Problemos tos pačios, tik kitu lygmeniu

Šių metų liepos 7 dieną Prienų aplinkos apsaugos agentūros vadovo pareigas pradėjo eiti Česlovas Meržvinskas, prieš tai 16 metų dirbęs Alytaus aplinkos apsaugos departamento direktoriumi. Naujasis vadovas sako, kad kompetencijos ir darbo patirties netrūksta, tik problemas tenka spręsti kitu lygmeniu – vietoje.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prieš palikdamas savo postą Lietuvos Respublikos aplinkos ministras Valentinas Mazuronis iš pareigų atleido 9 Aplinkos ministerijai pavaldžių institucijų vadovus, tarp jų ir Alytaus aplinkos apsaugos departamento direktorių Č. Meržvinską. Netrukus buvęs direktorius, porą savaičių tame pačiame aplinkos apsaugos departamente ėjęs vyriausiojo patarėjo pareigas, buvo paskirtas vadovauti Prienų aplinkos apsaugos agentūrai (buvęs jos vedėjas Tomas Barkauskas išėjo dirbti į Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekci­ją).

 

Kompetencijos ir patirties užtenka

Č. Meržvinskui darbas Prienų aplinkos apsaugos agentūroje gerai žinomas ir pažįstamas, tad jokios adaptacijos naujajam vadovui nereikėjo. Anot jo, problemos tos pačios, tik kitu lygmeniu. „Dirbant direktoriumi užteko žinoti problemas ir imtis priemonių, o dabar jau reikia jas spręsti tiesiogiai, bendrauti su žmonėmis. Darbo apimtis mažesnė, bet labai svarbi“, – sakė Č. Meržvinskas.

Naujasis agentūros vadovas pabrėžė, kad dirbdamas pirminėje grandyje tikisi susidariusias situacijas išspręsti ir atsakyti į žmonėms iškilusius klausimus vietoje, be aukštesnių institucijų įsikišimo.

Č. Meržvinskui kompetencijos ir darbo patirties netrūksta – vedėjas turi inžinerinį išsilavinimą, yra baigęs tuometinį Kauno politechnikos institutą ir apgynęs aplinkos inžinerijos magistro laipsnį Vytauto Didžiojo universitete. Be to, aplinkosaugos srityje dirba jau 18 metų.

 

Atliekų rūšiavimas duoda rezultatų

Č. Meržvinskas sako, kad savo darbe vadovaujasi Aplinkos ministerijos patvirtintais prioritetais, susijusiais su gyvosios gamtos sauga, atliekų tvarkymu, rūšiavimu ir kt.

Kaip pastebėjo agentūros vadovas, pastaraisiais metais tenka daug dirbti įvertinant gyvūnų ir žmogaus padarytą žalą gamtai. Daug pakeitimų buvo nustatant administracinę atsakomybę, dešimteriopai išaugo baudos.

Daugelį regiono gyventojų jaudina atliekų surinkimo bei rūšiavimo nesklandumai. Tačiau Č. Meržvinskas pažymėjo, kad Alytaus regione šios problemos buvo sprendžiamos sėkmingai, šioje srityje pirmaujama. Pasak agentūros vedėjo, rūšiavimo rodikliai yra geri, bet reikia padaryti kas įmanoma, kad jie būtų dar geresni. Daug nuveikė ir įsteigta kontrolės grupė, kuri fiksavo pažeidimus, skatino gyventojus rūšiuoti atliekas taip, kaip reikalaujama pagal patvirtintas nuostatas. Tačiau vedėjas pažymėjo, kad gerų rezultatų galima pasiekti tik kartu dirbant ir kalbantis. Pasak Č. Meržvinsko, kai žmonės kalbasi, tai ir susikalba.

