Muziejaus direktorė pasiruošusi iššūkiams ir naujovėms

Vilijeta Šalomskienė Birštono muziejaus direktore pradėjo dirbti tik balandžio 14 dieną, nuo laimėto konkurso praėjus beveik mėnesiui. Dar nespėjus nė kojų apšilti reikėjo ruoštis Tarptautinei muziejų dienai, nes Birštono muziejus norėjo paminėti ir pagerbti žmones, istorines asmenybes, turėjusias įtakos kurorto suklestėjimui. Su naująja direktore kalbėjomės jau nutilus svarbių renginių ir švenčių šurmuliui.

 IMG_5830

Tarptautinės muziejų dienos renginiai ir buvo pirmas rimtas išbandymas naujame darbe. Muziejaus darbuotojai paruošti specialią programą birštoniečiams, kurie, beje, yra ir geriausi vertintojai. Nemaža jų dalis dar prisimena nesenus istorijos įvykius, kiti daugiau žino iš vyresnio amžiaus artimųjų pasakojimų. Tad, kaip sakoma, istorijos nesuklastosi…

 

Džiaugiasi muziejaus kolektyvu

„Labai džiaugiuosi muziejaus žmonėmis, išmanančiais savo darbą, mažiau matomą, bet daugiau juntamą. Pavasarį ir vasarą muziejuje lankosi daug žmonių, atvyksta ekskursijos iš įvairių Lietuvos vietų, taip pat nemažai turistų iš užsienio, tad veikti tikrai yra ką“, – pradėjo pokalbį direktorė, gerai įvertindama muziejaus darbuotojų indėlį.

Muziejus dabar jau nėra ta vieta, kur saugomi apdulkėję eksponatai ir sėdi seni prižiūrėtojai, draudžiantys eksponatus liesti rankomis. Šiuolaikinis muziejus ne tik saugo senovines vertybes, bet yra atviras ir naujovėms, suderina jas tarpusavyje.

Birštone yra du muziejai – tradicinis Krašto muziejus, supažindinantis su istorija, buitimi, tradicijomis ir papročiais, žmonių veikla, kurorto įsikūrimo ir raidos istorija ir kt. Sakraliniame muziejuje, kuris yra pirmojo padalinys, saugomos sakralinės meno ir religijos vertybės, bažnytinės relikvijos ir atributai, yra įrengtas šviesaus atminimo vyskupo Juozapo Matulaičio kambarys.

Muziejuose visais metų laikais verda aktyvi veikla. Tačiau ypač daug lankytojų sutraukia prieš šv. Velykas vykstanti margučių marginimo edukacija vaikams ir suaugusiesiems, prieš Kalėdas muziejuje pakvimpa kepamais meduoliukais, mokomasi lieti  vaško žvakes.

 

Bendradarbiavimas, edukacijos ir projektai

„Muziejus dalyvauja visuose respublikiniuose ir savivaldybės renginiuose. Šiuo metu vyksta „Muziejų kelio“ renginiai. 2013 metai buvo paskelbti 1863-iųjų metų sukilimo metais. Visus metus Lietuvos muziejuose vyko Lietuvos muziejų asociacijos projekto – 2013 m. Lietuvos muziejų kelias „1863 m. sukilimo istorinė atmintis“ – renginiai. 2014 metais paskelbta tema „Atrastieji lobiai ir įmintos paslaptys“. Mes muziejuje vykdysime projektą „Naujai atrasti žmonės ir lobiai“ ir „Liaudies meno kelias“, kurio metu prisiminsime liaudies meno kūrėjus. Prieškario metais Birštono kurorto vizitinė kortelė buvo elegantiškos, tik šio krašto meistrų gaminamos lazdelės. Planuojame kartu su mokykla parengti tokią edukacinę programą ir gaminti šias dekoratyvines lazdas. Mūsų kolektyvo planuose – rengti mobiliąsias parodas. Pirmiausia jos būtų parodytos vietos gyventojų bendruomenėms, o vėliau ir aplinkinių rajonų muziejų lankytojams. Bendradarbiaujame ir planuojame keistis ekspozicijomis su Alytaus ir Lazdijų muziejais“, – pasakojo naujoji muziejaus vadovė.

