Dėl nešvarių rankų vaikus puola kirmėlės

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje labiausiai paplitusia kirmėline liga enterobioze, dar vadinama spalinėmis, buvo užsikrėtę daugiau nei 1400 lietuvių, iš kurių 80 proc. vaikai iki 11 metų. Enterobioze paprastai užsikrečiama spalinių kiaušinėliams per burną patekus į žarnyną.

Washing_hands

Kirmėlinės ligos silpnina sveikatą ir imunitetą, sukelia bendrą silpnumą, viduriavimą, pilvo skausmus, pykinimą, vėmimą, karščiavimą, galvos skausmą ir svaigimą, odos bėrimus, kosulį, regos, apetito ir miego sutrikimus.

Trūksta higienos įgūdžių

Pasak ULAC direktoriaus, prof. Sauliaus Čaplinsko, enterobioze  užsikrečiama dėl higienos įgūdžių stokos, todėl ULAC kartu su partneriais ir rėmėjais – Sveikatos apsaugos ministerija, Visuomenės sveikatos biurais, Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacija, medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“ ir kitais partneriais organizuoja edukacinę iniciatyvą „Švarių rankų šokis“. Pernai iniciatyvoje užsiregistravo 182 darželiai ir mokyklos iš visos Lietuvos, registruota daugiau kaip 8 000 vaikų, kurie ne tik mokėsi taisyklingai plauti rankas, bet ir mėgintuvėliuose patys augino bakterijas ir įsitikino, kokie mikrobai kasdien puola mūsų organizmus. Edukacinę iniciatyvą ir konkursą nuspręsta tęsti šiais metais.
„Matydami dėl higienos įgūdžių stokos plintančių užkrečiamųjų ligų statistiką, ypač daug dėmesio skiriame prevencijai vaikų ir jaunuolių grupėje. Svarbiausias mūsų tikslas – suteikiant išsamių ir tikslių žinių formuoti jaunimo nuostatas ir ugdyti sveikos gyvensenos bei higienos įgūdžius, kurie padėtų mažinti jaunimo sergamumą užkrečiamosiomis ligomis. Vaikai neplauna arba ne visada teisingai plauna rankas, o tai ypač svarbu užkrečiamųjų ligų profilaktikai. Todėl būtina nuo mažų dienų ugdyti vaikų įprotį plautis rankas. Tėveliai savo atžaloms turėtų nuolat priminti, kad rankas būtina plauti, antraip – užpuls ne tik kirmėlės, bet ir dažniau sirgs gripu“, – sako ULAC direktorius, prof. S. Čaplinskas.

Ligas sukelia kirmėlės

Medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ vedėja, gydytoja Birutė Tarutienė aiškina, kad Lietuvoje yra apie 20 rūšių aktyvių parazitų, sukeliančių ligas. Dažniausi ir daugiausiai žalos pridarantys yra helmintai, kuriais pasaulyje kasmet užsikrečia ir suserga apie 5 mlrd. žmonių.
„Helmintai – tai parazitinės kirmėlės, gyvenančios žmogaus ar gyvūno organizme. Lietuvoje yra paplitę spalinės, askaridės, plaukagalviai, kaspinuočiai, toksokaros, toksoplazmos. Iš viso Lietuvoje kirmėlių sukeliamomis ligomis helmintozėmis kasmet suserga apie 18 tūkstančių gyventojų, todėl stipriname šių ligų diagnostiką. Yra nemažai atvejų, kai parazitų sukeltos ligos ilgai nediagnozuojamos, o tėveliai nežino, ką daryti“, – teigia gydytoja B.Tarutienė
Pasak gydytojos, be enterobiozės ir askaridiozės, Lietuvoje labai paplitusi dar viena parazitinė liga – toksoplazmozė. Ši liga taip pat plinta per neplautas rankas, dažniau užsikrečiama nuo naminių gyvūnų, ypač kačių.
Toksoplazmozė itin pavojinga nėščiosioms, nes vaisius gali būti užkrėstas dar būdamas motinos įsčiose. Ši liga sukelia apsigimimus, todėl nėščiosioms būtina pasitikrinti dėl toksoplazmozės.
„Tyrimai yra atliekami beveik visose poliklinikose ir šeimos klinikose. Ligoms nustatyti tiriamas kraujas, išmatos ir išangės raukšlių nuograndos. Nustačius ligą paprastai taikomas medikamentinis gydymas. Tačiau pati svarbiausia užkarda šioms ligoms plisti – geri higienos įgūdžiai, nes dažnai užsikrečiama pakartotinai. Plaunant rankas muilu, nuo jų pašalinama 95 proc. žmogui pavojingų bakterijų, virusų, kirmėlių kiaušinėlių“, – akcentuoja gydytoja B. Tarutienė.

Kada reikia nusiplauti rankas su muilu:

• pasinaudojus tualetu;

• kosint, čiaudint, išpūtus nosį;

• grįžus iš lauko;

• po kontakto su gyvūnais ar gyvūnų ekskrementais;

•  po kontakto su sergančiu asmeniu;

• po naudojimosi viešuoju transportu;

• prieš valgį;

•  įdedant ar išimant kontaktinius lęšius;

• tvarkant bet kokius odos pažeidimus, žaizdas;

• prieš maisto ruošimą.

 Parengė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro  Švietimo ir komunikacijos skyriaus specialistė Joana Tamkevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close