Nesulaužoma taisyklė: „Skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas“

Į redakciją kreipėsi Prienų m. gyventojas Jonas Raginis su prašymu išsiaiškinti, kodėl jo kaimynui, gyvenančiam Sodų g. 11, nuo 2006 m. esančiam įkalinimo įstaigoje, eilę metų siunčiami vietinės rinkliavos mokėjimo pranešimai, t. y. sąskaitos su augančia skola už paslaugą, kurios jis negauna. Pasak kaimyno, prie gyventojo namo niekada nebuvo net konteinerio.

J. Raginis pateikė visas ARATC atsiųstas sąskaitas ir dokumentus iš fizinių asmenų skolų išieškojimo bendrovės „Gelvora“. Pagal paskutinį pranešimą piliečio A. Č. įsiskolinimas Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrui iki 2014 m. birželio 25 d. sudaro 532, 44 Lt, dar 79,87 Lt priskaičiuota skolos išieškojimo išlaidų. 2014 m. rugpjūčio mėn. 07 d. gautas dar vienas vietinės rinkliavos mokėjimo pranešimas, kuriame nurodyta galutinė apmokėjimo suma – 657,72 Lt už 2014.07.01–2014.12.31 laikotarpį Tokią sumą paslauga nesinaudojantis gyventojas yra skolingas ARATC‘ui nuo 2008 m., kai buvo įvesta vietinė rinkliava, išskyrus vienus metus.

2010 m. J. Raginis, paprašytas kaimyno A. Č., pristatė ARATC atstovei Prienuose pažymą, kurią išdavė Prienų seniūnas, kad A. Č. priklausančiame name niekas negyvena. Tąkart, pasak J. Raginio, kaimynas nuo rinkliavos mokesčio už 2010 metus buvo atleistas, tačiau sąskaitos plaukia ir toliau. Pasak J. Raginio, A. Č. įkalinimo įstaigoje turės praleisti dar bent šešerius metus, iki 2020 m. gegužės mėn. Paprašytas kaimyno, J. Raginis surinko sąskaitas, kreipėsi į atliekų surinkimo ir tvarkymo paslaugas teikiančias bendroves, ARATC ir „Ekonovus“, paaiškindamas, kad jo kaimynas „sėdi“ ir paslaugos negauna, be to, ir konteinerio niekada neturėjo, elektros energijos tiekimas jam išjungtas, todėl neturėtų mokėti rinkliavos mokesčio. Kaip dažnai tokiu atveju būna, žmogus liko nieko nesupratęs, ką aiškina specialistai, todėl ir kreipėsi į redakciją.

Aiškindamiesi šią situaciją pakalbinome už vietinę rinkliavą ir už komunalinių paslaugų surinkimą bei tvarkymą atsakingų įstaigų atstovus, Prienų seniūną. Klausimas visiems vienas: ką tokiu atveju pil. A. Č. bei visi, susiduriantys su panašia problema, turėtų daryti? Ar tokia sistema socialiai teisinga?

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro atstovė Prienuose paaiškino, kad tokių piliečių, kurie patys ar jų artimieji negali pateikti dokumentų, suteikiančių galimybę atleisti paslaugos gavėją nuo rinkliavos mokesčio, teisėmis turėtų rūpintis seniūnija, tačiau ši, anot atstovės, atsisako. Atstovės teigimu, vietinės rinkliavos sistema yra bendra tvarka visiems gyventojams, ji priimta ir patvirtinta Prienų rajono savivaldybės. Atleisti nuo šiukšlių mokesčio esą galima tik tuos paslaugos gavėjus, kurie pateikia iš elektros tiekimo bendrovės pažymą, kad tais metais nenaudojo elektros energijos. Jeigu nėra giminių ar artimųjų, pilietis A. Č. turėtų kiekvienais metais parašyti laišką elektros tiekimo bendrovei, prašydamas išduoti pažymą, kad jis nenaudojo elektros energijos, ir paprašyti nusiųsti tą pažymą Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrui. Tuomet jis būtų atleistas nuo vietinės rinkliavos.

Prienų seniūno A. Matulevičiaus teigimu, seniūnija nėra atsakinga už rinkliavos surinkimą ir paslaugos teikimą gyventojams. Seniūnija esą negali sužiūrėti visų „sėdinčių“ ar mirusių, kuriems siunčiami mokėjimo pranešimai. Pasak seniūno, minėtas pilietis A. Č. pats turėtų kreiptis į ARATC, kad būtų atleistas nuo mokėjimo už paslaugą. Taip pat jis esą galėtų parašyti laišką ir seniūnijai, kuri parašytų pažymą ir net pristatytų ARATC atstovui Prienuose.

Prienų rajono savivaldybės administracijos Statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyr. specialistė I. Ramanauskienė sako, jog vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą sistema buvo įvesta 2008 m. Dvejus metus gyventojams nebuvo taikomos jokios nuolaidos, o nuo 2010 m. (2009 m. gruodžio 24 d. Tarybos sprendimu) pradėtos taikyti lengvatos, kurios liečia ir pil. A. Č.: 100 proc. atleidimas nuo įmokos – asmeniui, valdančiam, naudojančiam, disponuojančiam netinkamu naudoti/gyventi ar fiziškai sunaikintu nekilnojamojo turto objektu Prienų rajono savivaldybės teritorijoje, taip pat asmeniui, kuris sunaudojo elektros energijos iki 20 kWh per metus. Pasak specialistės, jeigu būtų pripažinta, kad pastatas, kuris priklauso ten negyvenančiam kalinčiam A. Č., netinkamas gyventi, jis būtų atleistas nuo vietinės rinkliavos mokesčio. Tokią pažymą turi teisę išduoti seniūnija, tačiau prieš tai ji turėtų gauti piliečio A. Č. raštišką prašymą.

Nuo kitų metų bus dar sudėtingiau. Ne tik specialistę, bet ir mus stebina 2014 m. gegužės 29 d. Tarybos narių priimtas sprendimas Nr. T3-331 ,,Dėl vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą lengvatų nustatymo“, kuriuo vadovaujantis rinkliavos mokestį mokės visos gyvos „dūšios“, turinčios nekilnojamojo turto rajono savivaldybės teritorijoje, nesvarbu, kad juo nesinaudoja. Jeigu anksčiau tokiems asmenims buvo numatyta 100 proc. lengvata, tai dabar nutarta taikyti tik 50 proc. lengvatą. Taigi, painiavos ir piktinimosi bus dar daugiau. Ar tai socialiai teisinga?.. Veikiau kažkam naudinga.

Minėto Prienų m. gyventojo A. Č. atveju, jo „skoloms“ pasiekus teismą viskas išaiškėtų ir įsiskolinimas turbūt būtų anuliuotas. Nors socialiai buitinių atliekų surinkimo ir tvarkymo sistema nuo pat pradžių nėra labai teisinga, būtų geriau, jeigu A. Č., būdamas (kaip matome) atsakingas ir besirūpinantis savo paliktu būstu, surastų galimybę kartą per metus parašyti laišką Prienų seniūnijai arba LESTO, išdėstyti savo prašymą ir išsivaduoti nuo kur kas lengvesnės gyvenime naštos.

 

 

Roma Sinkevičiūtė

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close