Krašto istorikų kreipimasis į visuomenę. Projektas „Krašto garbė. Mūsų žmonės Lietuvos kariuomenės tarnyboje 1919–1940 m.“

Istorikas Vytautas Kuzmickas ir Prienų rajono savivaldybės istorijos mokytojai: Vilija Juodsnukienė, Vida Degutytė, Irena Teišerskienė, Irena Vincekienė, Rasa Juocevičienė, Vita Žiūkienė, Daiva Staniulytė, Nijolė Aleškevičienė, Loleta Aliukevičienė, sutikdami modernios Lietuvos valstybės šimtmetį ir siekdami krašte bei regione suaktyvinti kraštotyrinį judėjimą ir jo sklaidą, 2015–2017 metais inicijuoja kraštotyrinį leidybinį projektą „Krašto garbė. Mūsų žmonės Lietuvos kariuomenės tarnyboje 1919–1940 m“. Žinomas tyrinėtojas Vilius Kavaliauskas yra ištyrinėjęs Vyčio Kryžiaus kavalierių, kiti tyrinėtojai – tarpukario Lietuvos karininkų biografijas. Tačiau daugelio mūsų krašto eilinių savanorių ir vėlesnių karių tarnyba tarpukario Lietuvos kariuomenėje dar nėra įvardinta, išnagrinėta ir atskleista visuomenei. Mes manome, kad ši tarnyba, net jeigu joje ne visuomet būta didvyriškų žygių, buvo labai svarbi. Ji garantavo Lietuvos nepriklausomybę, ji išugdė mūsų partizanus, ūkininkus, atsakingus šeimų tėvus.

redag

Tenka apgailestauti, kad mirštant savo senelių kareivišką praeitį menantiems bočiams, dūlėjant senose knygų lentynose paliktoms jų nuotraukoms, dažnai apie savo protėvių garbę nežino net jų vaikaičiai. Turime nedelsti, turime gerokai paskubėti. Nežinia, ar mūsų jaunajai kartai teks ginti mūsų šalies garbę, bet jai reikalingas pavyzdys.

Mokyklose – moksleiviai, bendruomenėse – jų nariai, seniūnijose – atsakingi ir smalsūs darbuotojai, parapijose – krašto dvasią puoselėjantys dvasiniai ganytojai padės mums viešai paskelbdami apie mūsų ketinimus surinkti nuotraukas ir visą reikalingą informaciją apie 1919–1940 m. Lietuvos kariuomenėje tarnavusius karius: sužinoti jų pavardes, vardą, gimimo datą ir vietą, karinės tarnybos vietą, pulką, tarnavimo laiką, gyvenimo kelio po tarnybos kariuomenėje aprašymą, palaidojimo vietą, informacijos pateikėjo vardą ir pavardę, gyvenamąją vietą.

Projekto koordinatorius – istorikas Vytautas Kuzmickas:

el. p. vytautaslituanus@gmail.com; tel. 865202850.

Informaciją galima pateikti iš karto nurodytu elektroniniu paštu, t.y. atsiųsti nuskenuotą nuotrauką ir visą nurodytą informaciją, nurodyti tikslią informacijos pateikėjo pavardę, vardą ir adresą.

Planuojame visa tai išleisti leidinyje, kuriame bus nurodytos ir visų krašto žmonių, kurie teikė pagalbą bendrajame darbe, pavardės. Krašto spaudoje kas pusmetį pateiksime savo darbo rezultatus. 2016 m vasarį planuojame visuomenei pristatyti mūsų nuveikto darbo rezultatus.

Džiaugiamės ir labai vertiname, kad Lietuvos Respublikos Seimo narys Andrius Palionis ne tik pritarė šio projekto idėjai, bet ir sutiko būti pirmuoju šio projekto rėmėju. Tikime, kad ir visa krašto bendruomenė pritars mūsų kilniems tikslams.

Kreipiamės į Prienų ir Birštono kraštų bendruomenes, seniūnijas, parapijų dvasinius ganytojus, verslininkus, krašto žiniasklaidą, kraštotyrininkus, muziejininkus, partizanų šeimų narius – į visus, kuriems svarbios krašto patriotinės tradicijos ir jų garbė. Kviečiame visus įsijungti į bendrą mūsų projektą ir jį paremti.

 

  Projekto koordinacinė taryba

  Prienai, 2014 m. lapkričio 17 d. 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close