Darbo patirtimi dalijosi socialiniai darbuotojai

Gegužės 30 dieną Birštono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyriaus iniciatyva Birštono kurhauze buvo surengtas pasitarimas-diskusija tema ,,Savivaldybių patirtis teikiant socialinę paramą“. Į susitikimą atvyko Alytaus rajono, Elektrėnų, Kauno miesto ir rajono, Raseinių rajono socialinės paramos skyrių darbuotojai ir kiti atstovai.
Susirinkusius į diskusiją socialinius darbuotojus pasveikino Birštono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Antanas Grušelionis. Į kurortą atvykusius svečius sveikino savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, palinkėdama gero darbo ir geros nuotaikos.
Svarbu nenuskriausti tų, kuriems parama reikalinga
Apie socialinės paramos teikimo ypatumus Kauno rajone kalbėjo Kauno rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Margarita Venslovienė. Ji pasakojo apie darbo organizavimą savivaldybės seniūnijose, apžvelgė 2011–2013 m. socialinių išmokų ir kompensacijų pokyčius. Vedėja pažymėjo, kad nuo sausio 1 d., kai pradėjo dirbti Teikimo komisija, išmokų skaičius sumažėjo. Sumažėjo ir bedarbių, nes plėtojama infrastruktūra, daugėja investicijų bei darbo vietų. Be to, gaunantys pašalpas ar kitas pinigines išmokas asmenys telkiami visuomenei naudingiems darbams atlikti. Tad iš pašalpas gaunančiųjų sąrašo „iškrito“ nemažai žmonių, kurie nenorėjo ar neturėjo laiko tokiai veiklai. Pasak M. Venslovienės, ne tiek svarbu išaiškinti piktnaudžiautojus pašalpomis, bet nenuskriausti tų, kuriems parama reikalinga.
Naujoji tvarka labai greitai davė rezultatų
Kaip žinome, Raseiniai buvo viena iš pilotinių savivaldybių įvedant naują piniginių išmokų tvarką, atiduodant lėšas tvarkyti pačioms savivaldybėms. Tad ir Raseinių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Loreta Laugalienė pasakojo apie gana sudėtingą pradžią. Tačiau nepaisydama prieštaravimų, 2011 m. pabaigoje savivaldybės taryba priėmė sprendimą ir reikėjo per trumpą laiką pasiruošti jo įgyvendinimui.
Naujoji tvarka labai gretai davė rezultatų – 2013 m. sausio mėnesį paramos gavėjų jau sumažėjo 30 proc. Pasak pranešėjos, dirbantis žmogus negali gyventi prasčiau už gaunantį socialines pašalpas. Taigi, įvedus naują tvarką, atsirado daugiau norinčiųjų dirbti. Kita griežta priemonė buvo taikoma gaunantiems socialines išmokas ir nemokantiems mokesčių už komunalinių atliekų tvarkymą. Vaikams pašalpa mokama, o suaugusiems – ne, kol nepradės mokėti įsiskolinimų. Turintys daug įsiskolinimų rašė pasižadėjimus, kad mokės dalimis. Kas pažadų netesėjo, tiems pašalpų mokėjimas buvo nutraukiamas.
Be to, L. Laugalienė pažymėjo, kad per visuomenei naudingą darbą galima gauti daugiau naudos, atsikratyti tų asmenų, kurie nori gauti išmokas neteisėtai.
„Kurie supranta, kad jiems paramos reikia, tie susitaria ir dirba, nes žino, kad nutraukta pašalpa neišmokama. Labai padeda prie Socialinės paramos skyriaus veikianti komisija, sudaryta iš aktyvių visuomenės ir bendruomenės narių. Be to, mero potvarkiu visi paramos gavėjai apsvarstomi komisijoje. Geras rezultatas gaunamas ir bendradarbiaujant su policija bei mokesčių inspekcija, kurie kontroliuoja ir praneša Socialinės paramos skyriui apie kai kurių asmenų nuobaudas ar didesnius pirkinius“, – sakė L. Laugalienė.
Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos, iš pradžių buvo visko, bet dabar paramą gauna tie, kam iš tiesų reikia, miestelis ir gyvenvietė gražėja. Atliekantys visuomenei naudingą darbą padeda ir dalinti maisto produktus, tvarko bylas, dirba kitus darbus, kuriuos sugeba pagal išsilavinimą ir galimybes. „Atkuriame socialinį teisingumą“, – džiaugėsi darbo rezultatais L. Laugalienė.
Dalijosi socialinės paramos teikimo patirtimi
Apie Elektrėnų savivaldybės socialinę veiklą kalbėjo savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Violeta Šimkūnienė. Patirtimi apie socialinės paramos teikimą dalijosi Alytaus rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Burlinskienė ir Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Ana Sudžiuvienė.
Birštono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas A. Grušelionis diskusijos metu pasidalijo mintimis ir patirtimi apie piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo įgyvendinimo praktiką Birštono savivaldybėje.
Vedėjas apteikė trejų metų duomenis apie pašalpų gavėjų skaičių ir išmokų sumas. Kaip rodo pateikti duomenys, pastaraisiais metais sumažėjo ne tik bedarbių, bet ir prašančiųjų socialinės paramos skaičius. Nuo 2014 m. sausio 1 d. besikreipiančiųjų dėl socialinės paramos prašymus svarsto Socialinių reikalų komisija prie Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyriaus. Nuo šių metų liepos prašymai bus svarstomi ir Birštono seniūnijoje įsteigtoje komisijoje.
Birštonas – nedidelė savivaldybė, daugelis žmonių vieni kitus pažįsta, tad piktnaudžiauti pašalpomis ir kitomis socialinėmis išmokomis galimybės labai minimalios. Dauguma nepasiturinčių savivaldybės gyventojų ateina dirbti visuomenei naudingo darbo, tuo prisidėdami prie miesto tvarkymo ir švarinimo.
Išklausius visų dalyvių pranešimus ir pasisakymus vyko diskusija. Daugiausiai dėmesio ir klausimų sulaukė tie socialiniai darbuotojai, kurie iš pat pradžių dalyvavo pilotiniame projekte ir turi patirties, kaip savarankiškai tvarkyti socialinei paramai skirtas lėšas. Ši patirtis naudinga ir visiems kitiems, kurie šią praktiką pradėjo įgyvendinti šiais metais.
Stasė Asipavičienė