Keletas rankų didžią naštą pakelia

Perfrazuojant liaudies posakį, kad daug rankų didžią naštą pakelia, galima drąsiai teigti, jog šią naštą ant savo pečių neša vos trys Prienų seniūnijos darbuotojai. Tačiau kasmet, ruošdamiesi veiklos ataskaitai, jie suranda tokias pateikimo formas, kurios žavi išskirtinumu, originalumu, vaizdingumu. Seniūno Algimanto Matulevičiaus ir pavaduotojos Irenos Stasytienės atsakingumo ir didelio triūso dėka susitikimai su visuomene tampa gyvesni, įdomesni, įvairiapusiškesni.

DSC_0217

Kovo 20 d. surengtame Prienų seniūnijos ataskaitiniame susirinkime atspirties tašku, nuo kurio nusitęsė gijos į visas miesto apžvalgos sritis, tapo miesto tapatumo ir tapatumo ženklų gamtos, žmogaus sukurtų, socialinių bei kultūrinių analizė. Siekdami aktualizuoti dviejų viešųjų erdvių – Revuonos parko ir estrados prie Nemuno – svarbą prieniečių gyvenime, seniūnijos darbuotojai parengė ir prieš susirinkimą išplatino lankstinuką „Miesto savasties ženklai“.

Visi miesto tapatumo ženklai, anot Prienų seniūno A. Matulevičiaus, leidžia kiekvienam pasitikrinti, kaip mes jaučiamės savo mieste, kuo gyvename, kaip toli nužengėme ar merdime toje pačioje vietoje. Ką turėtume pakeisti? Ir kiek nuo mūsų priklauso tai, kas savaime kinta.

Galbūt kai kurie skaitytojai nežino, jog šiuo metu Prienuose gyvena 9613 gyventojų, iš jų – 2273 pensinio amžiaus žmonės. Metų pabaigoje buvo registruoti 547 bedarbiai, 749 socialinių išmokų gavėjai, 53 socialinės rizikos šeimos.

 

Matomi ir nematomi kasdieniai darbai

Rūpindamasi visų savo gyventojų gyvenimo kokybe, seniūnija pagal finansines išgales organizuoja daugybę darbų. Jie vyksta kiekvieną dieną, kaip ir kiti, nematomi, darbai, kasdien dešimtimis priimant gyventojus, tvarkant įvairius dokumentus, registruojant nusiskundimus ir pageidavimus, taip pat vos ne kiekvieną dieną važiuojant narplioti problemų vietoje. Tenka net kuriozinių situacijų liudininkais būti: nuolat ardyti žmonių guolius neveikiančiose kapinėse ir pakrūmėse arba… išsiaiškinti ančių upelyje medžiotojus… Kartais sunku būna net patenkinti gyventojų prašymus išpjauti medžius… Nebūtų keista, jeigu ne keistos kai kurios nurodomos priežastys: lapai krenta į sodybą… Seniūno nuomone, apskritai laikas pradėti specialistams galvoti apie miesto apželdinimo strategiją. Juolab kad senų medžių išpjaunama daug, o atsodinama menkai.

Atėjo ir sudėtingesnių sprendimų metas. Štai, praėjo metai, kaip seniūnija pradėjo registruoti daugiabučiuose laikomus gyvūnus (šunis, kates). Šis darbas kol kas vyksta vangiai, nes gyventojai nejaučia atsakomybės ir pareigos užregistruoti savo augintinius. Nors metus laiko į tai buvo žiūrima nuolaidžiai, atėjo laikas, sakė A. Matulevičius, griežtesnei kontrolei.

Džiugu, kad pasiteisino Prienų seniūnijos suskirstymas į seniūnaitijas. „Seniūnaitija skirta ne tam, kad pati savaime stiprėtų ir egzistuotų, bet tam, kad padėtų miestui stiprėti ir klestėti“, pabrėžė A. Matulevičius, pasidžiaugdamas aktyviais seniūnaičiais, kurių 6 iš 9 buvo išrinkti ir kitai kadencijai. Siekiant dar labiau suaktyvinti seniūnaitijų veiklą, žadama kasmet atrinkti po 2 geriausias metų iniciatyvas.

