Prieššventinis šurmulys Birštono sakraliniame muziejuje

Birštono sakralinis muziejus labai daug lankytojų sulaukia prieš visas didžiąsias metų šventes. Žiemą jau nuo Birutės gatvės pradžios pakvimpa kepamais meduoliukais, o dabar užeiti ir pasidairyti vilioja sklindantis vaško kvapas ir smagus klegesys.
Dabar Sakraliniame muziejuje pats darbų įkarštis – muziejininkės vos spėja priimti lankytojus, norinčius išgirsti apie lietuviškas Velykų tradicijas ir papročius, kuriais dalijasi muziejaus padalinio vadovė Roma Zajančkauskienė ir muziejininkė Daiva Valatkienė. Į edukacinę programą, „Margučio magija“, kuri buvo pradėta 2002 metais, įsijungia vis daugiau ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų. Atvyksta žmonės ne tik iš aplinkinių vietovių, bet ir Kauno bei Vilniaus. Iš mokyklų atvažiuoja ištisos klasės, nes mokiniai nori išmokti kiaušinių marginimo paslapčių. Juk atsinešti reikia tik keletą kiaušinių (geriausia – baltų) ir, jeigu pasiseks, išsineši savo rankomis numargintus velykinius kiaušinius.
Muziejaus darbuotojos prieš keletą metų kvietė moteris, mokančias marginti velykinius kiaušinėlius vašku ir skutinėjimo būdu, to meno pamokyti ir kitus. Tačiau laikui bėgant muziejininkės pačios gerai išmoko ir gali kitus pamokyti, kaip gražiai margučiais papuošti velykinį stalą, kokiais raštais išgražintą kiaušinį padovanoti artimiesiems. Pasak R. Zajančkauskienės, dabar per dieną tenka pravesti po dvi mokymo pamokėles.
Pirmajame muziejaus aukšte galima pasigrožėti tautodailininkės Vytenės Repšienės juostų, sodų ir skutinėtų margučių paroda bei birštoniečio Kosto Paulausko įvairiais būdais išpuoštais velykiniais kiaušiniais.
Antrajame muziejaus aukšte eksponuojama neįprasta Joanos Chmieliauskaitės-Seliuginienės siuvinėtų paveikslų paroda „Vultum tuum, Domine, requiram“ (Tavo, Viešpatie, veido ieškosiu. Ps 26, 8). Moteris siuvinėti pradėjo 1951 metais siuvimo mašina „SINGER“ ir dabar žavi nepaprastai tiksliai ir kruopščiai atliktais darbais, atspalvių derinimu, o svarbiausia – sakralios temos gilumu. Nežinodamas, kad šie paveikslai „nutapyti adata“, galėtum pamanyti, kad juos tapė dailininkas teptuku.
Kitoje muziejaus antro aukšto patalpoje kovo 28 dieną buvo atidaryta menininkės Giedrės Gučaitės grafikos darbų paroda.
Stasė Asipavičienė