Teisingai praktikuojant jogą, žmogus ir gera sveikata tampa neatsiejamas reiškinys

Yra daug būdų pažinti save, ir vienas iš jų – joga. Lapkričio 15 d. besidomintieji joga turėjo puikią galimybę apsilankyti Kauno jogos akademijos surengtame nemokamame pristatyme Strielčių kaime, Gretos Vilkišienės įkurtoje jogos studijoje, susipažinti su jogos tradicija, pagrindiniais jos principais, išmokti keletą taisyklingų jogos pratimų.

 DSC_2750

Jogos mokytojai sako, kad joga – primirštas mokslas, kad jis toks senas kaip ir pati žmonija. Pasak jogų pasaulėžiūros, „švęsdami“ žemiškąją šventę mes pamiršome, kas mes esame ir iš kur atėjome. Senovėje visi žmonės buvo susiję su joga – susijungę su pirminiu gyvenimo šaltiniu (žodis „joga“ reiškia susijungti). Tačiau pastaruosius tūkstančius metų susidarė sąlygos suvešėti konkurencijai. Žmonija evoliucionuoja individualumo, savo poreikių aukštinimo, vis didesnio vartojimo ir konkurencinio varžymosi srityse. O šių dienų jogos tikslas yra grąžinti, atkurti ryšį su savimi – su savuoju Aš, su gamta, žeme, ir sąmoningai būti visumos dalimi, būti harmonijoje su visuma.

 

Greta Vilkišienė: „Joga yra labai didelis dvasinis darbas“

„Man joga yra gyvenimas, iš kurio pati semiuosi sveikatos ir dalinuosi su kitais“, – teigė jogos studijos Strielčiuose įkūrėja, verslininkė Greta Vilkišienė, su joga gyvenanti jau apie aštuonerius metus. Iš pradžių ji lankė jogos pamokas Prienuose, vėliau važinėjo į Kauno jogos studiją. Važinėdami su vyru į Kauną, galvojo, kaip padaryti, kad jogos studija būtų vietoje. Pasitarę sumąstė įrengti pirmame namo aukšte buvusias tuščias patalpas, pritaikyti jas jogai, ir pasikviesti Kauno jogos akademiją vesti užsiėmimus kaime. Nors iki tol sunkiai įsivaizdavo, kad kaime tai bus kam nors reikalinga. Tačiau šiandien, po tam tikro laiko tarpo, gali būti tikri, jog nesuklydo. „Turime labai puikių moterų, turinčių daug praktikos, sukaupusių labai daug žinių, vedančių daug seminarų. Turime norinčiųjų užsiimti joga, atvykstančių tiek iš aplinkinių kaimų, tiek iš Prienų, Birštono, net iš Kauno. Žmonės gali čia pasisemti daug dvasinės ir fizinės sveikatos, pasidalinti ir savo džiaugsmais, ir nuoskaudomis. Čia jos ištirpsta…“, – sakė G. Vilkišienė.

Į jogos pristatymą susirinko skirtingų profesijų, išsilavinimų moterys ir merginos. Vienos jau susipažinusios su joga, baigusios kursus, atėjusios papildyti žinias ar įgyti naujos patirties, kitos – norinčios pažinti jogą ir galbūt atrasti joje gyvenimo prasmę, dar kitos, kaip pačios sakė, dirbančios įtemptą ir daug bendravimo reikalaujantį darbą, tikėdamosi, jog per jogą išmoks atsipalaiduoti, išsivaduoti nuo įtampos, rūpesčių, atsikratyti neigiamos energijos.

