Visos atliekos iškeliauja skirtingais keliais

Prie kiekvienų namų išrikiuoti konteineriai skirtingų rūšių atliekoms – tai, kas prieš porą metų atrodė siekiamybė, šiandien tapo tikrove. Tikra yra ir tai, kad išrūšiuotos atliekos patenka pas perdirbėjus, o ne į sąvartyną, nors kai kas vis dar tiki, kad visos atliekos keliauja būtent ten. 

Jeigu tai būtų tiesa, Alytaus regione jau reikėtų dairytis vietos naujam sąvartynui. Bet to daryti nereikia: nors regione komunalinių atliekų kiekis nemažėja, į sąvartyną jų patenka vis mažiau. Praėjusiais metais buvo perdirbta ir panaudota 40 proc. regione susidariusių atliekų. Tai – geriausias rodiklis per visą Alytaus regiono atliekų tvarkymo sistemos gyvavimo istoriją. 

28d 021

Pirmojo šių metų pusmečio rezultatai dar optimistiškesni: per pirmus šešis šių metų mėnesius regione pakuočių ir antrinių žaliavų surinkta kone dvigubai daugiau nei pernai – 3517 tonų. Pernai per tą patį laikotarpį buvo surinkta kiek daugiau kaip 1940 tonų.

Gerokai daugiau kaip du trečdaliai – 2603 tonos – šiemet regione surinktų pakuočių ir antrinių žaliavų yra tinkamos perdirbimui, kuriam jos ir atiduodamos. Tik ne visos atliekos iš karto patenka pas perdirbėjus: kol juos pasiekia, skirtingų rūšių atliekos nueina skirtingus maršrutus. Kokie jie?

Stiklo atliekos. Iš konteinerio – pas perdirbėjus

Greičiausiai savo paskirties vietą pasiekia išrūšiuotos stiklo atliekos. Surinktos iš žalių „varpelių“ formos konteinerių, esančių prie daugiabučių namų, ir šiemet individualių namų gyventojams išdalintų konteinerių stiklo atliekoms, jos, surinkėjų pasvertos, keliauja tiesiai pas perdirbėjus.

Alytaus regione surinktos stiklo atliekos dažniausia patenka į Kauno stiklo fabriką.

Plastikas ir popierius. Konteineris–atliekų surinkimo įmonė–perdirbimas

Iš mėlynų ir geltonų „varpelių“ formos konteinerių atskirai, pilant į skirtingas mašinoje įrengtas sekcijas, surinktos plastiko ir popieriaus atliekos pakeliui pas perdirbėjus „stabteli“ atliekų surinkimo įmonėse. Čia jos iškraunamos, pasveriamos ir atskiriamos skirtingų frakcijų atliekos: pavyzdžiui, popierius ir popieriaus pakuotės.

Atskirtos atliekos presuojamos ir perduodamos perdirbėjams, o aptiktos priemaišos vežamos į sąvartyną. „Varpeliuose“ yra apie 10 proc. priemaišų, apie 2 proc. perdirbti netinkamų pakuočių, naudojamų antriniam kurui. Visa kita būna geros kokybės antrinės žaliavos ir pakuotės.

Per pirmąjį šių metų pusmetį „varpelių“ formos konteineriais iš Alytaus regiono gyventojų surinkta daugiau kaip 850 tonų atliekų, iš kurių beveik 744 tonos – tinkamos perdirbimui. Palyginti su praėjusių metų pirmuoju pusmečiu, „varpeliuose“ atliekų surinkta 136, perdirbta – beveik 80 tonų daugiau.

Pakuočių atliekos. Konteineris–rūšiavimo linija–perdirbimas

Atliekos iš mėlynųjų pakuočių konteinerių, kuriais naudojais individualių namų gyventojai, pirmiausia gabenamos į Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centrą, esantį Alytaus rajone.

Kadangi į mėlynuosius konteinerius metamos popieriaus, plastiko ir metalo atliekos, jas tenka papildomai rūšiuoti. Tai daroma mechaninio atliekų rūšiavimo linijoje. Pakuočių atliekos čia rūšiuojamos savaitgaliais – darbo dienomis čia tvarkomos komunalinės atliekos.

Specialus draskytuvas ne tik perplėšia maišelius, į kuriuos kartais būna supiltos atliekos, bet ir užtikrina, kad atliekos į rūšiavimo liniją patektų lygiu srautu. Čia jos patenka į kratytuvą, kuris atsijoja smulkias atliekas: smulkias stiklo šukes, metalo gabaliukus, žemę.

Likusias atliekas pakuočių atliekos rūšiavimo linijoje dirbantys žmonės rūšiuoja rankomis. Jie atskiria popieriaus, plastiko, PET, kombinuotas, metalo, stiklo pakuočių atliekas. Jos presuojamos ir perduodamos perdirbėjams.

Rūšiavimo linijos pabaigoje dar atrenkamos energetinę vertę turinčios atliekos – perdirbti netinkamos pakuotės. Jos presuojamos ir perduodamos antrinio kuro naudotojams.

