Nekilnojamojo turto rinka arba gyvenimas skruzdėlyne
Visi kada nors buvote miške ir matėte skruzdėlyną. Sakysite, kas čia įdomaus? Suneštas didžiausias lapų, šakelių, spyglių kalnas, apie kurį zuja dešimtys tūkstančių skruzdėlių, atlikdamos darbus, apie kuriuos mes nieko net nenutuokiame.
Kai atsikeliate ryte ir pažvelgiate pro langą, ar jums nekyla mintis, kad tai, ką matote – tikrų tikriausias skruzdėlynas: visi kažkur skuba, kažką neša, kažkur važiuoja, veža… Atėjus vakarui vyksta atvirkštinis veiksmas – visi grįžta… Grįžta į savo namus, į savo būstą. Deja, ne kiekvienam patinka gyventi skruzdėlyne, vis toje pačioje vietoje, dirbti tą patį darbą, kasdien marširuoti tais pačiais maršrutais, todėl ilgainiui atsiranda poreikis kažką keisti, o kartu su tais pokyčiais pulsuoja nekilnojamo turto rinka: aktyvumas didėja arba lėtėja, kainų kreivė tai leidžiasi, tai kyla. Parduodami – pirkdami ar keisdami savo būstą į kitą, atitinkantį šios dienos poreikius, mes tą rinką norėdami ar nenorėdami keičiame – tuomet atsiranda toks terminas kaip „NT rinkos pagyvėjimas“ , kuris daro įtaką ir būsto kainai.
Kai nusibosta gyventi gūdžiame kaime, prisimename miesto gyvenimo malonumus ir privalumus, o štai tada, kai įgrysta miesto triukšmas, amžini transporto kamščiai (ypač Vilniuje), slapčiomis pagalvojame, ar ne geriau parduoti būstą, apsigyventi mažesniame miestelyje be paminėtų problemų, arba dar geriau – persikelti į gamtos prieglobstį, pasistatyti ekologišką namą ir pagalvoti apie žaliavalgystę. Pastarasis variantas labiau tiktų moterims, vartojančioms maisto papildus ir taip trokštančioms sulieknėti.
Pigiausi butai šiuo metu yra Šiaurės Lietuvoje. Galite rinktis: pirkti televizorių Samsung LED LCD 116 cm įstrižainės Topo centre, kainuojantį 4800 Lt ar dviejų kambarių butą 74 kv.m su dviem balkonais Akmenės miesto centre, netgi mažesne kaina – už 4500 litų. Šio buto vieno kvadratinio metro kaina nesiekia nė 100 litų, kai tuo tarpu Vilniuje, rinkdamiesi ekonominės klasės būstą, už vieną kv. m. paklosite 40 kartų didesnę sumą. Rinkdamiesi pirmąjį variantą sutaupysite krūvą pinigų. Bijote, kad jie nuvertės? Nesijaudinkite, bus kur išleisti – butas visai netoli prekybos centro „Maxima“.
Lietuvos pajūryje būstų kainos panašios kaip ir Vilniuje, o kitais metais gali net augti, nes didėja iš trečiųjų šalių atvykstančių klientų susidomėjimas. Pastarieji vis dažniau įsigyja būstą dėl dviejų priežasčių: pirma – jiems suteikiama galimybė laikinai gyventi Lietuvoje su teise laisvai keliauti po ES šalis, antra – proga pailsėti pajūryje vasaros metu.
Šiuos metus galima drąsiai vadinti persilaužimo metais nekilnojamojo turto rinkoje. Butų kainos, paveiktos buvusios krizės, vėl pradėjo augti. Rinkoje pastebima tendencija, kad vis dažniau butus įsigyja vyresnės kartos žmonės, nes vaikai auga, išvyksta į kitus miestus, o tėvai, neįstengdami susimokėti už šildymą ir kitas paslaugas, yra priversti palikti savo senąjį būstą. Tai galiu paaiškinti savo pavyzdžiu: keturių asmenų šeima gyvenome 86 kv. m. bute su autonominiu šildymu. Vaikai užaugo, išvyko studijuoti į Vilnių ir likome gyventi ten pat su žmona dviese. Dabar pagalvojau, kad gal be reikalo paleidau tą žinią apie pigius butus Akmenėje, gal neprošal būtų pasinaudoti šia galimybe pačiam, juk pensija dabar pervedama į banko sąskaitą, dėl to galima laisvai judėti ne tik po Lietuvą, bet ir po visą ES teritoriją.
Potencialiausias NT rinkos dalyvis turėtų būti jaunas žmogus, kuriam labiausiai reikalingas stogas virš galvos, bet šiandien jis paprasčiausiai nepajėgus to padaryti, nors jo pageidavimai būtų patys kukliausi. Atlyginimai per maži, pinigų nepakanka, nes nesukuriama pridėtinė vertė. Pagrindinė problema – jaunimo nedarbas. Sprendimai šiuo klausimu jau priimami vyriausybiniu lygiu, bet kol kas jie neefektyvūs, todėl jaunas žmogus, neturintis 30 metų, apie būsto įsigijimą negali nė svajoti. Algimantas Čekuolis savo knygoje „Mūsų slaptieji ir dramblys bute“ atskleidžia skaudžią tiesą: Europoje formuojasi prekarijai – nauja jaunų žmonių klasė. Jie dažniausiai verčiami dirbti pagal terminuotas sutartis ir yra negailestingai eksploatuojami. Laikinos darbo sutartys retai virsta nuolatinėmis, suteikiančiomis dirbti neterminuotai. Jiems nėra perspektyvų parodyti, ar pilnai išnaudoti savo sugebėjimus. Gal dėl to kol kas nekilnojamo turto pirkimo – pardavimo rinka dar tik bunda…
Aut: www.kurgyvenu.lt