 

Kad Prienai nemerdėtų…

Seniūnija nuolat siekia priminti, jog kurti ir puoselėti savitą miesto veidą yra ne mažiau svarbu, negu rasti pinigų kelio duobei užlopyti. Tam tarnauja jau daugybę metų seniūnijos inicijuotos ir kartu su Savivaldybe rengiamos apžiūros-konkursai „Gražiausia Prienų miesto sodyba“, „Sukurkime šventę kartu“, Tam, kad miestas sulauktų dar didesnių teigiamų pokyčių, A. Matulevičius pasiūlė ateityje įsteigti rajono savivaldybės dėkingumo nominaciją už namų fasadų, verslo įmonių pastatų tvarkymą. Miesto įvaizdžio gadintojai irgi gali sulaukti ne ką mažiau reikšmingų negatyvios nominacijų, kurios priverstų susimąstyti ir susigėsti. Pasak seniūno, dažnai kirba mintis vėl pradėti teikti ražines šluotas.

Tiek kalbėdamas apie praėjusių metų pažangą įvairiose veiklos srityse, tiek analizuodamas miesto problemas, Prienų seniūnas A. Matulevičius nevengė gražių sentencijų, vaizdingų posakių, privertusių suklusti, susimąstyti ir kiekvienam užduoti sau ne vieną klausimą. Vienoms prieniškių iniciatyvoms reikia lėšų ar politinės (ne visais atvejais tik rajono savivaldybės vadovų ir Tarybos) valios, kitoms – tik pilietinio sąmoningumo, asmeninės atsakomybės. Klausantis ataskaitos buvo laiko pamąstyti, kam ir ko trūksta…

 

Kam ir ko trūksta?

Rajono strateginiame plane teigiama, kad Prienų rajonas – saugus, patrauklus, novatoriškas, atviras kiekvienam žmogui ir verslui. Šiai vizijai jau 10 metų…

Prienų seniūnija nuolat akcentuoja, kad Prienai yra miestas abipus Nemuno, miestas prie vandens. Nemažų pastangų dėka gražėja miesto vaizdas, po truputį į jo gyvenimą grįžta upeliai. Tačiau ar vien gerų norų pakanka, kad vandens telkiniai būtų mažiau teršiami ir taptų mūsų poilsio vieta? Ko trūksta, kad miestiečiai turėtų paplūdimį?

O parkas ir estrada? Ar bus tai patrauklios poilsio vietos, pasak seniūno A. Matulevičiaus, priklausys nuo Savivaldybės administracijos, aplinkos apsaugos, kraštovaizdžio formavimo specialistų – mūsų visų veiksmų bei pastangų. „Mūsų tikslas yra pasirūpinti, kad šios viešosios erdvės dar ilgai tarnautų žmonėms ir taptų kultūringo laisvalaikio ir pažinimo vieta“, pabrėžė seniūnas.

Miesto įvaizdis – ne tik švarios gatvės, žydintys skverai, švarūs pastatų fasadai, tvarkingi kiemai, įmonių teritorijų prieigos. Pasak seniūno, miesto įvaizdį puošia arba gadina reklama. Po reidų padėtis keičiasi, tačiau dalis prekybininkų nesilaiko elementarios tvarkos nuvalyti langus, nuplauti dulkėtas pastato išorines sienas. Vis dar aptinkamos neestetiškos kilnojamos reklamos.

Seniūno nuomone, netoleruotina reklama ir ant apšvietimo stulpų. Nerimą kelia tai, kad per kelerius metus Vytauto gatvė tapo laiptų „rojumi“, o dalies daugiabučių namų balkonai – chaosu.

 

Yra ir spręstinų problemų…

A. Matulevičius savo ataskaitoje išvardijo pagrindines problemas, tačiau jų yra ir daugiau. Tai gatvių asfaltavimas (reikia asfaltuoti 33 gatves), kritiška F. Martišiaus g. būklė, gyventojų saugumui grėsmę keliantys apleisti, neprižiūrimi pastatai, Prienų pavadinimo ženklų įrengimas, daugelį metų nevykdomi Nemuno krantinės įrengimo darbai, vaikų žaidimų aikštelių daugiabučių kiemuose, lietaus kanalizacijos tinklų trūkumas. Seniūno įsitikinimu, mieste būtina įrengti stebėjimo kameras, sutelkti bendruomenės, miesto mokyklų, policijos darbuotojų pastangas pėstiesiems drausminti kažką daryti dėl vaikščiojimo be atšvaitų tamsiu paros metu. Be to, sodų bendrijų 13-oje ir 33-jose gatvėse nėra naktinio apšvietimo.