Tačiau muziejaus laukia pats didžiausias „renginys“ – renovacija, arba didelis kapitalinis remontas. Iš tikrųjų, muziejaus pastatas jau prašyte prašosi dėmesio, nes jo būklė tikrai labai prasta. Pasak direktorės, su geru pavydu galima kalbėti apie kitus muziejus, kurie turi nepalyginamai geresnes sąlygas ne tik lankytojams, bet ir eksponatams bei ekspozicijoms laikyti. Kiek įmanoma, bus modernizuojami ir suskaitmeninami turimi eksponatai. Dabar du muziejau darbuotojai lanko kursus, kad galėtų atlikti šį darbą.

Labai svarbi muziejaus edukacinė veikla, kuriai skiriama labai daug dėmesio. Edukacinių programų dalyviai turi galimybę mokytis muziejaus aplinkoje, tiesiogiai susipažinti su čia saugomais eksponatais. Edukacinių programų tikslas – skatinti visuomenės domėjimąsi krašto istorija, patrauklia forma supažindinti su aplinka, kurioje gyveno mūsų seneliai ir proseneliai, ugdyti aktyvumą, kūrybiškumą ir atskleisti praeities sąsajas su dabartiniu gyvenimu.

2013 m. buvo populiarios šios edukacinės programos: „Mūsų senolių buities paslaptys“, „Lietuvių liaudies rateliai ir žaidimai“, „Vykim žiemą iš kiemo“. Metų pabaigoje prisidėjo ir naujos edukacijos – „Birštono mineralinio vandens šaltiniai“, „Kalėdiniai karpiniai“ ir „Mūsų darbščiosios rankelės“.

Direktorė patikino, kad ir ateityje bus ieškoma naujų idėjų, kuriamos naujos, patrauklios ir įdomios programos bei projektai.

 

Darbą suderino su malonumu

Naujajai direktorei rūpesčių daug, nes gyvenimas diktuoja savas problemas. Tačiau kodėl V. Šalomskienė ryžosi dirbti muziejaus direktore?

„Apie darbą muziejuje svajojau seniai. Kai dirbau Lelionių apylinkės pirmininke, teko susidurti su saugomais kultūros paveldo objektais – Rodomislio ir Lelionių dvarais, domėtis jų istorija ir svarba. Visada traukė praeitis, kultūrinės vertybės, tad ir kilo mintis suderinti malonumą su darbu. Mano vaikystė taip pat prabėgo Verbyliškių dvaro aplinkoje, kur irgi tarsi prisiliečiau prie istorijos“, – kalbėjo V. Šalomskienė.

 

Darbe pravers turima patirtis

Muziejaus direktorė turi tikrai nemenką vadybinio darbo patirtį – teko vadovauti gana dideliems kolektyvams ir išeiti tikrai gerą gyvenimo mokyklą. Baigusi studijas Lietuvos žemės ūkio akademijoje, V. Šalomskienė dirbo Raseinių sėklų inspekcijos direktore, žemės ūkyje, Lelionių apylinkės pirmininke, Užuguosčio kolūkio vyr. agronome, vėliau – žemėtvarkos srityje, „Sodros“ mokymo centre Birštone. Dirbant „Sodros“ mokymo centre dažnai vykdavo konferencijos ir seminarai, tad svečiams tekdavo aprodyti Birštoną, vesti ekskursijas ir domėtis kurorto istorija.

Ir dabar direktorė ruošiasi vesti edukacijas ir ekskursijas po muziejų ir Birštoną, kad bet kada galėtų pavaduoti muziejaus darbuotojus.

„Vadovauju šiam kolektyvui, nes norint pasiekti gerų rezultatų, kažkas turi vadovauti. Tačiau nelaikau savęs tik vadove, stengiuosi ir stengsiuosi būti kolege“, – šypsosi naujoji muziejaus direktorė.

Bendraujant su V. Šalomskiene kalba sukosi apie muziejaus ateitį, esamų edukacijų tobulinimą ir žmonių pritraukimą, apie tai, kaip reikėtų įrengti ekspozicijų sales ir klases, kad jose būtų galima išsamiau susipažinti su kurorto istorija.

Strateginiame Birštono plane muziejaus renovacijai numatoma nemažai lėšų, o darbai turėtų prasidėti 2017 metais. Taigi naujosios direktorės laukia tikri iššūkiai ir išbandymai.

Stasė Asipavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close