Spygliai, kankorėžiai, gilės – irgi žaliosios atliekos, kurias reikia kompostuoti

Šalia medžiais apsodintų miestų parkų ir skverų gyvenantys žmonės kiekvieną rudenį aplinkosaugininkus ir atliekų tvarkytojus atakuoja klausimais, kur dėti nuo šių medžių į jų kiemus sukritusius lapus, spyglius, kankorėžius ar giles? Išskyrus lapus, visos kitos išvardytos atliekos sunkiai pūva ir gyventojai nenori jų mesti į kompostavimo konteinerius, kurie rudenį ir taip greitai pilnėja bei visko nesutalpina.

 

Bet yra išeitis – šias atliekas, kaip ir lapus, žoles ar medžių šakas, galima vežti į specialias kompostavimo aikšteles, kuriose jos bus priimtos ir sutvarkytos nemokamai.

„Kiekvieną rudenį sulaukiame gyventojų klausimų, kaip tvarkyti lėtai pūvančius spyglius, kankorėžius ar giles ir siūlymų šias atliekas surinkti atskirai. Tačiau visos atliekos yra tvarkomos vienodai, laikantis nustatytų taisyklių, kurios jokių išimčių nenumato. Žaliąsias atliekas privalu kompostuoti namuose arba vežti į kompostavimo aikšteles“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro ekologė Erika Mockevičienė.

Anot jos, spyglius, kankorėžius, giles, kaip ir kitas žaliąsias atliekas, griežtai draudžiama mesti į mišrių atliekų konteinerius – prikrauti tokių atliekų jie paprasčiausiai nebus ištuštinami. Į krūvas sukrautų ir prie bendro naudojimo konteinerių paliktų tokių atliekų taip pat niekas neprivalo išvežti. O gyventojams už tokį elgesį gresia administracinės baudos bei nuolat reidus organizuojančių atliekų tvarkymo kontrolierių perspėjimai.

Į pasigirstančius nusiskundimus, kad privačių valdų savininkams tenka tvarkyti į jų kiemus sukritusius lapus ar spyglius nuo „svetimų“ medžių, atliekų tvarkytojai ir aplinkosaugininkai atsako klausimu: ar būtų geriau, jei šie medžiai būtų iškirsti?

„Jei vasarą norime džiaugtis žaliuojančiais medžiais, rudenį turime sutvarkyti tai, ką jie numeta. Tai padaryti yra kiekvieno sąmoningo ir atsakingo žmogaus pareiga, kurią įvykdyti daug paprasčiau, nei bandyti atskirti, kurie lapai, spygliai ar kankorėžiai nukrito nuo savo, o kurie – nuo „svetimo“ medžio“, – sakė ekologė E. Mockevičienė.

Atliekų tvarkymo taisyklės numato, kad kiekvieno žemės sklypo valdytojas yra atsakingas už atliekų surinkimą, išvežimą ir tvarkymą iš jam priskirto ar priklausančio žemės sklypo. Iš įmonių ir organizacijų žaliosios atliekos yra surenkamos, remiantis sudarytomis sutartimis.

Atliekų tvarkytojai taip pat primena, kad miestuose ir miesteliuose medžių lapų, kaip ir kitų žaliųjų atliekų, negalima deginti. Lapus savo sklypuose gali deginti tik kaimų gyventojai.

Miestų ar tankiai gyvenamų miestelių kiemuose deginami lapai piktina aplinkinius ir kenkia žmonių, turinčių kvėpavimo takų, alerginių ar kitokių susirgimų, sveikatai. Lapus deginantiems miestų ir miestelių gyventojams gresia nuo 100 iki 800 litų bauda.

Alytaus ARATC informacija

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close