Buvo mieste ir bėdų. A. Matulevičius priminė, kad pernai gaisras apgadino 2 butus, įgriuvo Žaliakalnio laiptai, sėmė kelis gyvenamuosius namus, vėtros nulaužtas medis įstrigo automobilio stoge…

Nors seniūnija nuolat stebi apleistus pastatus, pokyčių šioje skausmingoje miestui vietoje beveik nėra. Pasak A. Matulevičiaus, vandalų netrūksta, nors apie atrastus gyventojus ir besibūriuojantį jaunimą buvusiame Revuonos viešbutyje, Malūne, o dabar ir buvusiuose specialiosios bei pradinės mokyklų pastatuose informuojamas Prienų policijos komisariatas. „Deja, praėjusiais metais apleistų pastatų savininkams surašytas tik vienas administracinio pažeidimo protokolas. Kaip žinia, seniūnija pagal šį ATPK pažeidimą negali rašyti protokolų“, – sakė seniūnas.

Pernai seniūnija analizavo ir paskirtų, bet neužstatytų sklypų situaciją. Mieste yra apie 350 tuščių sklypų, o daugumą jų savininkų nuolat tenka raginti tvarkyti savo teritorijas. Tokios valdos gadina miesto veidą, žmonėms taip pat nelabai smagu apleisto sklypo kaimynystėje gyventi.

 

…ir žmonių, vertų padėkos

Pasidžiaugdami žmonėmis, kurie yra neabejingi savo miestui, seniūnas A. Matulevičius ir pavaduotoja I. Stasytienė įteikė padėkas aktyviausiems piliečiams, socialiniams partneriams, miestą puošiančių įmonių vadovams: Prienuose įsikūrusios švaros ir higienos priemonių, įrengimo bei paslaugų tiekimo bendrovės Vaidoma vadovui Vaidotui Marcinkevičiui, Prienų butų ūkio direktoriui Algiui Valatkai, Kelių tarnybos direktoriui Henrikui Radvilavičiui, Prienų miškų urėdijai, bendrovėms „Prienų vandenys“, „Ordo“, „Ekonovus“, Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos direktorei Daivai Čepeliauskienei, Kultūros ir laisvalaikio centro direktoriui Džordanui Aksenavičiui, sporto entuziastui Marijui Makštučiui,už padovanotą miestui eglęDvariuko gyventojai Anastazijai Ražaitienei. Už geros kaimynystės pavyzdį nuoširdi padėka įteikta J. Janonio g. 3-io namo gyventojai Liucijai Emilijai Timukienei. Seniūno teigimu, šiai moteriai ne tas pats, kodėl vargsta jauna mama, kodėl nuolat girtaujama ir nesitvarkoma, jai rūpi, kur ilsėsis namo gyventojai, jeigu nebus viešosios erdvės už namo – ir visa tai daro be galo tolerantiškai. Padėkos nusipelnė ir Eleonora Paulauskienė – Vytauto g. 14-ojo namo siela, kuri pasiekė, kad namai prasidėtų ne nuo buto slenksčio, o nuo kiemo ir kvepiančios, kilimais ištiestos laiptinės. Už geriausias metų seniūnaičių iniciatyvas padėkos įteiktos Paprienės ir Kalniečių seniūnaitijų seniūnaičiams Stasei Dumalakienei ir Vincui Venclovai.

 

Apie rūpesčius ir džiaugsmus

Po išsamios Prienų seniūno ataskaitos keletą minčių apie miesto teisėsaugos aktualijas išsakė Prienų r. PK Viešosios policijos skyriaus viršininkas Albinas Jakimavičius. Jis apžvelgė „populiariausias“ nusikalstamas veikas, kurios neaplenkia ir Prienų. Viena jų tai vagystės, tiek transporto priemonių, tiek įsibraunant į būstą. Pasak pareigūno, įsibrovėliai stengiasi į būstą patekti dienos metu, prieš tai stebėję gyventojų gyvenimo būdą, aplinką.

Policijos atstovas akcentavo, jog per pastaruosius metus labai padaugėjo sukčiavimo atvejų. Dažniausiai nuo sukčių nukenčia senyvo amžiaus žmonės arba vaikai, paaugliai, kurie yra labiausiai psichologiškai pažeidžiami. A. Jakimavičiaus teigimu, nors apie sukčiavimo atvejus ir būdus dažnai informuojama per žiniasklaidos priemones, žmonės raginami būti atsargiais, nepatikliais, tačiau sukčiai tampa vis išradingesni. Prisistatydami įvairių institucijų darbuotojais, bankininkais, socialiniais darbuotojais, jie pažada žmonėms iškeisti litus į eurus mažesniu kursu, prašo padiktuoti prisijungimo prie bankinės sistemos slaptažodžius, nurodyti sąskaitų numerius ir pan. A. Jakimavičius pabrėžė, jog nei bankininkai, nei socialiniai darbuotojai atėję į namus nekeičia litų į eurus, juolab jie net neturi tokios teisės. Kadangi šiais metais vyksta paruošiamieji euro įvedimo darbai, Lietuvos policijos departamentas ir Prienų r. PK yra numatę ir galimų nusikaltimų prevencijos planus.

