Diabeto klubas „Versmė“ paminėjo Pasaulinę sveikatos dieną

Praėjusį šeštadienį Birštono bendruomenės ir Carito namuose vyko diabeto klubo „Versmė“ narių susirinkimas, skirtas Pasaulinei sveikatos dienai paminėti. Jame dalyvavo klubo nariai iš Prienų ir Birštono savivaldybių, taip pat buvo pakviesta ir „Woerwag Pharma GmbH & Co.KG“ atstovė Vaida Malonytė.
Susirinkusieji galėjo pasimatuoti kraujo spaudimą, pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje bei išgirsti vertingų žinių ir naujienų.
Diabeto klubo pirmininkė Birutė Bartkevičiūtė pasidomėjo, ar klubo nariams naudingos paskaitos, kuriose kalbama apie cukrinį diabetą, jo suvaldymą bei pateikiama naujausių žinių apie šią ligą, medicininius preparatus.
Pasak klubo pirmininkės, norint susigyventi su liga, reikia apie ją žinoti kuo daugiau, kad galėtume gyventi visavertį gyvenimą, išvengtume komplikacijų. Juk sakoma, kad nuo cukrinio diabeto niekas nemiršta, mirštama tik nuo komplikacijų.
Pirmininkė pažymėjo, kad svarbiausi veiksniai yra gydytojo paskirti medikamentai, dieta ir judėjimas, buvimas gryname ore. Labai svarbi visavertė mityba, kuri lemia, kaip diabetu sergantis žmogus jausis ir gyvens toliau.
„Sveikata – tai gera fizinė ir dvasinė savijauta, ne tik ligų nebuvimas“, – sakė B. Bartkevičiūtė.
Farmacijos firmos atstovė V. Malonytė pasakojo apie diabeto prevenciją, kad svarbu derinti tarpusavyje viską – ir maistą, ir vitaminus, ir vaistus. Kai kuriais atvejais labai svarbu vartoti B grupės vitaminus, ypač riebaluose tirpstančius tiaminus.
V. Malonytė pasakojo apie daugelio B grupės vitaminų poveikį sergant neuropatija, jaučiant rankų ar kojų tirpimą. Anot farmacininkės, sergant diabetu kraujas sutirštėja ir cukrus nervinį audinį „suvalgo“, todėl ir reikia vartoti B grupės vitamino (tiamino) arba alfaliponinės rūgšties preparatų. Ji kalbėjo ir apie silimarino reikšmę bei naudą kepenims.
A. Malonytė priminė, kad reikia pirkti tuos vaistus ir vitaminus, kuriuos rekomenduoja gydytojas, o ne bet kokius papildus ar vitaminus. Juk gydytojo darbas – gydyti, o ligonio – rūpintis savo liga. Farmacininkė taip pat priminė, kad pacientas apie save turi pateikti visą informaciją, nieko nenuslėpti.
Tiesa, tarp susirinkime dalyvavusių atsirado žmonių, kurie teigė, kad gydytojai ne visada išklauso sergančiųjų lėtinėmis ligomis nusiskundimus, o kartais net ir kraujo spaudimo nepamatuoja.
Tad kiekvienam žmogui reikia žinoti savo teises, eiti pas tokį šeimos gydytoją, su kuriuo galima rasti bendrą kalbą. Kiekvienas sergantysis diabetu turi žinoti, kas priklauso sergant tokia liga ir mokėti pareikalauti atlikti vienus ar kitus tyrimus. Kai žmogus serga diabetu, jis pats atsakingas už savo ligą, turi save kontroliuoti, kas tris mėnesius daryti glikuoto hemoglobino tyrimus.
Baigiantis susirinkimui, klubo pirmininkė B. Bartkevičiūtė dar kartą priminė sergančiųjų diabetu sveikos mitybos principus, paragino daugiau domėtis literatūra, sekti gliukozės kiekį bei skaičiuoti suvalgomo maisto kalorijas. Maistas turi būti įvairus, tačiau porcijos mažos, valgyti reikia dažniau, bet po mažai.
Stasė Asipavičienė