Ne vietoje išmestos atliekos brangiai kainuos
Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre visą spalio mėnesį vyksta neeiliniai bandymai – čia testuojami pirmieji šalyje mechaninio rūšiavimo įrenginiai. Jų veikimo pradžia reiškia ne tik perversmą atliekų tvarkymo srityje. Tai – ir labai rimtas bei atsakingas egzaminas atliekų turėtojams, nuo kurių elgesio labai priklausys, ar naujieji įrenginiai sėkmingai veiks ir duos laukiamą efektą.
„Atliekų rūšiavimas buityje nuo šiol tampa dar svarbesnis, nes visos mišrios komunalinės atliekos nuo šiol pirmiausia pateks į mechaninio rūšiavimo įrenginius, kuriuose atsidūrę gelžgaliai, baldų detalės, vinys, stiklų šukės ar panašūs daiktai, kurių negalima mesti į mišrių atliekų konteinerius, gali sugadinti brangiai kainavusius įrenginius“, – pabrėžė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.
Ir iki šiol tokių daiktų kaip baldų liekanos, statybų ar remonto atliekos, stiklo šukės negalima buvo mesti į mišrių atliekų konteinerius. Bet šio reikalavimo laikydavosi ne visi atliekų turėtojai, ir neleistinų daiktų konteineriuose pasitaikydavo. Tik iki šiol jie, kaip perdirbimui netinkamos atliekos, atsidurdavo sąvartyne.
Pradėjus veikti mechaninio rūšiavimo įrenginiams, visos surinktos komunalinės atliekos pirmiausia pateks į juos ir bus automatiškai atskiriamos perdirbimui ir kitam panaudojimui tinkamos, degiosios, biologiškai skaidžios atliekos. Visos jos bus smulkinamos ir tvarkomos atskirai: kompostuojamos, perdirbamos, deginamos. Sąvartyne visai nebeliks įprastinių atliekų – į kaupą pateks tik jų pelenai.
„Tai reiškia, kad regione pasiektas absoliučiai naujas atliekų tvarkymo sistemos lygis. Link jo ėjo visa regiono bendruomenė: savivaldybių vadovai, specialistai, įmonės, gyventojai, nuolat demonstruodami vis didesnį sąmoningumą ir atsakingumą atliekų tvarkymo srityje. Mums visiems bendrai pavyko pasiekti didžiulę pažangą, kurios ateitis labai priklauso nuo kiekvieno žmogaus elgesio, nes vienas neatsakingas poelgis gali padaryti didžiulės žalos ir nuostolių visiems“, – pabrėžia A. Reipas.
Anot jo, pradėjus veikti mechaninio rūšiavimo įrenginiams bus dar labiau sugriežtinta atliekų rūšiavimo kontrolė, tikimasi sulaukti ir pačių gyventojų atidumo bei nepakantumo neatsakingam atliekų rūšiavimui.
Kokybiškai pasikeitusi situacija ir nauji itin griežti reikalavimai mišrioms komunalinėms atliekoms jau aptarti su Alytaus regiono atliekų surinkėjais. Prie bendro naudojimo konteinerių palikti seni baldai, statybų atliekos ir kiti daiktai, kuriuos patys gyventojai turi vežti į specialias atliekų surinkimo aikšteles, nebus surenkami ir išvežami, o bandymai tokias atliekas sugrūsti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius – griežtai kontroliuojami ir griežtai vertinami.
Prieš porą metų pradėti statyti pirmieji Lietuvoje mechaninio rūšiavimo įrenginiai turi būti pradėti eksploatuoti šių metų lapkritį. Šiuo metu vyksta bandomieji rūšiavimai, specialistai apmoko darbuotojų komandą dirbti su naujais mechanizmais.
Mechaninio apdorojimo įrenginius stato Alytaus bendrovė „Dzūkijos statyba“ kartu su Alytaus bendrove „Alkesta“ ir olandų įmone „Colubris Technologies B.V.“. Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre jau montuojami ir biologinio rūšiavimo įrenginiai, kuriuos iki kitų metų balandžio įsipareigojusi pastatyti bendrovė „Axis Industries“.