Kiek reikės mokėti pajūryje? (III iš IV)

Judant Saulei per žvaigždynus, o mūsų tautai verčiant vis naujus istorijos puslapius keitėsi ir požiūris į vasaros karščius. Iš kūnui malonios šilumos ir vasaros darbų pasinėrėme į pramogų ir poilsio vasarą. O kiek ji mums kainuoja? Tęsiame kelionę po atostogų verslo ir ekonomikos vadovėlius.

 

Palanga

Sėkmingai suderėjote būsto kainą ir klaidžiomis gatvelėmis jau sekate paskui pirmą kartą gyvenime matomą automobilį į būstą, kurio dar nė akyse nesat regėję? Puiku. Medicinos vadovėlių nuomone, adrenalinas gerina širdies darbą, o tai ypač svarbu prieš poilsio maratoną.

Įsikūrus belieka pasinerti į vasaros malonumus. Juk to čia ir atvažiavote. Nereikia net spėlioti, kad pirmasis jūsų aplankytas objektas bus jūra. Nemokama, sava. Turbūt nėra svaigesnio vaizdo už jūros bangas, už ošiančius, nuo jūros atkeliavusio vėjo linguojamus pušynus ir baltą vėjo gainiojamą smėlį. Vakarais visa tai vainikuoja saulėlydis ir virš saulės pakimbanti ryškiaspalvė karūna. O kur dar galimybė tai stebėti nuo Palangos tilto! Nuolat audrų taršomas, bet vis dar tvirtas Palangos tiltas leidžia nesušlapus nueiti daugiau nei 300 metrų į jūrą ir pasinerti į svajones, į akimirkas, kurios mūsų gyvenime buvo brangiausios.Būtent dėl tokių paprastų reiškinių ir skuba lietuviai prie jūros. O vietiniai gyventojai bando iš to užsidirbti.

Teks atsiprašyti skaitytojų, kad į lankytinų objektų sąrašą neįtraukėme svarbiausios Palangos arterijos – J. Basanavičiaus gatvės. Kokios vyrautų nuomonės apie šią maitinimosi ir linksmybių gatvę, vis tiek visi aplankys kurortinį „akropolį“.

Pasukime labiau į Palangos pakraštį, pasivaikščiokime po nuostabiai gražų Birutės parką, įkurtą Birutės miško teritorijoje. Norint jį visą apeiti prireiks daug laiko. Parkas užima apie 101,3 ha plotą, iš jų medynai – 60 ha, pievos – 24,5 ha, gėlynai – 0,5 ha, vandens telkiniai – 1,16 ha. Parkui priklausantys paplūdimiai ir parkai jūros pakrante driekiasi 1,5 km. Įvairios dangos takai ir keliai tęsiasi 18 km. Šis parkas įkurtas grafo Felikso Tiškevičiaus rūpesčiu 1895–1898 metais šventojo Birutės miško teritorijoje. Čia, buvusioje Tiškevičių dvaro žemėje, iki šiol išliko ir šimtametis, šventu laikytas Birutės pušynas, supantis 21 metrą virš jūros lygio iškilusį, legendomis apipintą Birutės kalną. Čia pat ir grafų Tiškevičių neorenesansiniai rūmai. Šalia jų – įstabaus grožio rožynas. Medžiai paslaptingai gaubia ir apie 100 m į pietus nuo rūmų esantį Žemaičių kalnelį – XIV–XV a. senkapius ir šalimais esančią senovinės gyvenvietės vietą. Čia gausu ir skulptūrų. Parko lankymas nemokamas. Reikėtų nepamiršti vieno svarbaus fakto – nors didesnėje parko dalyje įrengtas apšvietimas, parko pakraščiuose, labiau nutolusiose vietose sutemus takelis matomas tik esant pilnačiai. Jeigu planuojate vaikščioti iki sutemų, geriau pasiimkite žibintuvėlį, o jei matote, kad išeinate iš žibintų teritorijos, pasistenkite sukiotis netoliese.

Žinoma, vienas iš Palangos simbolių – grafų Tiškevičių rūmai ir juose esantis Gintaro muziejus. Penkiolikoje salių galėsite apžiūrėti per 4500 eksponatų. Muziejuje atidarytas nuo antradienio iki sekmadienio, nuo 10 iki 19 val. Dėl vykstančios rekonstrukcijos, bilietų kainos šiek tiek mažesnės. Suaugusiesiems bilietas kainuoja 4 Lt, moksleiviams, studentams, pensininkams, Lietuvos dailininkų sąjungos nariams, asmenims, lydintiems neįgalų lankytoją, kuriam nustatytas 0–40 proc. darbingumo lygis, – 2 Lt. Ikimokyklinio amžiaus vaikai, vaikų namų auklėtiniai, asmenys, kuriems nustatytas 0–40 proc. darbingumo lygis, muziejininkai, mokytojai, lydintys mokinių grupes, kuriose ne mažiau kaip 10 asmenų, muziejaus eksponatus gali apžvelgti nemokamai.

