtintas normatyvas labiau tinka miesto ligoninėms, bet ne regionų, kur slaugos ir globos su medicininėmis paslaugomisporeikis yra daug didesnis. Po vieno iš paskutinių savo posėdžių, kuriame buvo pabrėžta sveikatos sistemos problemų svarba, Seimo Sveikatos reikalų komitetas įpareigojo sveikatos ministrę kreiptis į Vyriausybę, Finansų ministeriją ir ieškoti galimybių užtikrinti sveikatos sistemos finansavimą, taip pat suvienodinti balo už suteiktas paslaugas vertę, prilyginant ją 1 litui. Politikas tvirtino, kad ir vietos valdžia turi imtis kažkokių sprendimų, kad būtų užtikrintas finansavimas medicinos paslaugas teikiančioms įstaigoms.
Seimo narys įsipareigojo padėti spręsti anksčiau minėtus svarbius įstaigai klausimus ir paprašė raštu pateikti sveikatos priežiūros centrų vadovų siūlymus ir pageidavimus, t. y. kreiptis į Seimo Sveikatos reikalų komiteto narį K. Komskį. LR Seimo vicepirmininkas pažymėjo, kad tokios įstaigos, kaip Veiverių ir Balbieriškio PSPC, turi būti orientuotos ne tik į kokybiškų medicinos paslaugų teikimą, bet ir į socialinių paslaugų plėtrą, nes visuomenė sensta ir kaimiškose vietovėse socialinės paslaugos yra labai reikalingos. Anot, jo savivaldybės turi rūpintis, kad būtų užtikrintas savalaikis šių įstaigų finansavimas, nes nuo jo priklauso ne tik darbuotojų atlyginimai, bet ir teikiamų paslaugų kokybė. Europarlamentaras Prezidentas Rolandas Paksas, lydimas Seimo nario Vytauto Kamblevičiaus, apsilankė UAB „Doleta“ Jiezne, susitiko su viešosios įstaigos Prienų meninės drožybos vadovais, domėjosi šių įstaigų veikla. Po pietų svečiai susitiko Prienų parapijos namuose, kur juos pasitiko klebonas Jonas Baliūnas. Klebonas aprodė Parapijos namų patalpas, papasakojo, kokiomis permainomis gyvena parapija, pasidžiaugė vykstančia bažnyčios renovacija.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close