Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse esančių soliariumų teikiamų paslaugų kokybė

Atėjus pavasariui moterys nori būti ypač gražios, įdegusios, todėl pradeda dažniau lankytis soliariumuose. Soliariumų lempos skleidžia ultravioletinius spindulius ir veikia odą panašiai kaip saulės spinduliai, tačiau lepintis šiomis paslaugomis reikėtų saikingai ir atsakingai.
Viena iš paslaugų sričių, kurią tikrina ir kontroliuoja visuomenės sveikatos centrai, yra soliariumo paslaugas teikiančios įstaigos. Soliariumo paslaugų kokybę reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 71:2009 „Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“.
Prienų rajone yra 8 soliariumo paslaugas teikiantys objektai, Birštono mieste soliariumo paslaugos teikiamos dviejuose grožio salonuose.
Per 2012–2013 metus buvo patikrinti visos soliariumo paslaugas teikiantys objektai, nustatyta, kad 1 soliariumas dirba neturėdamas leidimo – higienos paso, 2 – netinkamai vykdo patalpų ir įrangos priežiūrą, 1 – nevykdo įrangos kontrolės, įranga neatitinka teisės aktų reikalavimų.
Patikrinimų metu nuo soliariumų įrangos gultų ir prie soliariumų įrangos patiestų kilimėlių buvo paimti 36 ploviniai koliforminėms bakterijoms, mielėms ir pelėsiniams grybams nustatyti, iš jų dviejų įmonių ploviniuose buvo aptikta patogeninių mikroorganizmų. Tai rodo, kad soliariumų įrangos gultai bei kilimėliai netinkamai dezinfekuojami. Taip pat buvo atlikti 6 veiksmingosios energinės apšvietos matavimai, iš jų 2-uose soliariumuose 2012 metais veiksmingosios energinės apšvietos rodikliai viršijo normą (iki 0,3 W/m2). 2013 metais veiksmingosios apšvietos reglamentuojamas dydis nebuvo viršytas nė viename objekte. Už higienos normos reikalavimų pažeidimus atsakingiems asmenims buvo taikytos administracinio poveikio priemonės. Grįžtamosios kontrolės metu atlikus pakartotinius veiksmingosios apšvietos matavimus bei paėmus plovinius nuo įrangos gultų bei kilimėlių, pažeidimų jau nenustatyta.
Nepaisant vykdomos soliariumų kontrolės, kiekvienas turi žinoti, kad iki šiol mokslininkai soliariumus ir ultravioletinę spinduliuotę apibūdindavo kaip „galimą kancerogeną“ (vėžio sukėlėją). Maždaug 20 naujų tyrimų rezultatai parodė, kad rizika susirgti odos vėžiu padidėja 75 proc., jeigu asmuo naudojasi soliariumu iki 30 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) soliariumus ir kitus ultravioletinės spinduliuotės šaltinius pripažino neabejotinais vėžio sukėlėjais, tokiais kaip tabakas, ir priskyrė juos aukščiausios kategorijos vėžio rizikos veiksniams.
Jeigu vis dėlto nusprendėte apsilankyti soliariume, pasidomėkite, ar jis turi leidimą – higienos pasą, šis dokumentas turi būti pateikiamas paslaugų vartotojams gerai matomoje vietoje.
Soliariumo lankytojas soliariume gali reikalauti:
• išduoti Soliariumo paslaugų teikimo kortelę (forma) ir pateikti informaciją apie deginimosi soliariume rekomendacijas, taisykles, neigiamas pasekmes. Soliariumo paslaugų teikimo kortelė išduodama soliariumo lankytojui prašant. Kiekvieno apsilankymo metu, pateikdamas kortelę užpildyti paslaugų teikėjui, soliariumo lankytojas galėtų registruoti savo deginimosi soliariume (-uose) trukmę, seansų skaičių ir sekti bei vertinti, ar neviršijo rekomenduojamų dydžių;
• suteikti informaciją apie soliariumo įrangą (soliariumo įrangoje sumontuotų ultravioletinių spindulių lempas), gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę, režimą, soliariumo įrangos naudojimo instrukcijas;
• suteikti informaciją apie soliariumo, patalpų valymą, dezinfekciją, valymui ir dezinfekcijai naudojamas medžiagas;
• suteikti informaciją apie soliariumo įrangos, spinduolių (lempų) technines charakteristikas, įrangos priežiūrą, spinduolių (lempų) keitimą;
• suteikti informaciją apie soliariumo įrangos, ultravioletinių spindulių spinduolių (lempų) skleidžiamos veiksmingosios energinės apšvietos dydį (neturi viršyti 0,3 W/m2).
Soliariumais neturėtų naudotis:
• jaunesni nei 18 m asmenys;
• I-II odos tipą turintys asmenys (šviesiaplaukiai, šviesiaodžiai, mėlynakiai);
• daug apgamų, strazdanų turintys asmenys;
• praeityje stipriai nudegę saulėje asmenys;
• turintys piktybinių odos pakitimų;
• sirgę odos vėžiu ar turintys odos vėžiu sirgusių šeimos narių;
• vartojantys odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams padidinančius vaistus (preparatus),pavyzdžiui, antibiotikus, antidepresantus, sulfanilamidus, diuretikus, psoralenus, vitaminą A, retinoidus, vaistus nuo diabeto, grybelinių susirgimų, kontraceptinius preparatus ir kt.;
• nėščios moterys;
• asmenys, sergantys odos ligomis (jungiamojo audinio sisteminėmis ligomis, odos raudonąja vilklige, sklerodermija), tuberkulioze, cukriniu diabetu, katarakta, tireotoksikoze bei užkrečiamosiomis ligomis);
• asmenys, kuriems yra implantuoti širdies stimuliatoriai ar transplantuoti organai.
Kadangi soliariumų paslaugos nėra priskiriamos medicininės paskirties paslaugoms, naudotis jomis ar ne ir kaip naudotis, sprendžia patys šių paslaugų vartotojai.
Pastebėjus, kad paslauga buvo suteikta nekokybiškai ar nesaugiai, prašome kreiptis į visuomenės sveikatos centrą. Mūsų adresas: Brundzos g. 12a, Prienai, tel. (8 319) 51162, prienai@kaunovsc.sam.lt
Kauno visuomenės sveikatos centro Prienų skyriaus
vyriausioji specialistė Natalija Matažinskienė