Norintieji sužinoti, kaip apdirbamas gintaras, gali apsilankyti Palangos gintaro meistrų gildijoje (S. Dariaus ir S. Girėno g. 27). Čia dirbantys meistrai ne tik parodys, kaip paruošiamas gintaras, tačiau ir suteiks progą įsigyti gintaro dirbinių. Gildija priima antradieniais-šeštadieniais, 10-18 val.

Gal pakeliui dvasingesnius kurorto svečius sudomins ir Palangos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia. Bažnyčia savo amžių skaičiuoja jau nuo 1540 m. Dabartinė-mūrinė bažnyčia pastatyta 1907 m. Žinoma, reikėtų nepamiršti, kad ištikimiausiems krikščionims bažnyčia teikia didelę reikšmę, todėl prieš įeinant reikėtų apsvarstyti savo aprangą.

Tik atvažiavus į Palangą galite aplankyti ir stačiatikių Palangos Iveros Dievo Motinos ikonos garbei cerkvę (Sodų g. 52), kuri traukia auksu žėrinčiu kupolu.

Daukanto g. 16 lankytojų laukia Antano Mončio namai-muziejus. Išeivio iš Lietuvos, parodas rengusio net keliose Europos valstybėse, darbai po kūrėjo mirties atkeliavo į jo namus Palangoje. Trečiadieniais-sekmadieniais, nuo 12 iki 18 val., dailininko darbus galėsite ne tik apžiūrėti, tačiau jo valia ir paliesti.

Kasdien nuo 11 iki 18 val. jūsų laukia pirmojo Palangos burmistro, vieno iš XIX a pabaigos–XX a pradžios Lietuvos atgimimo veikėjo, aušrininko dr. Jono Šliūpo memorialinė sodyba-muziejus (Vytauto g. 23A). Bilietas suaugusiesiems kainuoja 2 Lt, ikimokyklinio amžiaus vaikams, socialiai remtiniems vaikams, kariams, neįgaliesiems muziejaus lankymas nemokamas.

Antradieniais –penktadieniais, nuo 16 iki 18 val., galima apsilankyti Šunų muziejuje. 1991 pavasarį Vidos ir Vytauto Kusų pradėta rinkti privati suvenyrinių šunų kolekcija po 18 metų tapo Šunų muziejumi (Taikos g. 8.), kuriame yra beveik 2000 eksponatų iš 37 pasaulio šalių, iš 22 skirtingų medžiagų. Bilietas suaugusiesiems – 5 Lt, vaikams – 2,5 Lt. Taikomos ir kitos nuolaidos.

Dar viena nemokama pramoga – Palangos skulptūrų parkas, 1982 m. įkurtas Vytauto ir J. Simpsono gatvių sankryžoje. Rekonstruotame skulptūrų parke lankytojai gali gėrėtis net 28 skulptūromis. Nemokamai galima apsilankyti ir Savicko paveikslų galerijoje (S. Dariaus ir S. Girėno g. 13). Galerija lankytojus priima antradieniais–sekmadieniais, 13–19 val.

Jeigu sumanysite pasukti iki Šventosios, nepamirškite aplankyti trijų į jūrą žvelgiančių ilgaplaukių merginų, laukiančių iš žvejybos sugrįžtančio tėvo. 1982 metais kopose, ties Šventosios uosto vartais, pastatyta įspūdinga 4 metrų aukščio skulptūrinė kompozicija „Žvejo dukros“ iki šiol traukia saulėlydžio išsiilgusius poilsiautojus.

Šventojoje būtinai aplankykite ir Žemaičių alką (netoli Jonpaparčio g. ir Kuršių tako). 1998 metais įrengtas Žemaičių alkas – senosios žemaičių šventvietės su paleoastronomine observatorija modelis (toks XV amžiuje stovėjo ant Birutės kalno Palangoje), kuriame pagal saulės laidą ir stulpų šešėlių išsidėstymą iki šiol (kaip ir senovėje) nustatomos pagoniškų švenčių datos. Tai kone vienintelė atstatyta pagoniška „bažnyčia“ Lietuvoje. Ją atstatant remtasi 1966–1976 m. netoli Šventosios vykusių archeologinių kasinėjimų medžiaga. Čia rastas akmens amžiaus gintaro lobis, o Žemaičių alko skulptūra sukurta pagal kasinėjimų metu rastą 5000 metų senumo 2 metrų aukščio medinį stulpą su pelėdos bruožų deivės kauke. Ant Žemaičių alko yra pastatyta 12 senųjų baltų dievybių skulptūrų: Perkūnas, Aušrinė, Žemyna, Austėja, Ondenis, Patrimpas, Patulas, Velinas, Leda, Praomžis, Saulė ir Mėnulis. Čia pat, Kuršių tako pradžioje, ir „Energetiko“ skulptūrų parkas „Akmens amžius“.

