Peršalimas ar gripas?

Atšalus orams daugelis iš mūsų skundžiamės peršalimu. Anot specialistų, nepaisant šio negalavimo pavadinimo, šaltis nėra pagrindinė peršalimo ligų priežastis. Stiprūs temperatūros ir drėgmės svyravimai turi neigiamos įtakos žmogaus organizmui, dėl to sumažėja jo atsparumas įvairiems virusams, infekcijoms. Peršalimas dažnai dėl simptomų panašumo yra painiojamas su gripu. Gripas – tai daug rimtesnė liga, kuri netinkamai gydoma gali sukelti rimtų komplikacijų, todėl svarbu atskirti šias dvi ligas ir laiku pradėti tinkamą gydymą. Taigi, kaip atskirti peršalimą nuo gripo? gripas Peršalimas prasideda lėtai, praėjus dviem ar trims dienoms po to, kai žmogus užsikrečia virusu. Peršalimą gali sukelti keli šimtai skirtingų virusų. Dažniausi peršalimo požymiai: čiaudulys, sloga, galvos ir/ar gerklės skausmas, kosulys ir bendras silpnumas. Gali pakilti ir kūno temperatūra. Šie simptomai dažniausiai trunka ne ilgiau kaip savaitę. Pagrindinis skirtumas tarp gripo ir peršalimo yra karščiavimas. Gripo pradžia yra labai staigi ir stipri, dažnas net gali pasakyti valandą, kada jis užklupo. Gripui yra būdingas didelis bendras silpnumas ir nuovargis, šaltkrėtis, karščiavimas – daugiau nei 38°C, raumenų, galvos, gerklės ir akių obuolių skausmas, kosulys, nemalonus jausmas krūtinėje. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas. Tiek peršalimą sukeliantys virusai, tiek gripo virusas plinta lašeliniu būdu per orą. Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24–72 val. (vidutiniškai 48 val.).  

Kaip apsisaugoti nuo peršalimo ir gripo?

 

G   Būkite fiziškai aktyvūs. Net ir šaltu oru sveika kasdien bent pusvalandį ar valandą sparčiu žingsniu pasivaikščioti. Fizinis krūvis išjudina visą organizmą, teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą. Sportas, judėjimas gryname ore itin reikalingas norintiesiems stiprinti organizmą. G  Valgykite sveiką maistą. Reikėtų rinktis įvairų, dažniau augalinės nei gyvulinės kilmės maistą. Kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų, vaisių ir daržovių. Gerti pakankamai skysčių, ypač vandens. G  Vėdinkite patalpas net žiemos metu. Virusai gerai plinta uždarose, blogai vėdinamose patalpose, kuriose daug žmonių. G  Kuo dažniau plaukite rankas. Dažnai virusus parsinešame ant odos – juk jų pilna autobusuose, ant durų rankenų, kitose viešose vietose. Nuo rankų virusai lengvai patenka į akis, burną, nosį. G  Pasiskiepykite. Nemokamai gripo vakcina skiepijami: vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys, pacientai, sergantys lėtinėmis ligomis, nepriklausomai nuo amžiaus, nėščiosios ir sveikatos priežiūros darbuotojai.Pajutus pirmuosius peršalimo požymius, visiems, ir suaugusiems, ir vaikams, rekomenduojama likti namuose ir  kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.  

Būkite sveiki ir nesirkite!

 

Parengė: Prienų r. savivaldybės visuomenės

sveikatos biuro visuomenės sveikatos

stiprinimo specialistė Asta Gataveckienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close