Po viso šio rūšiavimo likusios atliekos keliauja į sąvartyną. Į jį patenka apie 25 proc. pakuočių atliekų.

Šiemet per 6 mėnesius Alytaus regione mėlynaisiais konteineriais surinkta beveik 1290 tonų pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų. Tai – pustrečio karto daugiau nei per pirmąjį praėjusių metų pusmetį. Perdirbti tinkamų šių atliekų kiekis šiemet išaugo daugiau kaip 2 kartus.

Mišrios komunalinės atliekos. Konteineris–rūšiavimo linija–sąvartynas

Sudėtingiausias maršrutas ir liūdniausia baigtis laukia atliekų, patekusių į mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Iš jų surinktos atliekos gabenamos į Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centrą, kur rūšiavimo linijoje atskiriamos stambios bei smulkios atliekos.

Nuo smulkiųjų atliekų specialiu magnetu atskiriami metalai, kurie perduodami pakuočių atliekų tvarkytojams.

Atskirtos biologiškai skaidžios atliekos tvarkomos atliekų tvarkymo technologijų centre įrengtoje žaliųjų atliekų aikštelėje.

Energetinę vertę turinčios ir deginti tinkamos atliekos perduodamos atliekų tvarkytojams deginimui arba šalinamos sąvartyne.

Šį rudenį Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre pradės veikti mechaninio apdorojimo įrenginiai. Juose bus atskiriamos biologinės frakcijos atliekos, kurios irdamos sukurs energetinę vertę: iš jų bus gaminama elektros ir šilumos energija.

Specifinės atliekos. Stambiųjų atliekų surinkimo aikštelė–rūšiavimas–perdirbimas–deginimas–sąvartynas

Stambias, pavojingas, elektros ir elektronikos bei visas kitas atliekas, kurių negalima mesti į konteinerius, būtina pristatyti į stambiųjų atliekų surinkimo aikšteles. Šios aikštelės yra įrengtos visose Alytaus regiono savivaldybėse gyventojams patogiai pasiekiamose vietose.

Atliekos surinkimo aikštelėse pirmiausia taip pat yra rūšiuojamos. Paskui jų kelia driekiasi skirtingais maršrutais.

Atskirtos antrinės žaliavos: popierius ir kartonas, jų pakuotės, plastikas ir jo pakuotės, stiklo, medžio pakuotės ir atliekos, metalo, geležies, plieno pakuotės ir atliekos keliauja į antrinių žaliavų perdirbimo įrenginius.

Perdirbimui atiduodama ir elektros bei elektroninės įrangos atliekos: televizoriai, šaldytuvai, kompiuteriai, spausdintuvai ir kitos.

Žaliosios atliekos tvarkomos kompostavimo aikštelėje, naudotos padangos gabenamos į jų išskyrimo į atskiras medžiagas bei deginimo įrenginius. Pavojingos atliekos (išeikvotos baterijos ir akumuliatoriai) bei pavojingos buities atliekos: aerozoliniai flakonėliai, ploviklių ir dažų tara gabenamos į pavojingų atliekų perdirbimo arba deginimo įrenginius. Dalis šių atliekų atsiduria pavojingų atliekų sąvartyne, kuris tvarkomas ir prižiūrimas laikantis griežtų aplinkosauginių reikalavimų.

Į nepavojingų atliekų sąvartyną patenka tik buitinės statybos ir griovimo, tekstilės bei kai kurios baldų atliekos. Cheminėmis medžiagomis užterštos baldų dalys tvarkomos pavojingų atliekų deginimo įrenginiuose.

Kas yra sąvartynas?

„Į sąvartyną patenka tik tos atliekos, kurių neturime galimybių sutvarkyti jokiais kitais būdais. O vis dar gajus įsitikinimas, kad visos atliekos vežamos į sąvartyną, gali būti susijęs su tuo, kad dauguma atliekų rūšiavimui ir tolesniam tvarkymui gabenamos į Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centrą, kurio teritorijoje yra įrengtas ir nepavojingų atliekų sąvartynas“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre yra įrengta mechaninė rūšiavimo linija, žaliųjų atliekų kompostavimo, pavojingų ir stambiųjų atliekų surinkimo aikštelės. Čia baigiami įrengti pirmieji Lietuvoje mechaninio apdorojimo įrenginiai, artėja link pabaigos ir biologinių įrenginių statyba.

Tad išvydus į sąvartyno pusę sukančius automobilius su atliekomis, neteisinga manyti, kad tos atliekos, kaip prieš daugelį metų, ten bus išpiltos į vieną bendrą krūvą.

Dabar jos patenka į didžiulį šiuolaikišką atliekų tvarkymo centrą, kuriame jau esančių ir netrukus atsirasiančių technologijų įrengimas bei priežiūra reikalauja didžiulių finansinių bei žmogiškųjų išteklių, o jų atsiperkamumas skaičiuojamas ne apčiuopiama nauda, bet pirmiausia kiekvieno žmogaus atsakomybe už aplinką.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close