Kaip dažniausiai pasitaikančias nusikalstamas veikas, policijos atstovas įvardijo pareigūnų papirkinėjimą, kelių eismo taisyklių pažeidimus, transporto priemonių vairavimą apsvaigus, neblaivių asmenų pasirodymą viešose vietose.

Kadangi praėjusiais metais Prienų r. PK daugelyje grandžių dirbo nepilnu pajėgumu (patrulių būrys dirbo vos 50 proc. pajėgumu, trūko apylinkių inspektorių), A. Jakimavičius pasidžiaugė, kad šiais metais policijos darbuotojų gretos sustiprėjo keletu naujų apylinkių inspektorių, iš kurių vienas aptarnaus Prienų Stadiono mikrorajoną. Vasaros viduryje laukiama dar papildymo. Pareigūnas priminė, kad Policijos komisariate visą parą veikia anoniminis pasitikėjimo telefonas, taip pat informaciją galima teikti per portalą ePolicija.lt.

Gerosios patirties pavyzdžiais Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos veikloje ir Prienų pedagoginės psichologinės tarnybos darbe pasidalino šių įstaigų direktorės Daiva Čepeliauskienė ir Angelė Vasiliauskienė.

Atskaitiniame susirinkime pasisakė ir Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorius Algis Marcinkevičius. Jis akcentavo, kad svarbiausios sritys, į kurias reikia kreipti daugiausiai dėmesio, yra gyventojų sveikata ir saugumas, ir tik vėliau materialinė ir socialinė aplinka. Kalbėdamas, kokie pokyčiai laukia gyventojų, administracijos direktorius pabrėžė, jog ateityje kai kurios medicinos paslaugos gali dar labiau nutolti, nes, pavyzdžiui, už operacines paslaugas Ligonių kasos neapmoka. Kita vertus, ir šiandien sudėtingesnės operacijos atliekamos Kaune.

Administracijos direktorius pasidžiaugė, kad greitosios medicinos pagalbos paslaugos rajone yra labai operatyvios, o šios pagalbos skyrius pasipildė vienu labdaros keliu gautu greitosios pagalbos automobiliu, kuriuo naudojasi Prienų PSPC.

A. Marcinkevičiaus teigimu, šiais metais rajono savivaldybė planuoja pradėti Prienų ligoninės aplinkos tvarkymo darbus: įrengti geresnį privažiavimą ir apšvietimo sistemą. Taip pat šiais metais planuojama keliuose prie miesto įvažiavimų įrengti vaizdo stebėjimo kameras, Savivaldybės finansuojamą Priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą aprūpinti skaitmeninio ryšio priemonėmis.

Kalbėdamas apie kelių priežiūrą, gatvių apšvietimą, administracijos vadovas pabrėžė, kad kiekvienais metais išasfaltuojama nemažai kelių, nutiesiama nemažai vandentiekio arba kanalizacijos tinklų. Deja, tais tinklais gyventojai nenoriai naudojasi, galbūt dėl palyginti didelės kainos. Pasak A. Marcinkevičiaus, nors investicijos Prienų mieste yra labai didelės, tačiau gyventojai turi galimybę gauti kokybišką paslaugą, todėl suprasdami, jog reikia gyventi švariai, turėtų ja naudotis. Administracijos direktorius paminėjo, jog visi pageidavusieji gavo buitinių atliekų rūšiavimo konteinerius bei kompostavimo dėžes. A. Marcinkevičius padėkojo visiems, kurie naudojasi šia paslauga, leidusia, pasak jo, suvaldyti atliekų kiekį ir išlaikyti vieną iš žemiausių kainų Lietuvoje už atliekų surinkimą.

Akcentuota, jog šiais metais Savivaldybei perduota valdyti socialinių pašalpų mokėjimą, todėl seniūnijos yra sudariusios komisijas, kurios spręs, ar žmonės negauna paslaugos „už dyką“.

Tradiciškai Prienų miesto seniūnijos ataskaitinio susirinkimo pabaigoje susirinkusiesiems nuotaikingą koncertą dovanojo Kultūros ir laisvalaikio centro saviveiklininkai.

Roma Sinkevičūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close