Atsibodo kultūrinės pramogos ir apskritai Palanga? Lekiam „Pas Juozapą“! Tai pramogų kompleksas „HBH Palanga“ Žibininkų kaime, vos keli kilometrai nuo Palangos link Darbėnų, savo veiklą pradėjęs 1995 m. gegužės 1 d. Verslą pradėję penki Matulevičių šeimos nariai Rada, Juozas, Aida, Laura ir Matas, pirmiausia pastatė alaus varyklą su 18 vietų baru, greitai atidarė antrą salę, kiek vėliau – trečią, ketvirtą, penktą ir taip be pabaigos. Prasidėjo naujų restorano patalpų ir virtuvių statybos, aplinkos tvarkymo darbai, pramogų zonos įrengimas. Ką jie gali pasiūlyti šiandien?

Kavinės, restoranai, barai – trumpai tariant, aukštos kokybės maitinimas ir girdimas. Ko daugiau reikia lietuviams? Žinoma, reikia susitaikyti, kad tai ne mamos darytas maistas ir jis nebus pigus. Šaltibarščiai skrandžiui atvėsinti kainuos 7 Lt, naminė balta mišrainė – 8 Lt, karbonadas – 20 Lt, koldūnai su mėsa – 12 Lt, du cepelinai – 15 Lt, lietiniai – 9 Lt, litras rauginto gėrimo (alaus) – 9 Lt. Ledai smaližiams – 8 Lt.

Suprantama, tai daugelis šią vietą mėgsta ir dėl galimybės ramiai pavalgyti, mažuosius pasiuntus ant kuo tolimesnių sūpynių. O čia – ir sūpynės, ir krepšinis, ir zoologijos sodas. Didesni šeimos nariai gali pasimėgauti džiunglių trasa, dažasvydžiu. Pavargusieji čia gali ir nusnūsti – dvivietis kambarys kainuoja 120 Lt, trivietis – 180, keturvietis – 240 Lt. Kompleksas gali pasigirti ir linksma statistika. Čia užfiksuotas maisto bei gėrimų suvartojimo rekordas – per vieną dieną komplekso lankytojai sugebėjo suvalgyti 2438 cepelinus bei išgerti dvi tonas alaus ir vieną – giros.

Jeigu norite patekti į mokslinės fantastikos šalį, keliaukite į arčiau Klaipėdos esantį Radailių kaimą. Nuo Klaipėdos žiedo pajudėjus link Palangos, už trijų kilometrų rasite šio kaimelio nuorodą į dešinę. Radailių dvare įsikūręs didžiausias Baltijos šalyse „Dinoparkas“ su judančiais dinozaurais-robotais. Tiesa, norintieji išvysti šiuos gyvūnus taip pat turės pakrapštyti piniginę. Bilietas suaugusiajam kainuoja 24 Lt, vaikui nuo 2 iki 12 metų – 20 Lt. Jeigu keliausite su visa šeima, galėsite sutaupyti keletą litų. Šeimyninis bilietas dviem suaugusiesiems ir trims vaikams kainuoja 95 Lt. Parke galima lankytis kasdien nuo 10 iki 18 val.

O gal vaikams norite parodyti labiau pažįstamus gyvūnus? Jūsų įdomumui – mažasis zoologijos sodas. Jonušų kaime įsikūrusį „Mini Zoo“ galima pasiekti nuo magistralės Kaunas–Klaipėda. Pasiekus Klaipėdos žiedą, teks jį apsukti ir pajudėti vėl Kauno link, kol dešinėje pamatysite rodyklę į Jonušus. 7 metus veikiančiame gamtininkų centre laikomi įvairių rūšių ir veislių laukiniai (egzotiniai) ir naminiai gyvūnai – apie 420 žinduolių ir apie 317 paukščių. Visi gyvūnai turi jiems skirtą plotą su aptvaru ir voljeru.

Mažųjų čia laukia poniai, asilai, lamos, kupranugariai, guanakai, dėmėtieji elniai, danieliai, jakai, dekoratyviniai triušiai, dygliatriušiai, jūros kiaulytės, dryžuotieji mangustai, paprastieji ir ilganosiai meškėnai, įvairių rūšių beždžionės, paprastosios lūšys, miškinės, nendrinės ir amūrinės katės, liūtai, tigrai, jaguarai, pumos, leopardai ir dar daugybė gyvūnų.

Mantvydas Prekevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close