 

Problemos visur panašios

Vos pradėjęs dirbti aplinkos apsaugos agentūros vadovas pirmiausia susidūrė su mūsų krašte vyraujančiais skauduliais. Vieni žmonės nutyli, jų nemato, nesidomi, o kiti yra pilietiški ir neabejingi gamtos taršai. „Gauname nemažai skundų dėl nuotekų tvarkymo, netvarkingų kanalizacijų bei automobilių ardymo neleistinose vietose ir neleistinais būdais. Kartais iš tikrųjų gerai, kai kaimynai yra dėmesingi ir jiems rūpi švarios gyvenamosios aplinkos išsaugojimas“, – sakė Č. Meržvinskas.

Tada tenka važiuoti ir aiškintis. Vienas iš tokių „karščiausių“ taškų pasirodė esanti Veiverių seniūnija. Matyt, kad ten gyvena gausiausiai žmonių, netoli Kaunas, tad akivaizdu, jog ir problemų daugiau.

Pasitaiko atvejų, kai gyventojai neprisijungia prie bendrųjų nuotekų tinklų, o turi tik šulinėlį, kurį „ištuština“ išleisdami nuotekas neteisėtu būdu. Gamtos jie neužteršia, bet kitiems kaimynams reikia mokėti ir už juos. Kai žmonės mato ir tai toleruoja, gal ir gerai, gyvena draugiškai, bet kai sužino, kad už tokį „gudrutį“ reikia mokėti prisijungusiems, tada jau prasideda ir skundai.

Kita opi Prienų savivaldybės problema – brakonieriavimas. Tai vienas iš sunkiausiai nustatomų pažeidimų, reikalaujantis daug aplinkos apsaugos inspektorių laiko ir kantrybės. Pasak Č. Meržvinsko, pažeidimus daro ir ne medžiotojai, ir medžiotojai, nors pastarieji yra gamtos mylėtojai ir puoselėtojai. Bet pasitaiko visko… Žmogus negali daryti viską be klaidų. Dažniausiai žmonės nusižengia įstatymams dėl nežinojimo, nesupratimo, bet yra ir piktavalių. Gamtosaugininkai visada atsižvelgia, kada ir kaip padarytas nusižengimas, kokia žala gamtai. O baudos už gamtai padarytą žalą yra didelės ne tik pinigine išraiška – prasižengdamas žmogus baudžia ir pats save.

Mus supanti gamta yra sudėtinga sistema. Jeigu norime išsaugoti gyvūniją ir augmeniją,visur turi būti darna, ekosistema turi veikti nepriekaištingai. Kartais ir pačių aplinkosaugos specialistų sukurti draudimai vėliau atsisuka prieš žmogų, suardo šimtmečiais egzistavusią sistemą. „Gamtosauga – sudėtingas dalykas, viena saugai, kita prarandi“, – sakė Č. Meržvinskas.

 

 

Ateities perspektyvos

Taigi darbo naujajam Prienų aplinkos apsaugos agentūros vadovui netrūksta nuo pat pirmų dienų. Bet viskas puiku – darbas žinomas, kolektyvas, nors nedidelis (tik trys inspektoriai), tačiau geras, tad ir baimintis nėra ko. Paklaustas, ar dalyvaus konkurse Alytaus aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pareigoms užimti, Č. Meržvinskas sako, kad ir čia dirba savo darbą, kurį išmano ir atlieka nuoširdžiai. O tai tikriausiai ir yra svarbiausia.

„Svarbūs darbai dar laukia gerinant atliekų surinkimą ir rūšiavimą, yra rūpesčių dėl nuotekų tinklų, aplinkos taršos. Laukia pokalbiai su Birštono bei Prienų savivaldybių vadovais, reikės artimiau susipažinti su čia veikiančių gamybinių įmonių vadovais. Juk, kaip minėjau, gamtosauga – sudėtingas procesas, kuriame gerai turi veikti visos grandys, tada galima pasiekti ir gerų rezultatų“, – sakė Č. Meržvinskas.

Naujasis vadovas jaučiasi gerai, dirba ir džiaugiasi kompetentingu kolektyvu. Gal tie postai ne tiek ir svarbu – apie žmogų kalba padaryti geri darbai.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close