Lietuvos Respublikos Seimo narys Vytautas Kamblevičius: ,,Valdantieji ir vėl laidoja prieniečių svajones už šilumą mokėti mažiau“

Jau greitai bus metai, kai kalbama, esą prieniečiai pagaliau gali sulaukti katilinės rekonstrukcijos ir  mažesnių sąskaitų už šildymą. Rodos turėjome puikias galimybes, kad dar šiais metais rekonstruota katilinė būtų užkurta, tačiau valdančiosios koalicijos kompetencijos stoka, negebėjimas suorganizuoti Viešųjų pirkimų konkursų, galimi politiniai ir kiti interesai vėl laidoja prieniečių viltis. Tai patvirtina ir Viešųjų pirkimų tarnybos išvada, kuri konkurso organizatorius įpareigojo nutraukti apklausos būdu vykdomo pirkimo procedūras ir nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 10 darbo dienų, pateikti Tarnybai tai patvirtinančius dokumentus.

Jau ne viename straipsnyje rašiau, kodėl šiais metais Prienai liko be biokuro katilinės ir pigesnės šilumos kainos ir kas turi prisiimti atsakomybę dėl jau  trijų nepavykusių viešųjų pirkimų konkursų. Po kiekvieno spaudoje pasirodžiusio mano pranešimo, išsakytų pastabų Prienų rajono savivaldybės Tarybos posėdyje sulaukdavau valdančiųjų kaltinimų politikavimu bei populizmu. Tačiau šiandien galiu drąsiai teigti, kad politikuotoja ir negerbia gyventojų interesų patys valdantieji, kurių priešakyje – socialdemokratai. Kiti koalicijos partneriai įsikibę į savo postus kantriai tyli, pamiršdami savo įsipareigojimus rinkėjams. Dar keisčiau skamba priekaištai, jog tvarkiečiai bei kiti opozicijos atstovai nenori, jog Prienuose būtų rekonstruota katilinė. Galiu gyventojus patikinti, jog pasisakome už katilinę ir primygtinai reikalaujame iš valdančiųjų, kad pasitelkiant kompetentingus specialistus būtų įvertinti visi galimi rizikos veiksniai, planuojamų investicijų tikslingumas. Juk visa tai ir lems būsimą šilumos kainą vartotojams. Dar  būdami valdančioje koalicijoje mes siūlėme įvarius sprendimus, ką reikia daryti, kad šiluma būtų pigesnė, tinkamai organizuojami viešieji pirkimai. Deja, išgirsti nebuvome. Už tai netgi buvome nubausti ir priversti pasitraukti iš valdančiosios koalicijos. Šiame straipsnyje noriu  priminti savo įžvalgas, kurios sutampa ir su Viešųjų pirkimų tarnybos pastabomis.

Dar lapkričio mėnesį Prienų rajono savivaldybės tarybos posėdyje išsakiau abejones dėl galimai neskaidrių pirkimų, netinkamai pasirinkto pirkimo būdo. Viešųjų pirkimų tarnybos rašte taip pat pažymima, kad perkančioji organizacija AB ,,Prienų šilumos tinklai“ pažeidė įstatymą vykdydama pirkimą apklausos, o ne supaprastintų neskelbiamų derybų būdu, kadangi pirkimo vertė 7.500.000,00 Lt viršija mažos vertės pirkimo vertę. Tarnyba taip pat konstatavo, kad perkančiosios organizacijos sprendimas apklausos būdu apklausti tik vieną tiekėją yra nepagrįstas ir neteisėtas. Pastebėjimus išdėsčiau ir apie dūmų kondensacinio ekonomaizerio įsigijimą, kuris ženkliai padidina Pirkimo kainą. Jį buvo planuojama įsigyti iš savo lėšų, kadangi paramos lėšų neužtenka. Tačiau pasiūlyta ekonomaizerio  kaina yra dvigubai didesnė nei techniniame projekte numatyta skaičiuojamoji kaina. Manau, jog  reikia vykdyti du atskirus pirkimų konkursus – vieną  katilinės rekonstrukcijai, o kitą ekonomaizeriui įsigyti, kuriam Savivaldybė planuoja išleisti per 3 milijonus litų. Šį įrenginį galima buvo nusipirkti kitaip, t. y. pastačius katilinę ir vykdant atskirą pirkimą, pateikus paraišką  LIFE programai. Tokiu būdu pavyktų sutaupyti apie 2 mln. litų. Jų galima prašyti ne iš privačių šaltinių, bet iš minėtos programos, kuri finansuoja apie 690 000 Lt, t. y 50 proc. ekonomaizerio vertės. Tai leistų realiai sumažinti šilumos kainą gyventojams. Tarnyba taip pat konstatavo, kad perkančioji organizacija numatydama atsiskaitymą už dūmų kondensacinio ekonomaizerio įrengimą per 5 metus nuo objekto pardavimo, t. y  po 20 proc. sumos kasmet, pažeidžia Lietuvos Respublikos teisės aktus. Be to, minėtina nuostata neužtikrina ir įstatyme nustatyto pirkimų tikslo – racionalaus lėšų naudojimo siekimo, nes pasiūlymo kainos ženkliai viršija skaičiuojamąsias kainas bei planuotas lėšas. Buvo planuota 7 mln Lt be PVM (tame tarpe 2,6 mln. Lt – ES lėšos, 3.019 mln. – paskolos lėšos).  Pažymėtina ir tai, kad  buvo pažeistas skaidrumo ir lygiateisiškumo principų laikymasis, todėl perkančioji organizacija per 5 metus gali patirti virš 100.000 Lt nuostolį. Atsižvelgdama į nustatytus įstatymo ir Taisyklių pažeidimus, Tarnyba, vadovaudamasi Viešųjų pirkimų įstatymu įpareigojo perkančiąją organizaciją AB ,,Prienų šilumos tinklai“ nutraukti apklausos būdu vykdomo pirkimo procedūras. Vykdant kitus viešuosius pirkimus prašoma vadovautis įstatymų ir kitų su viešaisiais pirkimais susijusių teisės aktų reikalavimais ir skirti ypatingą dėmesį pirkimo dokumentų rengimui ir procedūrų vykdymui. Taip pat prašoma skiriant Pirkimo komisijos pirmininką ir narius atsižvelgti į jų ekonomines, technines, teisines žinias, įstatymų bei kitų viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų išmanymą.

Po tokių Viešųjų pirkimų tarnybos pateiktų  išvadų Prienų rajono savivaldybės vadovų norisi tik dar kartą paklausti: kada pagaliau nugalės sveikas protas, o ne asmeninės ambicijos, kada pagaliau atsiras kompetentingi specialistai sugebantys racionaliai mąstyti ir tinkamai atlikti jiems pavestą darbą? Jei patys nesugebate, galbūt reikėtų  pasikonsultuoti su kitų savivaldybių vadovais. Manau, kad gyventojai pagaliau turi teisę girdėti ne tuščius pasiteisinimus, bereikšmius  kaltinimus, bet aiškius ir konkrečius atsakymus dėl kiekvieno neįvykusio Pirkimo. Kaltieji turi būti nubausti, o politinę ir asmeninę atsakomybę turi prisiimti Savivaldybės vadovai, nes ir toliau Prienų rajonas išliks daugiausiai mokančiųjų už šilumą lyderių gretose.

 

 

Lietuvos Respublikos Seimo narys Vytautas Kamblevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close