home Mokslas Šiuolaikinių žemėlapių pritaikomumas neribotas

Šiuolaikinių žemėlapių pritaikomumas neribotas

Lapkričio 19 d. Tarnyba jau trečius metus iš eilės surengė seminarą, skirtą Pasaulinei geografinių informacinių sistemų (GIS) dienai paminėti. Tai išties prasminga šventė, nes GIS taikymas leidžia valdyti organizacijos darbo procesus, turtą, įrenginius, transportą ir kitus išteklius, kelia aptarnavimo ir paslaugų kokybę, suteikia naujas priemones procesams planuoti, modeliuoti ir sprendimams priimti.

GIS diena kasmet minima geografijos išmanymo sąmoningumo savaitės trečiadienį (t. y. lapkričio mėnesio trečiosios savaitės trečiadienį).  Pirmą kartą oficialiai ši diena paminėta 1999 metais.

 „GIS dienos tikslas – populiarinti ir skleisti informaciją apie geografiją, padėti žmonėms atrasti geografinių informacinių sistemų naudą, suprasti, kaip yra taikomos geografinės informacinės sistemos praktikoje, ugdyti geografinį raštingumą“, – pabrėžė sveikinimo žodį tardamas Tarnybos Žemės tvarkymo departamento direktorius, atliekantis Tarnybos direktoriaus funkcijas, Algis Bagdonas.

UAB „Hnit-Baltic“ direktorius Linas Gipiškis renginio dalyviams papasakojo apie GIS projektų taikymo patirtį ir perspektyvas Lietuvoje. Pasak jo, taikant geografijos, geoinžinerijos, kartografijos mokslais paremtas GIS technologijas, galima priimti efektyvius, žmogui maksimaliai naudingus informacinių technologijų sprendimus tokiose srityse, kaip aplinkosauga, inžinerija, inžineriniai tinklai, kadastrai, registrai, nekilnojamasis turtas, rinkimų organizavimas, teisėsauga, telekomunikacijos, transportas, logistika ir kt.

Vilniaus universiteto mokslininkas dr. Rolandas Tučas pasidalijo GIS taikymo patirtimi vykdant rinkimų geografijos ir teritorijos apgyvendinimo tyrimus. Kaip teigė pranešėjas, GIS technologijos Lietuvoje plačiai pradėtos taikyti tik XX a. paskutiniojo dešimtmečio pabaigoje – kraštotvarkos, registrų tvarkymo, inžineriniais ir kt. tikslais buvo sukurtos pirmosios erdvinius parametrus turinčių, gamtos ir technikos objektų geoduomenų bazės. Tai iš esmės pakeitė žemėlapius – jei pirmųjų žemėlapių paskirtis buvo aprašyti paprasčiausius ir svarbiausius objektus, esančius šalia, dabartiniuose yra jau ne tik vaizdai, bet ir sudėtingi skaitmeniniai modeliai, kuriuose saugoma informacija apie objektus ir reiškinius. Naudojant specialią programinę įrangą, tokius žemėlapius galima peržiūrėti elektroninių įrenginių ekranuose, persiųsti el. ryšio priemonėmis. Apie vieną iš tokių paslaugų – Žemės informacinės sistemos paslaugas mobiliuosiuose įrenginiuose – plačiau kalbėjo VĮ Valstybės žemės fonas projektų vadovas Giedrius Vasaitis.

Apie nerealią GIS ir mitines būtybes žemėlapiuose pasakojo Vilniaus universiteto profesorė dr. Giedrė Beconytė. Ji pristatė žemėlapių turinį ir unikalų projektą – po visą Europą išsisklaidžiusių ir sparčiai nykstančių mitinių būtybių žemėlapį, kurį 2010 m. sudarė Vilnius universiteto Kartografijos centro magistrantai. Tai pirmasis pasaulyje žemėlapis, kuriame taip išsamiai pavaizduoti įvairūs tautosakoje minimi padarai – iš viso pažymėtos 274 tipų būtybės. Kas gi yra ši būtybė žemėlapyje? Tai antgamtinis, bet materialus sutvėrimas, apie kurį pasakojama tos teritorijos tautosakoje ir, pasak vietos gyventojų, gyvenęs ar tebegyvenantis konkrečioje teritorijoje. Padaras turi būti minimas daugelyje autentiškų ir išsamių tautosakos šaltinių (pvz., ragana, fėja). Tokiu būdu žemėlapis tampa savotiška meno rūšimi ir kartografiją priartina dar arčiau visuomenės.

Šventė užsibaigė Lietuvos Kartografų draugijos iniciatyva sukurto mokslo populiarinimo filmo „Kartografija. Mūsų pasaulio žemėlapiai“ demonstravimu ir linksma viktorina.

GIS dienos minėjimas dar kartą įrodė, kad šiuolaikiniai žemėlapiai dėl modernių informacinių technologijų suteikia tokių galimybių, apie kurias pirmųjų žemėlapių sudarytojai net nesvajojo.

  Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close