Pirmasis įspūdis įėjus – patekai į erdvę su ypatinga aura. Gretos su vyru Kęstu specialiai įrengtos patalpos skirtos tik jogai – čia tvyro gera energija, skamba mantros, plevena žvakių liepsna, sielą ramina rytietiški paveikslai ir simboliai…

 

Energijos ir sveikatos semiasi lyg iš nesibaigiančio šaltinio

Jogos pristatymą surengusios Kauno jogos akademijos instruktorės Rasa Teišerskienė ir Saulė Skirmantienė taip pat džiaugėsi šia studija, nes, anot jų, rasti patalpas, skirtas tik jogai, būtų nelabai įmanoma. „Skirtumas – kur ateina daryti jogą žmogus – yra labai didelis. Kai kurie veda užsiėmimus mokyklose, darželiuose, klubuose… Sveikintina, kad ir ten užsiėmimai vyksta, bet tokiose – nepritaikytose tik jogai – patalpose yra kitokia energetika. Čia – švari erdvė, gera energija. Čia ramu, nes visų atėjusių žmonių mintys tokios pačios – išvalyti savo kūną, savo mintis“, – kalbėjo instruktorės.

Buvusi menininkė, knygelių vaikams iliustratorė Rasa Teišerskienė profesiją pakeitė maždaug prieš 11 metų, kai pažino jogą. Kažkurį laiką jogos užsiėmimus lankė pati, bet, kaip sako, mintis to mokyti ir kitus kirbėjo seniai, o paskatino jogos akademijos vadovė. Pernai Rasa baigė Tibeto medicinos ir jogos akademiją ir įgijo jogos specialisto diplomą. Bet tuo niekas nesibaigė. Pasak Rasos, joga – ilgas kelias, kuriame labai daug ką galima derinti: psichologinius seminarus, jogos mokytojų seminarus, terapinės, dinaminės, jėgos jogos mokymus.

Saulė Skirmantienė pasakojo joga užsiimanti apie 14 metų. „Ilgą laiką turėjau jogą tiktai sau, labai mėgau tą būseną, kurią suteikdavo joga. Išmokau susidraugauti su savo kūnu, jį pamėgau. Man joga davė labai daug ir ilgą laiką iš jos gėriau. Tai neišsemiamas sveikatos ir geros būsenos šaltinis. Atėjo laikas, kai norėjau dalintis, skleisti žmonėms, nes manyje tai nebetilpo“, – tikino jau porą metų jogos užsiėmimus vedanti instruktorė.

 

Joga gyvuoja penkis tūkstančius metų, ir ji veikia

Pasak R. Teišerskienės, kitu atveju joga būtų neišlikusi, „išsibarsčiusi“, užmiršta. „Dabartinis gyvenimas suka mus labai dideliu greičiu. Kiekvienas turime labai daug įsipareigojimų, darbų, o gyvenimas lekia. Ir ateina laikas, kai žmogus mato, kad nebesusitvarko arba su savo vidumi, arba su savo mintim, arba su savo sveikata, nes save išbarsto – daug kur reikia pabūti, daug pamatyti, kartais negalvojant, ar tiek visko reikia. Džiugu, kad atsiranda vis didesnis susidomėjimas joga, nes galima kartu mokytis, aiškintis, kaip surasti vidinę ramybę, grįžti į save“, – mintimis dalijosi Rasa.

Instruktorių teigimu, labai dažnai pirmą kartą atėję į užsiėmimus žmonės mano, kad joga yra tik kūno lankstumas. Tačiau ieškodamas lankstumo žmogus kartu gauna ir kūno bei dvasios stiprybę. Rytuose sakoma, kad priklausomai nuo to, koks yra jūsų stuburas, toks yra jūsų biologinis amžius: lankstus kūnas – jaunas kūnas, sustingęs, „kietas“ kūnas – senas kūnas. Kūno lankstumą didina joga, nes yra daugybė įvairiausių jos pratimų. Kitas, ieškodamas vidinės ramybės ar nusiraminimo, mokosi „paleisti“ savo emocijas, įgauna stiprybės, stabilumo. Kai žmogus „paleidžia“ savo emocijas, išmoksta nusiraminti, ima kitaip vertinti pasaulį, gyvenimą – ne taip stresuoti, panikuoti. Atsiranda vidinis stabilumas. Joga padeda žmogui pasijusti laimingesniam, sveikesniam ir gražesniam.

