Juozo Dapšausko knygoje „Sveikata, kuri mus saugo“ – apie dvasinę, psichinę, fizinę ir visuomenės sveikatą

Lietuvos sveikuolių sąjunga išleido sveiko gyvenimo mokytojo ir propaguotojo bei sveikatos politikos eksperto Juozo Dapšausko knygą „Sveikata, kuri mus saugo“. Tai knyga apie visuminį sveikatos supratimą – dvasinę, psichinę, fizinę ir visuomeninę darną, gerovę.

?????????

 

Lietuvos sveikuolių sąjunga, pristatydama knygą visuomenei, pabrėžia, kad autorius publicistas J. Dapšauskas rodo skirtingų sveikatos sferų vienovę ir susietumą, taip pat jis atkreipia dėmesį, kad sveika gyvensena nėra draudimų rinkinys, bet būtent pasitenkinimą ir malonumus suteikiantis gyvenimo būdas. Knygoje skaitytojas ras sau asmeniškai naudingos informacijos, motyvacijos ir įkvėpimo gyventi vis sveikiau. Dabar vis labiau kelią skinasi visuminis sveikatos supratimas: svarbu matyti ne atskirus žmogaus organus, ir tik juos gydyti, bet žvelgti į visą žmogų ir sveikatinti bei esant reikalui gydyti žmogų kaip visumą. Sveikatingumo priemonės duodą geriausią rezultatą taip pat tada, kai yra taikomos visumoje, darnioje sistemoje.

Autorius analizuoja šiandieninę „sveikatos“ (ligų gydymo) sistemos politikos ydingumą bei nurodo būtinas tokios sistemos permainas, pagrindinį dėmesį skiriant sveikatingumui, ligų prevencijai, atskleidžiama ir ekonominė sveikatingumo nauda tiek asmeniškai žmogui, tiek visuomenei. Didžiąja dalimi sveikata priklauso nuo žmogaus: sveikos gyvensenos palaipsniui reikia mokytis ir jaučiant pasitenkinimą ją praktikuoti. Valstybė, laikydama sveikatingumą pirmaeiliu klausimu, sutaupytų, ar tiksliau, praturtėtų milijardais litų.

Knygos pavadinimas byloja, kad net ne mes sveikatą saugome, o tuo labiau valstybė, bet, jei mes sveikatą puoselėjame, stipriname, ugdome, auginame ji yra mūsų saugotoja nuo skurdo, priklausomybės nuo valdžių bei siaurų verslo grupių manipuliacijų ir kitų negerovių. Sveikos visuomenės kūrimas taip pat yra ir nacionalinio saugumo klausimas. Paliegėlių, ligota visuomenė yra labai pažeidžiama, paveikiama tiek vidinių, tiek išorės priešų. Galima investuoti į kariuomenės stiprinimą, bet jei nebus sveikų žmonių, sveikos visuomenės – nebus kam nei ginklo laikyti, nei noro gintis.

 

Knygos pristatymai vyksta įvairiose Lietuvos vietovėse, kur autorius diskutuoja ir dalijasi savo sveikatingumo patirtimi. Prienų visuomenei knyga buvo pristatyta balandžio 30 d. Prienų parapijos namuose. Pristatymas vyko Sveikos gyvensenos klubo „Versmenė“ iniciatyva. Pateikiame kai kurių klubo narių atsiliepimus apie knygą:

Leonora Kalantienė, Sveikos gyvensenos klubo „Versmenė“ pirmininkė

Džiaugiuosi, kad Juozas Dapšauskas – aktyvus visuomenininkas, sveiko gyvenimo mokytojas ir propaguotojas – surado laiko ir galimybę atvykti į Prienus pristatyti dar spaustuvės dažais kvepiančią knygą. Juozo Dapšausko iniciatyva Seimas buvo paskelbęs 2013-uosius Sveikatingumo metais. Kas iš to? Sujudo visuomenininkai judėti, skleisti sveikatinimo idėjas, organizuoti įvairias stovyklas suaugusiesiems ir moksleiviams. Tačiau nėra valstybės politikos visuomenės sveikatinimo srityje. Didžiuliai valstybės pinigai investuojami į ligų gydymą ir farmacijos kompanijų pelną. Žmonės yra labai priklausomi nuo cheminių vaistų ir nelabai domisi, kaip sveikatą išsaugoti arba ją susigrąžinti natūraliais būdais. Džiaugiuosi, kad vis daugiau jaunų žmonių susidomi sveika gyvensena, o ji, pagal Juozą Dapšauską, nėra draudimų rinkinys, bet būtent labai linksma ir smagi.

Dėkingi esame Prienų klebonui Jonui Baliūnui už suteiktas susitikimui patalpas Parapijos namuose ir informacijos apie susitikimą paskleidimą.

 

Vida Januškevičienė

Kaip žinome, Lietuvos žmonių sveikatos rodikliai – vieni blogiausių iš visų Europos Sąjungos šalių. Tad šią knygą galima pavadinti įvadu į sveiką gyvenseną, tai puiki paskirtis kalbant apie dvasingumo vietą sveikatos praktikoje. Norint išsaugoti Lietuvą, sveika gyvensena turi tapti neatsiejama tautos kultūros dalimi. Šią knygą aš vertinu labai teigiamai.

 

Danutė Vaičiūnaitė

Atkūrus sielos sveikatą, ją galima grąžinti ir kūnui. Sielos, proto ir širdies vienybė gali sukurti naują mediciną. Proto ir kūno ryšiai, dvasia ir siela – tai materija, kurios nereikia neigti. Vien žmogaus apkabinimas yra labai reikšmingas, nes išsiskiria laimės hormonai, darantys teigiamą poveikį sveikatai. Dabar situacija nepatenkinama. Didžiulė dvasinė tarša kenkia sveikatai, žmogus už ją nejaučia atsakomybės. Ligonių nemažėja ir atsiranda vis naujos ligos.

 

Birutė Trainavičienė

Knyga paliko gilų įspūdį. Joje teigiama, kad pykti kenksminga ne mažiau, nei rūkyti ar kitaip gadinti savo sveikatą ir taip trumpinti gyvenimą. Džiugi nuotaika ir juokas sužadina žmogaus organizmo chemines reakcijas. Dažnai žmonės ilgus metus nepamiršta patirtų nuoskaudų. Reikėtų žinoti, kad atleidimas naudingas ne tik tam, ant kurio pykstama, bet labiau pačiam pykstančiajam.

 

Kalbino Roma Sinkevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close