Joga moko labai daug dėmesio skirti sau, savo kūno valymui. „Pati pradžia prasideda nuo sąnarių mankštos. Rytuose, ajurvedoje sakoma, kad mūsų sąnariai yra mūsų nuodų, arba amos, malūnai, o judindami sąnarius mes padedame savo kūnui valyti šlakus. Sąnariai susitepa, nebegirgžda. Lygiai taip pat veikia ir stuburo tempimo, tiesinimo, sukimo pratimai. Mankštindami savo fizinį kūną mes treniruojame ir vidines energijas. Kai žmogus jaučiasi sveikas, jis apie daug ką negalvoja, gyvena malonumais, džiaugsmai ir apie aukštesnius tikslus, moralę nelabai susimąsto. Be abejo, joga – didelė disciplina. Žmogui, kuris lanko jogą, ji anksčiau ar vėliau tampa neatsiejama gyvenimo dalis, nes tai neišvengiama. Pradedi keistis, jautiesi geresnės nuotaikos, ramus, atsipalaidavęs. Net į užklupusius negalavimus ar patiriamą stresą reaguoji visai kitaip – ramiai, nepanikuodamas, tiesiog suvokdamas, kad atėjo toks periodas… O kūnas sunegaluoja tada, kai mums reikia sustoti ir pailsėti. Mes įpratę klausytis savo vidinio balso, kuris visada patarinėja, kaip mums reikia elgtis. Taigi, disciplina ir pastovumas užsiimant joga yra labai svarbu“, – teigia jogos instruktorės Rasa ir Saulė.

 

Joga – tai kūno ir minčių švarinimas

Pagrindiniai jogos principai – kūno ir minčių švara, viso organizmo švara. Pasak Rasos ir Saulės, jeigu nekeisime savo požiūrio, pasiduosime negatyvioms mintims – tam, kuo gyvena didžioji masė žmonių, tai visą laiką tame negatyvių minčių raizgalyne ir murkdysimės. Užsiimant joga, nuo pat pradžių reikia pradėti atsikratyti neigiamų minčių ir puoselėti tik teigiamas, gražias mintis, susitelkti į meilę, gerumą, kad sukaupta energija tai dar labiau augintų.

Joga treniruoja visas sistemas, jos metu treniruojami visi organai. Dar labai svarbu taisyklingai, pilna krūtine kvėpuoti. Mūsų kūnas, kvėpavimas yra tokie įprasti dalykai, jog mes negalvojame, kad juos reikia saugoti arba puoselėti. Todėl jogos fiziniai pratimai derinami su tam tikru kvėpavimu, kurio metu taip pat vyksta masažas. „Mūsų organizmas – tarsi kompiuteris, vis persijungia ir grįžta į tą padėtį, kai jis buvo tvarkingas. Žinoma, tam reikia daug pastangų ir kantrybės. Pozityvios mintys, geras nusiteikimas padeda kiekvienam mūsų žingsniui. Jei niekuomet nebandėte užsiimti joga ir turite bent menkiausią mintį, kad galbūt reikėtų pabandyti, pabandykite. Tikime, jog tikrai nepasigailėsite ir džiaugsitės naujai pražydusiu gyvenimu“, – patikino jogos instruktorė R. Teišerskienė.

Stebėdamas instruktores ir kartodamas asanas, mokydamasis taisyklingai kvėpuoti, kiekvienas galėjo pajusti, kaip kūno judesiai sukelia tam tikras fizines ir fiziologines reakcijas, kaip rimsta mintys, o į kūną grįžta energija. Dauguma pratimų yra lengvi, juos gali atlikti įvairaus amžiaus ir pasiruošimo žmonių.
Po jogos užsiėmimų apima ta ypatinga nuotaika, kurios taikliau, negu Rasa ir Saulė, neapibūdinsi: „… kai mintys prityla ir pajunti didesnį bendrumą su savimi, kitais, pasauliu, kai tiesiog gera būti „čia ir dabar“.

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close